Kanser hastası hükümlü öldü

Kanser hastası hükümlü öldü

Van'da geçen yıl adli bir suçtan tutuklanan 47 yaşındaki gırtlak kanseri hastası öldü. Yakınları tahliye edilmemesine tepki gösterdi.

Geçen yıl 12 Şubat tarihinde adli bir suçtan yakalanan Hacı Nasır'ın tutuklanmadan önce yakalandığı gırtlak kanseri hastalığı cezaevinde ağırlaştı. Van'da 2011 yılında meydana gelen depremler nedeniyle cezaevinin hasar görmesi ile birlikte birçok tutuklu ve hükümlü başka illerdeki cezaevlerine gönderilirken, Hacı Nasır da Gümüşhane'ye nakledildi.

Gırtlak kanseri olan Nasır'ın ağabeyi Tevfik Nasır, kardeşinin durumundan endişe ettiklerini ve tedavisinin olması için ağabeyinin bırakılmasını istedi. Ağabey Nasır, mahkeme heyetine ve daha sonra Cumhurbaşkanlığına dilekçe de yazdı.

Gırtlak Kanseri olan Hacı Nasır durumu ağırlaşınca 9 Şubat'ta Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin mahkum koğuşunda tedavi altına alındı. 26 Şubat'ta İstanbul Çağlayan 12'nci Ağır Ceza mahkemesi'nde görülen duruşmada 26 yıl hapis cezası verildi. Hastanede 41 gün bitkisel hayatta kalan Hacı Nasır 21 Mart'ta öldü.

Ağabeyi Tevfik Nasır, hak ihlali yapıldığı öne sürerken, "Defalarca dilekçe vermemize rağmen kardeşim cezaevinden çıkartılmadı. Kardeşim hayatını kaybetti ve hak ihlali var. Kardeşimin çıkarılıp tedavi olması için defalarca müracaatta bulunduk. Fakat hep engeller çıktı. Biz zaten durumunun ağır olduğunu söylüyorduk. Çok büyük bir hak ihlali var" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS