Cilvegözü patlamasıyla ilgili 5 tutuklama

Cilvegözü patlamasıyla ilgili 5 tutuklama

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamayla ilgili mahkemeye sevk edilen 5 kişi tutuklandı.

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamayla ilgili olarak mahkemeye sevk edilen 5 zanlının, "ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, tasarlayarak ve bomba ile 17 kişiyi öldürmek, patlayıcı madde bulundurmak" suçlarından tutuklandığı bildirildi.

Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Kara Hudut Kapısı ara bölge içerisinde park halinde bırakılan bomba yüklü otomobilin patlaması sonucu 17 kişinin hayatını kaybettiği, 30 kişinin yaralandığı olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 zanlı, sevk edildikleri mahkemede ifade verdi.

Bomba yüklü aracı olay yerine getirdiği iddia edilen Suriye uyruklu Y.B. ve Z.Ş. (kadın) ile patlama sırasında olay yerinde bulunan Y.B'nin ağabeyi A.B. ile bu kişilerle irtibatlı oldukları tespit edilen Suriye uyruklu İ.Z ve Türk uyruklu R.B, mahkemedeki ifadelerinin ardından "ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, tasarlayarak ve bomba ile 17 kişiyi öldürmek, patlayıcı madde bulundurmak" suçlarından tutuklandı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Türk ve Suriyeli zanlıların da olduğu 8 kişinin gözaltına alınmış, 3 zanlı emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

5 zanlı ise tutuklanma talepleriyle mahkemeye gönderilmişlerdi.

"Suriye bağlantılı"

İçişleri Bakanı Muammer Güler, sınır kapısındaki patlama ile ilgili olarak 4'ü Suriye uyruklu 5 kişinin mahkemeye sevk edildiğini, zanlıların Suriye istihbaratı ve ordusu ile bağlantıları bulunduğunun tespit edildiğini bildirdi.
 
11 Şubat'ta meydana gelen patlamada 14 kişi hayatını kaybetmiş, 25 kişi de yaralanmıştı.

5 zanlının "ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, tasarlayarak ve bomba ile 17 kişiyi öldürmek, patlayıcı madde bulundurmak" suçlarından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildiği bildirildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili ve Basın Sözcüsü Ahmet Akkaya, yaptığı yazılı açıklamada, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Kara Hudut Kapısı ara bölge içerisinde park halinde bırakılan bomba yüklü otomobilin patlaması sonucu 17 kişinin hayatını kaybettiği, 30 kişinin yaralandığı olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını hatırlattı.

Soruşturma kapsamında bomba yüklü aracı olay yerine getiren şahıslar ile bunlarla bağlantılı olduğu tespit edilen 8 kişinin gözaltına alındığını belirten Akkaya, bu zanlılardan 3'ünün emniyet müdürlüğünde ifadelerinin alınmasından sonra salıverildiğini bildirdi.

5 zanlının da tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiğini kaydeden Akkaya, şu bilgileri verdi:

"Bomba yüklü aracı olay yerine getiren Suriye uyruklu Y.B, Z.Ş (kadın) ve Y.B'nin ağabeyi olan patlama sırasında olay yerinde bulunan A.B. ile bu kişilerle irtibatlı oldukları tespit edilen Suriye uyruklu İ.Z ile Türk uyruklu R.B, Adana Cumhuriyet Başsavcılığına getirildi. Başsavcılıkta ifadelerinin alınmasından sonra yukarda belirtilen 5 kişi, ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, tasarlayarak ve bomba ile 17 kişiyi öldürmek, patlayıcı madde bulundurmak, suçlarından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilmişlerdir."

Emniyetten açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Cilvegözü sınır kapısında meydana gelen patlamayla ilgili, sekiz kişinin gözaltına alındığı, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen sekiz kişiden beşinin tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildiği bildirildi.

Olayın ardından Emniyet Genel Müdürlüğü ve Hatay Emniyet Müdürlüğü tarafından, diğer güvenlik birimleriyle koordineli olarak çok yönlü bir çalışma gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çalışmalar neticesinde, patlayan araçta üç şahsın bulunduğu, bu şahıslardan ikisinin araçtan inerek Suriye'ye geri döndüğü, bir şahsın ise ülkemize giriş yaptığı anlaşılmış, ülkemize giriş yapan şahsın da kısa bir süre sonra Yayladağı sınır kapısından çıkış yaptığı görülmüştür. Yapılan istihbari çalışmalar neticesinde bu şahısların kimlik bilgileri tespit edilmiştir. Sürdürülen çalışmalar sonucu elde edilen istihbari ve adli bilgiler doğrultusunda 7 Mart'ta operasyon başlatılmış, 8-9 Mart'ta sürdürülen operasyonlarda terörist eylemi organize eden ve patlayan aracı olay yerine getiren iki şahsın da aralarında bulunduğu toplam sekiz şahıs gözaltına alınmıştır. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen sekiz şahıstan beşi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilmiştir. Gözaltına alınan sekiz kişiden beşi Suriye, üçü Türk vatandaşı, tutuklamaya sevk edilen beş kişiden dördü Suriye biri ise Türk vatandaşıdır."

Ölü sayısı 17'ye yükselmiş

Bu arada Cilvegözü sınır kapısında 11 Şubat'ta meydana gelen patlamada yaralananlardan Suriye tarafına götürülen 3 kişinin de öldüğü, böylece bu katliamda 17 kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili gözaltına alınan 5 kişi hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Bugüne kadar patlamada ölü sayısı 14 olarak bilinirken, patlamada yaralanan ve Suriye'ye götürülen 3 kişinin daha öldüğü bu açıklama ile ortaya çıktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS