"Öcalan'ın yol haritasına karşılık verin"

"Öcalan'ın yol haritasına karşılık verin"

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, barış için devletin Abdullah Öcalan'ın yol haritasına olumlu karşılık vermesini istedi.

Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde dün akşam verilen barış ve dayanışma yemeğine BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP MYK üyeleri, BDP'li belediye başkanları, parti il ve ilçe teşkilatları katıldı.

Yemekte konuşan Gültan Kışanak, gelinen sürecin çok önemli olduğunu ve barışı istediklerini söyledi. Abdullah Öcalan'ın yol haritasına olumlu karşılık verilmesi gerektiğini anlatan Kışanak şöyle konuştu:

"Arkadaşlarımız İmralı'ya gidip Sayın Öcalan'la görüştüler. Sayın Öcalan, başta kadınlar olmak üzere evladını yitiren analara, tüm halkımıza sevgilerini, saygılarını, selamlarını gönderdi. 'Nasıl yaşamak istiyorsanız, cesurca tartışın, cesurca önerilerinizi ortaya koyun. Gelin hep beraber çözümün yol haritasını oluşturalım' diyor. Biz de bu barışın yolunu bulmak zorundayız."

"Kendimize ve Öcalan'a güveneceğiz"

Barışın ve özgürlüğün gelmesi için Kürt halkının kedine güvenmesi gerektiğini kaydeden Gültan Kışanak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kendimize güveneceğiz. Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'a güveneceğiz. Bu günlerde barışı arıyoruz. Mücadelemizle, direnişimizle yarattığımız barışın koşullarını artık değerlendirmek ve bir çözüme kavuşturmak istiyoruz. Ben biliyorum ki herkesten çok evladını yitiren, evladının yolunu gözleyen analar barış istiyor. Bu gün gelinen noktada, eğer hükümet, devlet, sayın Öcalan'la görüşmeye başlamışsa, bu sizin emeğinizdir, sizin mücadelenizdir, sizin fedakarlığınızın bir sonucudur. Bu diyaloğu önemsiyoruz.

Ancak, biz şunu da çok iyi biliyoruz ki, Sayın Öcalan özgür olmadan hiç birimiz kendimizi özgür kabul edemeyiz. AK Parti'ye sesleniyoruz. Sayın Öcalan, çözümün yol haritasını hazırlayan büyük bir barış insanıdır. Bunun barış elini geri çevirmeyin. Önünüze koyacağı yol haritasına olumlu bir karşılık verin. Ölüm siyasetinden, teslim alma siyasetinden vazgeçin. Biz bu süreci anlatmalıyız. Türkiye halklarına, işte Kürt halkı bir kez daha ortak bir gelecekle birlikte yaşamaktan bahsediyor. Kürt halkı elini uzatıyor, demokratik birliğe var mısınız, yok musunuz, deme günleridir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS