BDP: "Görüşmeler çözümün başlangıcı"

BDP: "Görüşmeler çözümün başlangıcı"

BDP Parti Meclisi'nin sonuç bildirgesinde, "İmralı'daki görüşmeler çözümün kendisi değil başlangıcıdır" ifadesi kullanıldı.

BDP'den yapılan yazılı açıklamada, PM'nin dün ve önceki gün, BDP heyetinin İmralı'ya gidişi, siyasal durum ve gündemdeki diğer konuları görüşmek üzere toplandığı bildirilerek, sonuç bildirgesi kamuoyuyla paylaşıldı.

Bildirgede, İmralı'ya giden heyetin görüşmeyi PM'ye aktarmasının ardından yapılan değerlendirmede, bugün gelinen aşamanın tarihi bir dönemeç olduğunun vurgulandığı belirtildi.

Çözüm sürecinde şimdiye kadar yapılanların tarihi öneme sahip olduğu ifade edilen bildirgede, "Cumhuriyet tarihinde ilk kez devlet, bir Kürt liderle böyle kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmektedir" görüşüne yer verildi.

"Bu süreç kendi ellerimizle yarattığımız bir kazanımdır" iddiasında bulunulan bildirgede, "Ortadoğu'nun yeniden şekillendiği bu dönemde, Kürtler artık çok önemli ve değiştirici, dönüştürücü bir aktördür" ifadesi kullanıldı.

Suriye'de etnik ve mezhepsel zenginliğin halklar çatışmasına dönüştürüldüğü savunulan bildirgede, "Suriye Kürtleri, yan yana yaşadığı halklarla birlikte devlet eksenli olmayan, özgürlük ve eşitlik temelinde statü sağlayan gelecek için adım atmış, bütün hakların geleceğine ışık tutacak bir imkan yaratmıştır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Bugün gelinen noktada, BDP için mücadelenin her zamankinden daha da önemli olduğu belirtilen bildirgede, şunlar kaydedildi:

"Unutmamak gerekir ki demokrasiyi ve özgürlüğü kimse bize sunmayacaktır. İmralı'daki görüşmeler çözümün kendisi değil başlangıcıdır. Başlayan bir süreci ilerletmek, derinleştirmek, kendi kendimizi yöneteceğimiz, statümüzü kazanacağımız demokratik bir cumhuriyeti sağlamak, uzun, zor ve riskli bir görevdir. Partimiz bu görevinin bilincinde olarak çalışmalarına daha güçlü bir şekilde devam ederken, AKP'nin anti demokratik politikalarına karşı eleştirilerini ve mücadelesini de sürdürecektir."

AK Parti'nin icraatlarının, demokratikleşme ve çözüm iddiasına denk düşmediği iddia edilen bilgirgede, "Gündeme getirilen 4. yargı paketinin içi de bundan önceki paketler gibi neredeyse boştur. Partimiz böyle bir paketi kabul etmeyecektir" görüşüne yer verildi.

"Demokratik anayasa şart"

Kürt sorununun çözümünün gerçek bir demokratikleşme olmadan mümkün olamayacağının belirtildiği bildirgede, özgürlükçü, demokratik bir anayasanın, demokratik bir rejimi garanti altına alacağı kaydedildi.

"Merkeziyetçiliği ve hegemonyayı reddeden, bütün halkların, toplumsal grupların eşitlendiği, onların özgürlük mücadelelerinin önünün açıldığı, din ve vicdan özgürlüğünün sağlandığı, öz yönetimleri güçlendirecek, en güçlü ekonomik ve sosyal hakları sağlayacak, demokratik bir anayasanın şart olduğu" ifade edilen bildirgede, BDP'nin anayasa çalışmalarına bu perspektifle yaklaştığını aktarıldı.

BDP'nin, Suriye'deki halkların mücadelesinin yanında olduğu ve dayanışma çalışmalarını hızlandıracağı belirtilen bildirgede, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı ve Nevruz için hazırlıkların başlatıldığı duyuruldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS