Egemen Bağış: "Babalar için de hassas bir süreç"

Egemen Bağış: "Babalar için de hassas bir süreç"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'de sadece anneler için değil, babalar için de çok hassas bir süreçten geçildiğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Anne Çocuk Eğitim Vakfı "Türkiyede Baba Olmak: Cinsiyet Eşitliğinde Sorumluluklar" başlıklı bir panel düzenledi. Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın katıldığı panelde, katılımcılar tek tek kürsüye çıktı ama bu sefer siyaset değil "anne-baba olmayı" konuştular.

Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle düzenlenen "Türkiye'de Baba Olmak: Cinsiyet Eşitliğinde Sorumluluklar, Haklar ve Çözümler" konulu panelin "Cinsiyet Eşitliğinde Babalık ve Erkeklik Rolleri" oturumuna katıldı.

Moderatörün, "Baba olarak en zorlandığınız zaman ne zamandır?" sorusu üzerine Bağış, siyasetçi olarak, babalığın tartışıldığı bir ortamda  konuşmanın mümkün olmadığını belirterek, Türkiye'nin siyaset geleneğinde "siyasetçi" ile "baba" kavramının bir araya geldiğinde milletin sıkıntı yaşadığını söyledi.

"AK Parti'nin belki de en önemli başarılarından biri de siyasetteki bu babacılık kavramına son vermek olmuştur" diyen Bağış, baba olmanın çok farklı bir duygu olduğunu ifade etti. Bağış, babalık kavramının önemine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bir insanın yavrusunu kucağına ilk aldığı andaki yaşadığı o şaşkınlık, adeta tavşanın gözüne ışık tutmak gibi. En zor konulardan biri, size ihtiyaç duyduğunu bildiğiniz zaman bile yanında olamamak. Fatma bacım (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin), çok güzel söyledi oğlunun gece 3'lere kadar kendisini beklediğini... Buna benzer anekdotu olmayan siyasetçi yoktur. Siyasilerin çabalarında aslında en büyük özveriyi aileleri ve çocukları ortaya koymak zorunda. Eşimin ve çocuklarımın beklentilerine biraz da empati kurarak, cevap vermeye çalışıyorum. Oğlum 14, kızım 9 yaşında. Dönüp baktıklarında, 'Hakikaten o dönemde Türkiye'de muazzam işler yapılmış. Babamızın da bu işlerde tuzu var. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en kararlı, en cesur liderlerinin çalışma arkadaşı olmuş. Varsın bizi de biraz ihmal etmiş olsun. Değmiş...' diyeceklerini umut ediyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS