Vural'dan Demirtaş'a yanıt: "Ayrık otları"

Vural'dan Demirtaş'a yanıt: "Ayrık otları"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Millet bir bahçe ama ayrık otuna izin yok. Ayrık otlarını temizlemek de devlete düşecek" dedi.

Vural, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Devlet, bahçeli olsun ama bu bahçede rengarenk çiçekler olsun; kan, gözyaşı olmasın" sözüne yanıt verdi.

Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP'ye saldırmayı siyaset tarzı haline getirdiğini ileri sürdü.


Erdoğan'ın dünkü TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Bursa mitinginde teslimiyete karşı çıkarak, slogan atan vatandaşları terörist olarak itham ettiğini iddia eden Vural, "Ona göre kendi teröristi PKK iyi teröristtir ama PKK ile girdiği kirli ilişkilere karşı milletimize, devletimize ve Cumhuriyetimize kefen biçmek isteyenlere milletin ayağa kalkması kötüdür. Bu büyük hakareti aynen sana iade ediyoruz" diye konuştu.

AK Parti ve terör örgütünün, 28 Şubat darbesinin yöntemlerini 21 Mart'taki Nevruz kutlamalarında uygulamaya koyduğunu ileri süren Vural, şu ifadeleri kullandı:

"Bunun adı 21 Mart darbesidir. Milletin kimliğine, manevi değerlerine durmadan saldıran, milletin tarihini, adını, bayrağını aşağılayan, bu zihniyete yayınlarıyla çanak tutan medyanın yaptığı, doğrudan doğruya millete karşı PKK ve bölücülükle darbe uygulamasına girmektir. Bunlar, bu yaptıklarıyla artık cami duvarına kadar gelmişlerdir. 28 Şubat nasıl bin yıl  sürmediyse, milletin değerlerine saldırma poligonuna doluşan 21 Mart zihniyeti, medyası da hükümeti de sivil toplum örgütleri de akil ya da sakil adamları da aynı akıbete uğrayacaktır."

Vural, Başbakan Erdoğan'ın terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'ın düşüncelerinden hikmet çıkardığını savunarak, "Bu ne akıl tutulmasıdır?" diye sordu.

"Hükümet millete savaş açtı"

Çözüm sürecinde hükümetin millete savaş açtığını iddia eden Vural, "Öyle bir psikolojik savaş ki Batman'da 'Ne mutlu Türküm diyene' ifadesi bile çıkartılıyor. Artık Türk vatanı olan Doğu ve Güneydoğu'da Türklük hükümet eliyle dışlanır hale geliyor, siliniyor. O insanların yüreğinden, kalbinden, tarihinden, kimliğinden Türklüğü silemeyeceksin" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın, "çözüm sürecine ilişkin dava açılmasının çılgınlık olacağını" söylediğini anımsatan Vural, bunun yargıya talimat ve dava açacak savcıları tehdit olduğunu söyledi.

Vural, "Bu zihniyet, Türkiye'de hukuk devleti olmadığını ilan etmiştir. Maalesef zorbalık hukuka hakim olmuştur" dedi.

Nasrettin Hoca ve eşeğiyle ilgili fıkrayı anlatan Vural, "Başbakan da Nasrettin Hoca'ya değil, içeride anıran eşeğe inanmış. Türk milletine de sürekli, 'anıran eşeğe inanın' diye baskı yapıp duruyor. Sen içeride anıran eşeklere, dışarıda millete kefen biçen Karayılan'lara inanmaya devam et. Bizlerse milletin sağduyusunu temsil eden, milletin birliğini, bütünlüğünü yaşatanlara inanmaya devam edeceğiz" dedi.

"2. Yahudi Cesaret Ödülünü hak etti"

İsrail'in Türkiye'den özür dilemesine de değinen Vural, ABD'nin 1,5 yıl önce planlanmış özür senaryosunu, İsrail ile Türkiye'yi Ortadoğu politikasında aynı safta bir araya getirmek için devreye soktuğunu öne sürdü.

Yapılan anlaşmada gizli unsurlar olduğunu savunan Vural, Türkiye'nin Hamas'ı kontrol altına alma ve İran konusunda taahhütte bulunduğunu savundu.

Vural, "Sayın Başbakan bu zamanlama ve İsrail'e uygun dış politikadan dolayı ikinci bir Yahudi Cesaret Madalyası'nı almayı hak etmiştir" diye konuştu.

Oktay Vural, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Devlet, bahçeli olsun ama bu bahçede rengarenk çiçekler olsun; kan, gözyaşı olmasın" sözünü nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Millet bir bahçe ama ayrık otuna izin yok. Ayrık otlarını temizlemek de devlete düşecek" dedi.

Terör örgütü üyelerinin çekilmesi konusundaki bir soru üzerine Vural, TBMM'nin milletin hukuku için var olduğunu söyledi. Vural, "PKK'yı aklamak için yasa mı çıkartılır?" diye sordu.

Vural, bugünün Dünya Tiyatro Günü olduğunu anımsatarak, iktidarın maskeli siyaset yaptığını öne sürdü. Oktay Vural, "Taktığınız maskelerle millete zehir içiremeyeceksiniz. Tiyatroculara taş çıkarttınız. AKP; bu millete zehri içirmek amacıyla bir fitnedir, sırtımızdan bize vurulan bir hançerdir. Bu hançeri milletin sırtından söküp çıkarmaya and içtik" ifadesini kullandı.

Milletin gerçekleri öğrenmesinin engellendiğini ifade eden Vural, "Vurun MHP'ye, vurun millete. Niye? MHP, bu milletin çözülmesini istemiyor. Vurun Bahçeli'ye. Niye? 'Terörle mücadele edin' diyor. Askeri, polisi vuranlar iyi adam, biz kötü adamız" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in İzmir ile ilgili sözlerinin tartışma yarattığının hatırlatılması üzerine de Vural, Görmez'in sözlerini "talihsiz ifadeler" diye niteledi.

Vural, dinin şehirlere ve etnik yapıya göre ayrıştırılamayacağının altını çizerek, İzmirliler'e yapılan yakıştırmanın haksızlık olduğunu söyledi. Dinin siyasal amaçlarla kullanılmaması gerektiğini dile getiren Vural, "Bizim arzumuz, Diyanet'in İslam'ın mesajını vermesidir, siyasilerin, açılımların değil" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS