Kandil'in yanıtı Nevruz'dan önce İmralı'ya ulaşacak

Kandil'in yanıtı Nevruz'dan önce İmralı'ya ulaşacak

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan Kandil'in cevabını Nevruz'dan önce İmralı adasına ileteceğini açıkladı.

İmralı'da Abdullah Öcalan ile Kandil'de ise BDP ve DTK heyeti ile Murat Karayılan başkanlığındaki PKK yöneticileri ile görüşen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Kandil'in cevabını Nevruz'dan önce İmralı adasına ileteceğini belirterek, "Dolayısıyla süreç şu ana kadar normal yolunda ilerliyor, bütün sıkıntılara rağmen. Onun için en azından şu ana kadar bu sürecin bozulmamasından dolayı sevinçliyiz, gelecekten de ümitliyiz"dedi.


"Nevruz'dan önce Kandil görüşünü İmralı'ya bildirecek"


Diyarbakır'dan Ankara'ya giden BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, havaalanında basın mensupllarının sorularını yanıtladı. Kandil'de görüştüğü PKK yöneticilerinin sürüce destek verip vermediği ile ilgili bir soru üzerine Altan Tan, "Bu aşamada Kandil'in görüşleri ile ilgili bir açıklamada bulunmam usulen doğru değil. Nasıl ki görüşmelerle ilgili olan tutanaklar ve dataylarla ilgili bilgi vermem doğru değil ise Kandil ile ilgili açıklama yapmam doğru değil. Ancak, şunu söyleyebiliriz. Tabi ki bu süreç belli bir hassasiyetle ilerliyor, Kandil bunları tartışacak, kendi arasında görüşecek, zaten bunu kamuoyuna deklere ettik. Kandil, Nevroz'dan bir kaç gün önce görüşlerini İmralı'ya bildirecek"diye konuştu.


"Sürecin sıkıntılara rağmen bozulmamasından sevinçliyiz, ümitliyiz"


BDP'li Tan, şu aana kadar sürecin bütün sıkıntılara ve yol kazalarına rağmen olumlu işlediğini ifade ederek, "Bu yol kazası tabirini şunu için söylüyorum. Bu tip şeyler olacak, zaten olacağını önceden biz bağıra bağıra söylüyorduk. Çünkü, bütün dünyada böyle olmuş. Mandela Güney Afkika'da bu işleri yürütürken oğlu öldürülmüş.


Bir başka yerde başka şeyler olmuş, bir başka yerde sabotajlar olmuş. Dünyanın her yerinde buna benzer dezenformasyonlar ve sürece müdahaleler olmuş buradada olacak. Onun için diyorum bütün yol kazalarına rağmen, bundan sonra da olabilir bundar. Budan sonra oldu bitti bir daha olmaz, hiç bir müdahale olmayacak hiç bir enfeksiyon kapmaz süreç demek mümkün değildir.


Onun için şu ana kadar gelinen nokta ile ilgili hepimiz ümitliyiz, ama bu ümit temkinli ümİttir. Yani her şey oldu bitti tamam peki ne konuşuldu, ne oldu, neler olacak, neler olmayacak bu kadar büyük laflar edersek olmaz, bu soruların vevabını da ortaya koymamız lazımdır. Dolayısıyla süreç şu ana kadar normal yolunda ilerliyor, bütün sbıkıntılara rağmen onun için en azındanh şu ana kadar bu sürecin bozulmamasından dolayı sevinçliyiz, gelecekten de ümitliyiz"dedi.


"Sorun, bütün Ortadoğu'daki Kürtleri ilgilendiriyor"


Altan Tan, Irak'lı Kürt partilerin de bu sürece dahil olduğunu, neticide uçakla onların havaalanına indiklerini ve onların bilgisi dahilinde bir yerlere gittiklerini de ifade ederek, "Çünkü bu sorun artık bütün ortadoğudaki Kürtleri ilgilendiriyor. Şu anda 12 milyon dolarlık bir ihracat hacmi var, petrol anlaşmaları var, diğer ticaretler var bu sorunlar çözülmeden oranında düzelmesi, burananda düzelmesi mümkün değil. Suriye'nin de bir şekle girmesi mümkün değil. Dolayısıyla onlarda bu sürecin içerisindedirler. Ve onlarında şu anki davranışları, siyasetleri, tarzları doğru bir çizgidedir, barıştan yanadır anlaşmadan ve sürecin doğru bir şeakilde sonuçlanmasından yanadır"diye konuştu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS