Emniyet'ten "polisin öldürdüğü kişiler" açıklaması

Emniyet'ten "polisin öldürdüğü kişiler" açıklaması

Emniyet, polis kurşunuyla ölüm olaylarına ilişkin yaptığı açıklamada, iddiaları "nereden geldiği belli olmayan silahlı yaralanmalar" diyerek reddetti.

Emniyet Genel Müdürlüğü, polisin öldürdüğü iddia edilen 127 kişiden 39'unun polisle girdiği çatışmalarda, "dur" ihtarına uymamaları veya polise mukavemette bulunmaları sonucu, 78 kişinin ise intihar, çeşitli sağlık problemleri, kalp krizi, görevle alakalı olmayan adli olaylar, olaylara müdahale ederken kazaen oluşan ve nereden geldiği belli olmayan silahlı yaralanmalar nedeniyle hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan açıklamada, basında yer alan "polis tarafından öldürülen kişilerin listesi" ve raporlara yanıt verildi. Emniyet mensuplarının, yasaların verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde görev yaptıkları ileri sürülen açıklamada, "Tüm dünya güvenlik kurumlarında olduğu gibi ülkemizde de kanunların uygulayıcısı konumunda bulunan polise orantılı güç kullanma yetkisi verilmiştir. Bu yetki, direnme ve saldırının mahiyetine, derecesine göre, etkisiz hale getirecek şekilde kademeli olarak artan ölçüde bedeni kuvvet, maddi güç ve kanuni şartlar gerçekleştiğinde silah kullanmayı kapsamaktadır" ifadelerine yer verildi. Açıklamada şunlar iddia edildi:

"Söz konusu rapor ve haberler incelendiğinde, polisin öldürdüğü iddia edilen 127 kişiden 39'u polisle girdiği ateşli ve ateşsiz çatışmalarda, polisin 'dur' ihtarına uymamaları veya polise mukavemette bulunmaları sonucu hayatını kaybetmiştir. 78 kişi ise intihar, çeşitli sağlık problemleri, kalp krizi, görevle alakalı olmayan adli olaylar, olaylara müdahale ederken kazaen oluşan ve nereden geldiği belli olmayan silahlı yaralanmalar nedeniyle vefat etmiştir. Ayrıca liste incelendiğinde 7 kişinin isimlerinin mükerrer yazıldığı, 3 kişinin ise hayatta olduğu ve böylece sayının artırıldığı da görülmektedir. Listede öldürüldüğü iddia edilen C.K. isimli şahsın hırsızlık suçu mağduru olduğu ve hayatta olduğu, Y.K'nin polis memuru olduğu ve hayatta olduğu, İ.T'nin hırsızlık olayına karıştığı, polise direnerek tabancasını almaya kalkıştığı sırada yaşanan arbede esnasında silahın kaza ile ateş alması sonucu yaralandığı ve şahsın halen hayatta olduğu anlaşılmıştır. Raporda sözü edilen F.E'nin ise polis ekiplerinin kimlik kontrolü sırasında sara krizi geçirerek hayatını kaybettiği, Adli Tıp raporunda herhangi bir darp ve cebir izine rastlanmadığı, polisin silah kullanmadığı yargı sürecinde tespit edilmiştir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS