Bakan Eroğlu: "Avrupa sömürmek için var"

Bakan Eroğlu: "Avrupa sömürmek için var"

Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Avrupa'nın Afrika'da demokrasi istemediğini öne sürerek, "Avrupa, Afrika'da, Mısır'da sadece sömürmek için vardır" dedi.

Eskişehir'e toplu açılış ve temel atma törenine katılmak üzere gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ilk olarak Vali Güngör Azim Tuna'yı ziyaret etti. Vali Tuna, Bakan Eroğlu'na 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'i simgeleyen çini bir tabak hediye etti.

"Açık bir darbedir"

Bakan Eroğlu, Valilikte basın mensuplarının çeşitli soruları yanıtladı. Mısır'daki olayların üzüntü verici olduğunu söyleyen Eroğlu, "Seçilmiş bir insan. Askeri darbeyle alaşağı edildi. Kabul edilebilir bir şey değil. Demokrasiden bahsediyoruz. Mısır'a ilk defa demokrasi gelmişti. Bu maalesef askeri darbe, açık bir darbedir. Bu şekilde neticelendirilmiş olması doğru değildir. Demokrasinin maalesef önü kesildi. Ama eninde sonunda Mısırda da demokrasi kazanacaktır. Ben buna yürekten inanıyorum" dedi.

Demokrasinin güzelliğini anlayan bütün ülkeler demokrasi için gereğini yapacağını belirten Eroğlu, "Bu fazla sürmez, yani bu darbe. Artık kısa sürede kalkacağını ümit ediyorum, normale dönmesini bekliyoruz" diye konuştu.

"Miletimiz uyanık davranır"

Veysel Eroğlu bir gazetecin "Mısır'daki olayların Türkiye'ye yansıması nasıl olur sizce?" sorusuna, "Türkiye'de köklü bir demokrasi var. Biz tabi ki Mısır'daki bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz. Millet de bunu gördüğü için herhalde milletimiz de daha uyanık davranır diye düşünüyorum" yanıtını verdi.

"Asırlardır mısır'ı sömürmüşler"

Veysel Eroğlu, "Mısır konusunda Avrupa ülkeleri arasında en net tavrı Türkiye koydu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Şimdi Avrupa, kendileri için tamam da başka ülkeler için demokrasi istemezler yani. Asırlardır Mısır'ı sömürmüşlerdir. Afrika'yı tamamen kanını emmişlerdir. Onlar demokrasiyi falan istemez. Onlar kukla idare isterler ki sömürelim diye. Bakın her yerde bu böyle oluyor. Mesela Brezilya'da IMF'ye olan borcu silince orada da bir hareket başlattılar. Yani batı dünyası Afrika'yı sömürmek ister. Sömürmeye devam etmek ister. Yani Avrupa, Afrika'da, Mısır'da sadece sömürmek için vardır. Demokrasi olunca sömürme olamıyor. Çünkü şeffaf bir sistem. Ama böyle bir ortaya bir sis perdesi, Sisi ile birlikte bir sis perdesi konulunca arka planda gerekli alavere-dalavere yapılıyor. Ama Mısır halkı gerçekten okumuş, kültürlü bir halktır. Bunun altında ezilmeyecektir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS