Tabelalara yeni düzenleme

Tabelalara yeni düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tabelaların oluşturduğu görüntü kirliliğinin önüne geçmek için çalışma başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, yıl sonuna kadar her semt için işyerlerinde kullanacak tabela kriterleri belirlenecek. 2014 itibarıyla da tüm iş yerleri bulunduğu semtin standartlarına göre tabela kullanacak. Metal ve plastik tabelaların yerini mümkün olduğu kadar ahşap tabelalar alacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, sokak ve caddelere girildiğinde tabelaların oluşturduğu karmaşadan vatandaşların aradığı yeri bulamadığınını belirtti.

Bakanlık olarak görüntü kirliliğini giderici düzenlemeler yaptıklarını bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:

''İşyerlerindeki tabelaların ruhsatını belediyeler veriyor. Belediyeler bu işin üzerinde hassasiyetle duruyor, biz bakanlık olarak görüntü kirliliğinin giderilmesi için daha önce çanak antenlerde olduğu gibi tabelaları da düzenlemek üzere çalışma yürütüyoruz. Çalışmalarımızı belediyelerimizle paylaşacağız. Belediyelere maddi yardımda bulunacağız. Belediyeler de işletme sahiplerine tabelalarını düzenlemesi için destek olabilirler.

Görüntü kirliliği ve gürültü kirliliğinden dolayı bakanlığımız ceza yazma yetkisine sahip. Biz bunu işletmeyi çok arzu etmiyoruz. Fakat mecbur kaldığımız noktada da işleteceğiz. Biz istiyoruz ki halkımız bunu isteyerek yapsın, zorlamayla olmasın. Öyle yerler var ki kimi ışıklı tabela, kimi ışıksız, kimi büyük, kimi küçük, kimi tahtadan, kimi plastikten, kimi demirden veya alüminyumdan, bunların daha derli toplu, düzenli, daha anlaşılır ve çevre açısından görüntü kirliliğine sebebiyet vermeyecek şekilde yapılmasını sağlayacağız.''

Yıl sonuna kadar her semt için tabela kriteri belirleyeceklerini ifade eden Bayraktar, 2014 itibarıyla tüm iş yerlerinde bu standartlara uygun tabela kullanılacağını kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS