Oyuncu Metin Serezli vefat etti

Oyuncu Metin Serezli vefat etti

Akciğer kanseri tedavisi gören tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli, evinde hayatını kaybetti.

Serezli'nin eşi Nevra Serezli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanatçının bugün 07.00 sıralarında yaşamını yitirdiğini söyledi.

79 yaşındaki sanatçının yaklaşık 2,5 yıldır akciğer kanseri olduğunu ifade eden Nevra Serezli, vefat ettiği sırada kendisinin ve oğlunun yanında olduğunu belirtti.

12 Mart'ta toprağa verilecek

Tedavi gördüğü akciğer kanseri nedeniyle 79 
yaşında vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli'nin cenazesinin, 12 Mart'ta toprağa verileceği bildirildi.


Eşi Nevra Serezli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanatçının cenazesinin salı günü öğle vakti Teşvikiye Camisi'nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verileceğini ifade etti.Oğlu Murat Serezli: "Son bir aydır durumu kötüydü"

Sanatçının oğlu Murat Serezli, evin önünde bekleyen gazetecilere yaptığı 
açıklamada, babasının sabah saatlerinde vefat ettiğini söyledi.


Metin Serezli'nin yaklaşık iki yıldır akciğer kanseri tedavisi gördüğünü, son bir aydır ise durumunun kötü olduğunu ifade eden Murat Serezli, "Bugün evde taziyeleri kabul ediyoruz. Salı günü Teşvikiye Camisi'nde de öğle vakti cenaze töreni yapılacak" diye konuştu.

Aydemir Akbaş: "32 yıllık dostumu kaybettim"

Serezli'nin evine gelen oyuncu Aydemir Akbaş da 32 yıllık dostunu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını anlattı.

Üzgün olduğunu belirten Akbaş, şunları söyledi:

"Öyle böyle eğlencesine bir dostluk değil. 1,5 ay evvel 3 oyunum vardı, oyunumu getirdim. 'Metin şunları bir oku da bir sahneye koy' dedim. Okudu ve 'Harika olmuş' dedi. Dünya güzeli bir insandı. Hayatta mutlu olmak istiyorsan öyle bir arkadaş ve dost seçeceksin. Galiba sıra bize geliyor...O aklına hiç kötü şeyler getirmez, insanlara moral verirdi."

Haldun Dormen: "Çok yakın dostumdu"


Akciğer kanseri nedeniyle 79 yaşında vefat eden Metin Serezli'nin evine gelen tiyatro sanatçısı Haldun Dormen, "Metin benim çok yakın dostumdu" dedi.

Beykoz'daki evinde bugün sabah saatlerinde yaşamını yitiren Serezli'nins ailesine taziye ziyaretinde bulunan Haldun Dormen, sanatçı ile son zamanlarda sık
sık görüştüklerini söyledi.

Üzgün olduğunu ifade eden Dormen, "Metin benim çok yakın dostumdu. Dormen tiyatrosunu aşağı yukarı beraber kurmuştuk. Söyleyecek laf bulamıyorum" dedi.

İzzet Günay: "Kabullenemiyorum"

Oyuncu İzzet Günay da "Tiyatroya beraber başladığımız, o maceraya başladığımız gruptan olan Metin, çok değerli bir oyuncuydu. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızdı. Bu sene fazla kayıplar oldu. Çok üzüldük gerçekten. Başımız sağolsun. Hem ailesine hem Türk halkının başı sağolsun" diye konuştu.

Oyuncu İnci Türkay da haberi oğlunun okulundayken aldığını belirterek, "Nevra Hanım çok iyi değil tabi. Metin abi onun her şeyiydi. Benim tiyatro hayatımda çok büyük bir yeri var. Haberi alınca Nevra Serezli'yi aradım. 'Yanlış haberler' dedim. 'Ne yanlışı, doğru. Gitti' dedi. Onlar benim ailem. Öyle bir aileydik. Kabullenemiyorum. Başımız sağolsun" ifadelerini kullandı.

Oyuncu Demet Akbağ ve Nedim Saban da Metin Serezli'nin evine gelerek taziye ziyaretinde bulundu.


Sanata adanan bir ömür


Tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli, sanat yaşamında çok sayıda oyun ve filmde rol aldı.

Oyunculuğunun yanı sıra seslendirme sanatçılığı da yapan Serezli, 1934'de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü, Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümlerinde okudu. 

1954'te İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu'nda amatör olarak oyunculuğa atılan Serezli, Erlangen, Bristol ve Avignon festivallerine oyuncu ve Türkiye delegesi olarak katıldı.

1955'te "Dormen Tiyatro"sunun ilk oyunu olan "Papaz Kaçtı" komedisi ile profesyonel tiyatro hayatına başlayan sanatçı, bugüne kadar tiyatrodan hiç kopmadı. Dormen Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Altan Erbulak ile birlikte kurduğu "Çevre Tiyatrosu" ve son yıllarda görev aldığı "Tiyatro İstanbul"da 100'den fazla oyunda rol aldı, 28 oyun ve 5 müzikali yönetti.

200'den fazla radyo oyununda yönetmen ve oyuncu olarak görev alan sanatçı, 50'den fazla film çevirdi, birçok dizide oyuncu ve sunucu olarak görev yaptı.

Avni Dilligil, Afife Jale, Üniversiteler Birliği, İsmail Dümbüllü ve Lions en iyi oyuncu ödüllerinin sahibi olan Metin Serezli, iki çocuk babasıydı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS