"Huzur olacak diye çılgına dönüyorlar"

"Huzur olacak diye çılgına dönüyorlar"

Başbakan Erdoğan, muhalefet partilerinin çözüm sürecine ilişkin tutumlarını eleştirerek, ''Huzur olacak diye çılgına dönüyorlar'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde vatandaşlara hitap etti.

Başbakan Erdoğan, "Terörle mücadelede bizi yalnız bırakmayın. Çıkıyor bir tanesi, dün Bursa'da 'teröristbaşına ne vadettin' diyor. Ben de Sarıcakaya'dan diyorum ki burası kuruluşunda Osmanlı'ya destek vermiş bir yer, beyefendi böyle bir iddianın içinde olduğuna göre, bu iddiayı açıklamak durumundasın. Açıklayamazsan namertsin. Çünkü müfteri olarak bir yere varılmaz. İftiralarla bir yere varılmaz.  Bizim oraya verilmiş bir sözümüz yok. Bizim millete verilmiş bir sözümüz var" dedi.

"Şimdi bu çözüm sürecinde başarıya ulaşacağız diye çılgına döndüler. Terörle ilgili olarak başarıya ulaşacağız diye çılgına döndüler. Anamuhalefet de yavru muhalefet de kuduruyorlar" diyen Erdoğan, Niye, bu iş bitecek diye. Bu ülkede huzur olacak diye, bu ülkede istikrar olacak diye, refah olacak diye çılgına dönüyorlar. Onlara rağmen huzur istikrar, onlara rağmen güven, onlara huzur, onlara rağmen mutluluk bu ülke var daha da artacak" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, "Anamuhalefeti, yavru muhalefeti, şu andaki çözüm sürecini kıskanıyorlar. Bölmek için ellerinden geleni yapıyorlar ama biz onlara rağmen bu çözüm sürecini başarıya ulaştıracağız Allah'ın izniyle" dedi.Başbakan, "İşimiz çok. El ele vereceğiz. Daha güzel şeyler yapacağız. İnşallah ülkemizde barışı egemen kılacağız. Terör belasına inşallah son vermek üzereyiz. Onun gayreti içinde çalışıyoruz. Siyasetiyle, güvenlik güçleriyle el ele bu mücadeleyi sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.


''Uygulama gerçekleşmezse kusura bakmasınlar''


Başbakan Erdoğan, Türkiye-İsrail ilişkileri ile ilgili olarak, ''Şimdi telefon görüşmesiyle adım atıldı. Uygulama gerçekleştiği anda normalleşme olur. Ama uygulama gerçekleşmezse kusura bakmasınlar. Çok açık, net konuşuyoruz'' şeklinde konuştu.


''Biz, milletimizin bize vermediği bir yetkiyi hiçbir yerde kullanmadık, kullanmayız'' diyen Erdoğan, ''Bugüne kadar eğer bir şanlı duruşumuz varsa, eğer bir dik duruşumuz, eğer bir omurgalı duruşumuz varsa bunun sebebi milletimiz bize ne dediyse onu yaptık. Çünkü biz halka güvendik, Hakk'a güvendik. Bizim kimseye borcumuz yok'' ifadelerini kullandı.


Bahçeli'ye sert çıktı


Başbakan Erdoğan, daha sonra Eskişehir'in Çifteler ilçesinde, AK Parti seçim otobüsünden halka hitap etti.


Erdoğan, ülkede fitne rüzgarları estirmek, ülkeyi bölmek isteyenler bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Ana muhalefeti, yavru muhalefeti, şu andaki çözüm sürecini kıskanıyorlar. Bölmek için ellerinden geleni yapıyorlar ama biz onlara rağmen bu çözüm sürecini başarıya ulaştıracağız Allah'ın izniyle. Bir tanesi çıkmış Bursa'da diyor ki, şu lafa bak ya, 'Ey Başbakan' diyor. 'Terörist başına sen ne söz verdin, ne vaat ettin' diyor. Bu kardeşiniz, bu Başbakanınız, halkının vermediği yetkiyi hiçbir zaman hiçbir yerde kullanmamıştır, kullanmaz. Bunu böyle bilin.


Bakın, İmralı'ya kim getirdi, koydu. Onu araştırın, sorun. Kardeşlerim bakınız bizim uluslararası sularda 9 gencimizi, kardeşimizi şehit ettiler değil mi? Ne dedik? Eğer bizimle normalleşmek isteniyorsa 'Önce Türk milletinden özür dilenecek. Bu bir. İki; şehitlerimizin ailesine tazminat ödenecek. Üç; Filistin halkına uygulanan ambargo kalkacak' dedik. Hiç endişe etmeyin, biz bu yolculuğumuzda hep dik durduk, dikleşmedik. Omurgalı bir siyaset yürüttük, yine aynen yürütmeye devam edeceğiz. Şimdi özür dilendi mi? Dilendi. Şimdi tazminatın ödenmesini ve Filistin'e de ambargonun kalkmasını bekleyeceğiz. Bu görüşmede bir şey daha gündeme geldi. Filistin ile İsrail arasındaki sıkıntılarda Türkiye ile
İsrail arasında iş birliği. Bunlar sıradan adımlar değil, önemli adımlar. Şunu iyi bilmenizi istiyorum. Artık Türkiye'de gündemi belirlenen bir idare yok, gündem belirleyen bir idare var, bir ülke var. Bu böyle devam edecek Allah'ın izniyle."


"Sevsinler senin milliyetçiliğini"


"Niçin 10 sene önce huzursuzduk? Ekonomik yönden niçin satın alma gücümüz iyi değildi?" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, şunları kaydetti: "Çiftçi kardeşim. İyi dinle beni. Ziraat Bankası sana yüzde kaçla kredi veriyordu? Yüzde 59 faizle kredi veriyordu. O da cüzi bir miktar veriyordu. Şimdi hamdolsun Ziraat Bankası, benim vatandaşıma yüzde 5 ile yüzde 9 arasındaki faizle kredi veriyor. Kredi rakamı, miktarı da arttı. Halk Bankası'na bakıyorsunuz; esnafa yüzde 47 faizle kredi veriyordu, şimdi biz yüzde 5'le kredi veriyoruz. Nereden nereye geldik? Yani o mu, bu mu? Bu uygulamalar MHP'nin, DSP ile beraber iktidar olduğu zaman vardı. Kalkmış milliyetçilikten bahsediyor. Sevsinler senin milliyetçiliğini. Batsın böyle milliyetçilik. Milliyetçilik, vatanseverliktir. Milliyetçilik, milliyetperverliktir, halkına hizmet üretmektir. Siz halka hizmet vermediniz, halkımı sömürdünüz. Faizle sömürdünüz. Bankalarımızı batırdınız. Koskoca Ziraat Bankası'nı batırttılar bunlar. Halk Bankası'nı batırdılar, Vakıfbank'ı batırdılar ama biz ayağa kaldırdık."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS