Cemil Çiçek yeniden TBMM başkanı

Cemil Çiçek yeniden TBMM başkanı

AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, üçüncü turda 299 oy alarak TBMM Başkanı seçildi.

TBMM Genel Kurulu, saat 15.00'de yeni TBMM Başkanı'nı seçmek üzere toplandı.

Birinci ve ikinci turda Meclis Başkanı adaylarından hiçbiri, üye tam sayısının üçte ikisi olan 367'ye ulaşamadı.

Birinci tur

İlk turda, AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 292 oy, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 108 oy ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 51 oy aldı.

İkinci tur

TBMM Genel Kurulu'ndaki seçimin ikinci turunda 483 oy kullanıldı. AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 294 oy, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 110 oy ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 47 oy aldı. Oyların 24'ü boş, 8'i geçersiz çıktı. İkinci turda da üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuna ulaşılamaması üzerine üçüncü tur oylamaya geçildi. Bu turda, seçilebilmek için üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 oya ulaşılması gerekiyor.

Üçüncü tur

Cemil Çiçek, üçüncü turda 299 oy alarak yeniden TBMM Başkanı seçildi. Üçüncü turda 477 milletvekili oy kullandı. Cemil Çiçek 299, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 109, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 47 oy aldı. 15 oy boş çıktı, 7 oy geçersiz sayıldı. Sonucu, AK Parti'li milletvekilleri alkışlarla karşıladı. Bakanlar ve milletvekilleri Çiçek'i tebrik etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de sonucun açıklanmasını Genel Kurul sıralarından takip etti.

TBMM Başkanlık Divanı üyeleri belli oldu

TBMM'deki başkanlık seçiminin ardından Başkanlık Divanı da belli oldu. Genel Kurul'da yapılan oylamayla kabul edilen Başkanlık Divanı'nda, başkanvekilleri AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu, MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener oldu.

Katip üyeler CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, AK Parti İstanbul Milletvekili Bilal Macit ve AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel seçildi.

TBMM İdari amirleri ise MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, BDP Muş Mİlletvekili Sırrı Sakık, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir oldu. 

Cemil Çiçek'ten teşekkür konuşması

Bu arada TBMM Genel Kurulu'nda, Meclis Başkanı seçildikten sonra teşekkür konuşması yapan Çiçek, şahsıyla ilgili teveccühleri ve verdikleri karar için milletvekillerine şükranlarını sundu.

Çiçek, bu kutsal çatı altında başkan, milletvekili ve kamu görevlisi olarak hizmet vermenin, milletvekilleri için bir gurur ve onur olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Çünkü TBMM Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en temel kurumudur. Çünkü bu Meclis, istiklal mücadelemizi yürüten ve yöneten bir Meclis'tir, Gazi Meclis'tir. Çünkü bu Meclis, devleti ve Cumhuriyeti kuran, demokrasiye giden yolu açan Meclis'tir. Çünkü bu Meclis, 93 yıldan beri Türk milletinin çağdaş uygarlık hedefine ulaşabilmesi için anayasal, yasal ve yapısal reformları yaparak, her alanda ülkemizin ve insanımızın mutluluğuna, refahına ve kalkınmasına öncülük etmiş, en büyük katkıyı vermiştir. Bugün de aynı inanç ve heyecanla, aynı hedefler için hizmet vermeye devam etmektedir."

Yeni anayasa ve İçtüzük vurgusu

Çiçek, TBMM olarak 93 yıl içinde çok önemli işler yaptıklarını ama daha yapılacak çok işin bulunduğunu belirterek, "Milletimizin bizden beklentisi yüksektir. En başta, insan onurunu esas alan, hak ve özgürlüklerin standardını yükselterek onları teminat altına alacak olan etkin ve verimli bir devlet hizmetini temin için, kendi içinde dengeleri iyi kurulmuş yeni bir Anayasa bizim milletimize taahhüdümüzdür. Bu sorumluluk omuzlarımızda durmaya devam etmektedir" dedi.

Meclis'in saygınlığını artıracak, bir yandan kaliteli ve ihtiyaç duyulan yasaları katılımcı bir anlayışla çıkarmayı kolaylaştıracak, öbür yandan da etkin bir denetime imkan verecek ve Meclis'in verimli çalışmasını sağlayacak yeni bir içtüzüğün de acil bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Çiçek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bunları bir an evvel yapmalı ve bir şekilde sonlandırmalıyız. Bence bunlar diğer çalışmalarımızın ön şartıdır. Anayasa'daki ve İçtüzük'teki bu yanlış hükümler varlığını ve yürürlüğünü sürdürdüğü sürece doğru sonuçları beklemek, bence gerçekçi olmamaktadır.

Bu vesileyle, en başta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm başkanlarımızı, devlet ve siyaset adamlarımızı, milletvekillerimizi ve kamu görevlilerini; 93 yıldır hizmet vermiş ve vermekte olan tüm mensuplarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Maalesef geçmiş dönemde büyük acılar yaşadık. Hala o acıları yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz. Sivas'ta, Başbağlar'da ve başkaca birçok olayda hayatını kaybeden büyük değerlerimiz var. Onları da bu vesileyle, bu ülkenin birliği ve dirliği için hayatlarını feda etmiş tüm vatan evlatlaryla birlikte rahmet ve saygıyla anıyorum."

Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri ile bbir araya gelecek

Çiçek, TBMM Genel Kurulu'nda Meclis Başkanlığı'na yeniden seçildikten sonra, bir gazetecinin, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu toplayıp toplamayacağını" sorması üzerine, komisyonu toplayacağını ama hangi gün toplayacağının belli olmadığını söyledi. Gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine Çiçek, "Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den randevu alıp Başkanlık Divanı birlikte gideceğiz. O tarihi bilemediğim için... Ama toplayacağız. Diyelim 'yarın toplayacağım' dedim, Sayın Cumhurbaşkanımız da dedi ki 'yarın 10.00'da müsaitim', o zaman nasıl toplayacağım?" diye konuştu. Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu ve İçtüzük Komisyonu'nu birkaç gün içerisinde toplayacağını söyledi. Cemil Çiçek, "Boş ve geçersiz oylar hakkında bir yorumunuz olacak mı?" sorusuna ise yanıt vermedi.

TEPKİLER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yeniden Meclis Başkanlığı'na seçilmesini değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonrası, Çiçek'in Meclis Başkanlığı'na seçilmesiyle ilgili yorum yapmak istemedi. Kılıçdaroğlu, "Kendi grubundan fire olmasaydı daha iyi olacaktı" dedi.  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de "Allah hayırlı uğurlu etsin" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS