"Gezi Parkı yarın açılıyor, toplanmalara izin yok"

"Gezi Parkı yarın açılıyor, toplanmalara izin yok"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı'nın yarın açılacağını ifade ederek, Taksim Dayanışması'nın çağrısı için "Taksim Meydanı'na toplanma için müsade etmeyeceğiz" dedi.

Protesto gösterileri sonrası polis tarafından boşaltılan Gezi Parkı yarın açılıyor. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun Davutpaşa'da katıldığı program sonrası Gezi Parkı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Mutlu, parkın yarın açılacağını ifade ederken bu akşamki çağrıya da değinerek "Taksim Meydanı'na toplanma için müsade etmeyeceğiz" dedi.

"Etrafını polisle, zabıtayla çevirelim olmaz"

Gezi Parkı'nın halka açılacağını söyleyen Vali Mutlu, "Parkın park olarak kullanılması gerekir. Aksi takdirde amacından sapar. Parkı, park olarak kullanmamış oluruz. Parkımızı açacağız. Park kimin için halk için. Etrafını çevirelim, polisle zabıtayla çevirelim olmaz. Hukuk düzeni ile kamu düzeni ile çelişir. İstanbulluların ortak huzur ve güvenliği önemli. Çok nitelikili bir park haline geldi Gezi Parkı. Gösteri yapanlara bir kısıtlamamız yok. Huzurlu bir Ramazan ve güvene ihtiyacımız var" dedi.

Huzuru bozacak davranışlarlara fırsat vermemek gerektiğini ifade eden Vali Mutlu, gösteri yapmadan önce Valilik makamına müracat edilmesi, izin alınması gerektiğini söyledi.

"Bu akşamki çağrı da hukukukun dışındadır"

Anayasal hakkı kullanıyorum diyerek protesto yapılamayacağını söyleyen Vali Mutlu, "Sanki hukuki bir toplantı yapılıyormuş gibi çağrılar yapılıyor. Müracat etmeden izin almadan toplanma hakkına sahip değildir. Bu akşam ki çağrı da hukukun dışındadır. Daha fazla huzur, birlik ve beraberlik çerçevesinde,önümüzdeki günleri güzel günler olarak geçirmemiz gerekir" diye konuştu.

"Bu toplanmalara izin vermeyeceğiz"  

Taksim Dayanışmasını'nın  bu akşamki çağrısına ilişkin bir soruya Vali Mutlu, "Taksim'de toplanma hukuki değil. Yetkili makamlardan bir izin müracatınız yok. Bu toplanmalara izin vermeyeceğiz. Polisimiz gerekli anonsları yapacak. Bu anonslardan sonra dağılanlar oluyor. Polisle çatışma heveslileri var. Herkesin birbirinin gözünün içine sevgiyle bakması gerekir" şeklinde yanıt verdi.

Hüseyin Avni Mutlu, Twitter hesabında da "Gezi Parkı'nda beklenen açılışı yarın yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlemesiyle güzelleşen park İstanbullular'a huzur ve neşe getirsin" dedi.

58 bin metrekarelik yeşil alan

Halka yarın yeniden açılacak olan Gezi Parkı'nın, yapılan düzenleme çalışmalarının ardından 8 bin metrekare daha büyüdüğü bildirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Taksim Gezi Parkı'nın yapılan düzenlemelerin ardından 8 bin metrekare daha büyüdüğü belirtilerek, parkın 58 bin metrekarelik bir yeşil alan haline geldiği kaydedildi.

Parkta 558 olan ağaç sayısının 704'e, dikilen mevsimlik çiçek sayısının 322 bine ulaştığı aktarılan açıklamada, parka 17 de yetişmiş çınar ağacı dikildiği bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS