İçişleri Bakanı'ndan Lice açıklaması

İçişleri Bakanı'ndan Lice açıklaması

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Lice'deki olayla ilgili olarak "Maalesef o olay sırasında güvenlik güçlerine bombalar, molotofkokteylleri ile saldırılmıştır ve silahlı tacizde bulunmuştur" dedi.

Mardin Valisi Ahmet Cengiz'i makamında ziyaret eden Bakan Güler, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İçişleri Bakanı Güler, çözüm sürecini provoke edici yaklaşımlara dikkati çektiğini hatırlatarak şöyle konuştu: "Bu son olaylar da bizi doğruladı. Lice ilçesi Kayacık köyünde yapımı devam eden karakol inşaatını bahane ederek, sağduyulu vatandaşlarımızı provokasyona alet etmek isteyenler bu olayın maalesef tetikleyicisi oldular. Çözüm süreci ile birlikte bu bölgemizde daha da artan huzur ve barış ortamının birilerini rahatsız ettiğini biliyoruz.

Bunların başında maalesef terörü kendileri için yaşam ve geçim alanı haline getirmiş olanlar geliyor. Bu bölgede uyuşturucu ve kaçakçılık faaliyetlerini kendileri açısından sürdürülebilir bir kaynak haline dönüştürmek isteyenlerin maalesef bu çözüm sürecinde büyük bir rahatsızlıkları vardır. Terör baronları ile uyuşturucu baronlarını, kaçakçılık baronlarını biraz maalesef rahatsız etmiştir bu."

"Silahlı güçlere bomba ve molotofkokteyli atıldı"

Lice'deki olayın bir gün öncesinde halkın provoke edildiğini ve bir mizansen yaratıldığını belirten Güler "Karakol inşasını durdurma gerekçesiyle halkı maalesef bir gün öncesinde provoke ederek yakın bir köyde toplayarak onları maalesef güvenlik güçleri ile çatışma içine sokabilecek bir mizansen yaratılmıştır. Bunları yapanları biliyoruz. Bu kişilerin çözüm süreci ile ilgili yaklaşımlarının ne olduğunu da biliyoruz. Çözüm sürecine karşı olduklarını, bunun bu konudaki kendi menfaatlerine dokunduğunu da biliyoruz. Ve maalesef o olay
sırasında güvenlik güçlerine bombalar ile molotofkokteylleri ile saldırılmıştır ve silahlı tacizde bulunmuştur. Tespit edilen malzemeler de bunu teyit etmektedir" diye konuştu.

Devletin ihtiyaç duyduğu yerde ihtiyaç duyulan bütün kamu yatırımlarını yaptığını ifade eden Bakan Güler, yeni karakol inşası iddiasının ise Mardin, Diyarbakır ve de bölge için gerçeği yansıtmadığını söyledi.

"Asıl provokasyon da budur"

Vatandaşların bu durumlarda sağduyulu, sabırlı ve uyanık olması gerektiğini belirten Güler şunları söyledi: "Tuzaklara, provokasyonlara ve asılsız iddiaların peşine düşülmemelidir. Çözüm süreci bölgemizin ve tüm ülkemizin yararınadır. Bu süreci kendi dar ajandalarının uygulandığı bir süreç zannedenlerin bu görüşlerini tekrar gözden geçirmelerinde büyük yarar vardır. Çözüm sürecinin, alternatif devlet kurma çabalarının sürdürüleceği bir süreç olmadığını belirtmek istiyorum. Hukuk devletinde meşru güvenlik güçleri vardır. Hiç kimse bu güçlerin yerine geçerek inisiyatif alamaz.

Cizre'de daha önce yapılmak istenen bundan ibarettir. Bunun gerekli takipleri yapılmıştır. 23 kişi gözaltına alınmıştır. Bu konudaki operasyonlar devam etmektedir. Cizre'nin kenar mahallelerinde 3-4 dakikaya sığdırılan bir mizansen televizyonlara geçilerek devamlılık arz eden bir durummuş gibi ülkeye yansıtılmak istenmiştir. Asıl provokasyonların başı da budur. Böyle bir hareketi kimsenin kabul etmesi mümkün değildir. Hukuk devleti, böyle bir çalışmaya asla müsaade etmez. Biz bunun kanuni görevlerini yerine getireceğiz."

Güler, çözüm sürecinin her şeyi ile meşru ve doğru bir adım olduğunu belirterek, halkın, bu adımı başka yönlere çekmeye çalışanların ne yaptığını çok iyi bildiğini söyledi.

"Bölgede 68 karakol kapatılmıştır"

Karakollarla ilgili yapılan spekülasyonları değerlendiren Güler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde toplam 68 karakolun kapatıldığını söyledi.

Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: "Jandarma Genel Komutanlığının 2013 yılı yatırım programında 156 karakol yer almaktadır. 28'i, 2013 yılında bitirilecektir. Bu 156 karakolun 119'u Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Bunların da 65'inin inşaatı devam etmektedir. 54'ünün ihalesi henüz daha yapılmamıştır. Güneydoğu'da inşaatı devam eden 65 karakol var. 54 ihale edilecek karakol vardır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde değil yeni bir karakol ilavesi tek bir karakol ilavesi söz konusu değildir.

Yapılan bütün karakolların mevcut karakolların iyileştirilmesi, fiziki güvenliklerinin sağlanmasına ilişkindir. Yeni bir karakol yapılması söz konusu değildir. Tam tersi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 68 karakol kapatılmıştır. Diyarbakır'da kapatılan karakol sayısı 9'dur. Mardin'de kapatılan karakol sayısı 9'dur. Yapılan inşaatları yeni bir inşaat gibi gösterme maalesef bir çarpıtmadan ibarettir.

Biz bu sene 2 Mayıs tarihli bakanlık onayımla Türkiye genelinde 298 karakolu kapattık. Amaç karakoldaki çekirdek personelden istifade etmek üzere devriye ve mobil hizmetlerini daha süratli hale getirerek alan hakimiyetini sağlamaya yönelik ve vatandaşın hemen istediğinde araçla olaya müdahale edebilecek yapıyı öngörüyoruz. Bu nedenle de kırsal alanda güvenlik hizmetlerini daha mobil ve daha hareketli hale getirecek bir yapı içerisindeyiz. Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde yapılan da budur. Mevcut karakol yerine yakınında yenisi yapılmaktadır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS