Ahmet Davutoğlu'ndan Mısır açıklaması

Ahmet Davutoğlu'ndan Mısır açıklaması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Muhammed Mursi'nin ordunun müdahalesiyle görevinden alınmasının kaygı verici olduğunu belirterek, "Bizim tercihimiz Mısır halkının tercihi olacaktır" dedi.

Bakan Davutoğlu, İstanbul Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde Mısır'daki son gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Mısır'da yaşanan süreçte olumlu noktaya gelinmesi için ciddi çaba sarf ettiklerini, bugün de Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr ile görüşerek son gelişmelere ilişkin bilgi aldığını belirtti.

"Herkesin titizlikle çaba göstermesi gerekir"

Açıklamasının başında, Ortadoğu'da bir barış havzasının gerçekleşmesini hedeflediklerini söyleyen Davutoğlu, "Bunun da ancak ve ancak halkıyla barışık rejimler tarafından yapılacağına dair inancımız bu stratejik vizyonumuzun temel esasını oluşturmaktadır" dedi.

Mısır'ın sadece bölgesel barışın değil, küresel barışın da ana aktörlerinden biri olduğunu dile getiren Davutoğlu, Hüsnü Mübarek'in devrilmesine yol açan 2010'daki "25 Ocak Devrimine" destek verdiklerini hatırlatarak, "Özgürlük, adalet ve demokrasi arayışlarının ürünü olan 25 Ocak Devrimi sadece bölgemizde değil bütün dünyada büyük bir heyecan uyandırmıştır. Dolayısıyla 25 Ocak Devrimi'yle başlayan demokratik sürecin korunması ve ilerletilmesi yönünde herkesin titizlikle çaba göstermesi gerekmektedir" diye konuştu.

"Mursi serbest, adil ve hür seçimlerle seçilmişti"

Mısır halkının seçimlere gittiğini ve demokratik iradesini kullanarak tarihinde ilk kez serbest, adil ve hür seçimlerle cumhurbaşkanını seçtiğini ifade eden Davutoğlu, muhalif grupların endişelerini dile getirmesinin ve meşru taleplerin demokratik kurallar çerçevesinde ifade edilmesinin demokrasinin temel ilkelerinden olduğunu dile getirdi.

"Ordu müdahalesi son derece kaygı verici"

Mısır ordusunun müdahalesinin son derece kaygı verici olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Bu noktada, demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Mısır ordusunun müdahalesiyle görevinden alınması, Mısır devriminin kazanımları ve demokratik süreç açısından son derece kaygı verici bir durumdur. Bu konuyu biz de çok titizlikle değerlendirmekteyiz. Demokratik süreçlerin yıkıntıya uğraması bütün Mısır halkının kaybı olacaktır, ayrıca bütün bölgenin ve küresel barış için çaba sarf eden bütün çevrelerin kaybı olacaktır" diye konuştu.

"Mursi'nin darbeyle devrilmesi kabul edilemez"

Cumhurbaşkanı Mursi'nin askeri darbeyle devrilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Demokraside sorunlar yine demokrasinin kendi kuralları içinde çözülür. Halkın iradesini yansıtan açık ve şeffaf seçimle işbaşına gelmiş liderler ancak ve ancak yine seçimle, yani halk iradesiyle görevden alınabilir. Demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş hükümetin, gerekçesi ne olursa olsun, meşru olmayan yöntemlerle, dahası bir askeri darbe ile devrilmesi kabul edilemez" şeklinde konuştu.

"En kısa sürede seçimler yapılmalı"

Davutoğlu, "25 Ocak Devrimi"nin kazanımlarına gölge düşürülmemesi çağrısında bulundu. Mısır'da demokratik kurumların ivedilikle devreye girmesi gerektiğini belirten Davutoğlu, "En kısa sürede serbest ve adil seçimlerin yapılması zaruridir" dedi.
 
Davutoğlu, yapılacak bu seçimlere bütün siyasi aktörlerin hiçbir kısıtlama olmadan katılması gerektiği ve seçimlere de hiçbir kısıtlama ile karşılaşmadan hazırlanabilmeleri gerektiğine dikkat çekti. Davutoğlu, başta darbe ile devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Mısır Başbakanı Hişam Kandil başta olmak üzere siyasilerin keyfi olarak tutuklanmasının ya da ev hapsine alınmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Geçiş yönetiminin azami hassasiyetle davranacağını umut ettiklerini dile getiren Davutoğlu, "Mısır ve Mısır üzerinden bölge üzerine hesap içinde olanlar bu kaosu tahrik edebilir" uyarısında bulundu.

"Politikamızı Mısır halkının tercihi yönlendirecek"

Türkiye'nin hiçbir kesim ya da taraftan yana olmadığını, bir bütün olarak Mısır halkını desteklemekte olduğunu söyleyen Davutoğlu, bu desteğin de süreceğini belirterek, "Bizim tercihimiz Mısır halkının tercihi olmuştur ve olacaktır. Politikalarımızı yönlendiren bu olacaktır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS