Roj TV kararına BDP'den sert tepki

Roj TV kararına BDP'den sert tepki

Roj TV'nin yayın lisansının iptaline ilişkin BDP'den yapılan açıklamada, "Danimarka hükümeti, Kürt halkının değerlerine karşı saygılı olmaya" çağrıldı.

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, Danimarka'nın bugün demokrasi tarihine "kara leke" olarak geçeceğini ve Avrupa Birliği hukukunu "ayaklar altına alan skandal bir kararın altına imza attığı" belirtildi.

Kopenhag Eyalet Mahkemesinin haksız ve hukuksuz bir biçimde davayı sürdürdüğü savunulan açıklamada, "Bugün, Kürt halkının sürgündeki sesi olan Nûçe Tv, MMC ve Roj TV'nin yayın lisanslarını iptal etmiş, ayrıca ağır para cezaları vermiştir. Bu hukuk dışı karar, aynı zamanda Türkiye'nin de yürütmüş olduğu girişimler ve sürdürdüğü baskının sonucu alınmıştır" ifadesi kullanıldı.

Alınan kararın, basın özgürlüğüne ve halkın haber alma özgürlüğüne vurulan bir darbe olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Söz konusu yayınlar Kürt halkının, Ortadoğu halklarının yıllardır en zor koşullar altında sürgünde mücadele yürüten sesidir, soluğudur, özgür basının sürgündeki temsilcisidir. Tek amacı halkların haber alma özgürlüğü temelinde özgür, doğru ve objektif yayıncılık olan, yaptığı özgür yayıncılıkla aynı zamanda halkların dillerini, kültürlerini, kimliklerini doğru bir biçimde yansıtan Nûçe Tv, MMC ve Roj TV'ye karşı alınan bu karar halkların özgür sesine karşı çok ağır bir darbe girişimidir.

Bu karar aynı zamanda Kürt halkının diline, kimliğine, kültürüne, özgürlük mücadelesine saygıdan yoksun, bu değerleri yok sayan politikaların bir devamı niteliğindedir. Bu karar ana dilde yayıncılık ilkesine bir saldırıdır. Bu kararla Avrupa Birliği'nin demokrasi ve hukuk normları ayaklar altına alınmıştır. Bu hukuk dışı kararı kınıyor ve Danimarka hükümetini, Kürt halkının değerlerine karşı saygılı olmaya çağırıyoruz."

Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan destek

Karara, Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan ise destek geldi.

Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Mahkemenin bu kararı ile, Roj TV'nin PKK tarafından finanse edildiği ve pkk propagandası yaptığı bu nedenle de roj tv yayınlarının basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği tescil edilmiştir" denildi.

Açıklamada, kararın, uluslararası camia için emsal teşkil ettiği  belirtildi, "Başta AB üyesi ülkeler olmak üzere, uluslararası toplumun ve medya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin,  Roj TV benzeri girişimleri, engellemelerini bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS