Başbakandan Avrupa Birliğiı'ne eleştiri, Afrika Birliği'ne övgü

Başbakandan Avrupa Birliğiı'ne eleştiri, Afrika Birliği'ne övgü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Batı hala darbe diyememiştir. Ama Afrika Birliği'ni de tebrik ediyorum, Mısır'ın üyeliğini askıya almıştır. Duruş budur" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları 2. Kurultayı'nın İstanbul'da Cevahir Otel'de yapılan kapanış oturumuna katıldı. Burada konuşmasında Mısır'da gerçekleşen askeri darbeye yönelik değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, "Mısır, Mısır halkı, idarecileri, siyasetçileri, askeri ve sivil bürokrasisi, Türkiye'nin yakın tarihini mutlaka okumalı, Türkiye'nin yakın tarihindeki tecrübesini mutlaka ama mutlaka dikkate almalıdır. İçinde bulunduğumuz zor coğrafyada, halkının çoğunluğu Müslüman olan demokrasi ile idare edilen, demokrasisinin standartlarını her geçen gün yükselten bir ülke olarak Türkiye, hem Mısır hem de diğer tüm bölge ülkeleri için aslında çok önemli bir referanstır" dedi.

"Batı darbe diyemedi, Afrika Birliği'ni tebrik ediyorum"

Erdoğan, "Dünyanın neresinde olursa olsun, seçimle gelmiş hangi iktidara karşı olursa olsun, darbeler kötüdür, darbelerin hedefi halktır, darbelerin hedefi gelecektir, darbelerin hedefi demokrasidir. Bunu herkesin cesaretle açık yüreklilikle samimiyetle ifade etmesini bekliyorum. Ben şu anda batıya şaşıyorum. Batı hala bu olaya darbe diyememiştir. Ama bu arada Afrika Birliği'ni de tebrik ediyorum. Afrika Birliği de Mısır'ın üyeliğini askıya almıştır. Duruş budur. Hani Batı demokrasiden yanaydı? Hani Batı demokrasinin ülkelerde uygulanabilir hale gelmesinin mücadelesi veriyordu? İşte bu bir samimiyet testidir ve Batı bu samimiyet testinde de yine, tekrar sınıfta kalmıştır. Demokratik darbe olmaz. Yaşam ile ölüm ne kadar birbirinin zıttıysa, 'yaşayan ölü' kavramı ne kadar anlamsız ve saçmaysa, 'demokratik darbe', 'iyi darbe', 'olumlu darbe' kavramı da o kadar anlamsızdı, o kadar saçmadır" diye konuştu.

"Şiddet, çatışma, kaostan uzak durulmasını bekleriz"

"Mısır halkına karşı eşit mesafede" olduklarını belirten Erdoğan, "Tüm Mısır'ın iyiliğini, kendi huzurumuz kadar önemsiyoruz. Mısır'da Mısır halkı adına 25 Ocak devrimini gönülden destekledik. Mısır 25 Ocak devriminin gerisine gitmesini asla arzulamayız. 25 Ocak kazanımlarının heba edilmesine ciddi şekilde üzülürüz. Mısır'da şiddet, çatışma, kaos ortamından hassasiyetle uzak durulmasını bekleriz. Yine Türkiye'nin acı hatıralarına bakıp, Mısır'da seçimle gelmiş liderlerin bu darbe ile tutuklanmasının ileride ne büyük travmalara yol açacağı görülmelidir" diye konuştu.

"Mursi'nin hataları olabilir..."

Erdoğan, bazı kişilerin "Darbeler kötüdür ama..." şeklinde başlayan cümleler kurduklarını söyleyerek, "Aması, ancağı, lakini yok. Darbeler kötüdür. 'Efendim Mursi'nin hataları vardı.' Kardeşim, hataları olabilir, hatasız insan var mı dünyada? Bu hatanın bedelini ödettirecek olan Mısır halkıdır, sandıktır" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, ordunun yaklaşımının asla demokrasiyle sivil bir yönetim anlayışıyla tanımlanamayacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Darbelere kılıf üretmek için, darbeleri mazur, meşru göstermek için çabalayanlar da hatta sessiz kalanlar da en az darbeciler kadar sorumludur, kötüdür. Darbe Mısır'da değil de bir başka ülkede olsa, biz yine aynı şekilde kötü görürüz. Darbe Cumhurbaşkanı Mursi'ye değil de muhalefettekilere karşı yapılmış olsa, biz bunu yine de kötü görürüz. Bizim Türkiye olarak yaşadığımız tecrübeleri, başka ülkelerin tecrübeleri, böyle ilkeli, böyle samimi bir duruş gerektirir. Özellikle batılı ülkelere sesleniyorum, Mısır'da olup bitenler karşısında amalı, ancaklı cümleler kuranlar, darbeye meşruiyet kılıfı geçirmek isteyenler, bunlarla birlikte susanlar vicdanlarına da halklarına da tarihe de hesap veremezler. Bugün Mısır'da yapılan yanlışa sessiz kalanlar, yarın bir başka yerde yapılanı eleştirme hakkına hiç bir zaman sahip olamayacaklardır. Özellikle Avrupa Birliği Mısır'daki darbeye gereken tepkiyi göstermeyerek, Mısır'daki darbeye darbe bile diyemeyerek, kendi ilkelerini bir kez daha ayaklar altına almıştır. Avrupa Birliği Müktesebatı'nı tekrar açıp okumalarını kendilerinden istiyorum. Demokrasi, kusura bakmasınlar çifte standartı kabul etmez."

"Sandık demokrasinin namusudur"

Başbakan Erdoğan, sandık konusuna da değinmek istediğini belirterek, sandığın, demokrasinin namusu olduğunu söyledi. Sandığa saygısı olmayanın, kendisine, halkına ve tarihine de saygısı olamayacağını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Demokrasilerde yönetmenin, hükümet etmenin, sandık dışında sandığın çıkardığı çoğunluk dışında bir kuralı yoktur. Demokrasiyi yok etmek için sadece darbe yapmak gerekmez. Çoğunluğu aşağılamak, çoğunluğun tercihlerini aşağılamak, çoğunluğun seçimini de yok saymak da demokrasiyi yok etme girişimidir. Elbette sandık herşey değildir. Ancak 'sandık herşey değildir' sözünün arkasına sığınıp, hiç kimse demokrasi dışı yollara kapı aralamaya çalışamaz. Şu anda Mısır'da olan nedir? Çoğunluğun azınlığa olan tahakkümü değil, çoğunluğun azınlığa zulmü değil, tam aksine azınlığın çoğunluğa tahakkümüdür, azınlığın çoğunluğa zulmüdür. Bu dünyanın neresinde olabilir?"

Mısır'da demokratik kuralların derhal devreye girmesini, bütün çevrelerin seçime katılmalarını, milli iradenin seçimle tecelli etmesini beklediklerini dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Mısırlılar da çok iyi bilir ki, halka dayanmayan her irade diktatörlüktür. Mısır'da seçimle gelenin seçimle gideceği sağlıklı bir ortamın oluşmasını bekliyoruz. Nerede kime karşı olursa olsun darbeler kötüdür, insanlık dışıdır, halkın, milli iradenin, demokrasinin açık düşmanıdır. Tüm dünyayı darbelere karşı samimi, ilkeli, ahlaki bir duruşa özellikle davet ediyor. Mısır halkına bir an önce huzura kavuşmaları yönünde kardeşleri olarak samimi selamlarımızı iletiyorum."

"Sessiz kalan hiçbir zaman eleştirme hakkına sahip olmayacak"

Bugün Mısır'da, yanlışa sessiz kalanların yarın bir başka yerde yapılanı eleştirme hakkına hiç bir zaman sahip olamayacaklarını söyleyen Erdoğan, "Özellikle Avrupa Birliği, Mısır'daki darbeye gereken tepkiyi göstermeyerek, Mısır'daki darbeye darbe bile diyemeyerek, kendi ilkelerini bir kez daha ayaklar altına almıştır. Avrupa Birliği muktesebatını tekrar açıp okumalarını kendilerinden istiyorum" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS