Davutoğlu ve Bozdağ'dan Mısır tepkisi

Davutoğlu ve Bozdağ'dan Mısır tepkisi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'daki saldırı ile ilgili olarak "Mısır'da sabah namazında yaşanan katliamı, savunageldiğimiz temel insanlık değerleri adına şiddetle kınıyorum" dedi.

Davutoğlu'nun Twitter hesabında yaptığı açıklama şöyle:

"Mısır'da sabah namazında yaşanan katliamı, savunageldiğimiz temel insanlık değerleri adına şiddetle kınıyorum. Provokasyonlara rağmen Mısırlı kardeşlerimizin bundan sonra da vakar içinde demokrasiye ve özgür iradelerine sahip çıkmalarını bekliyoruz. Mısır halkının iradesine saygılı bir siyasi normalleşme sürecinin başlaması gerekmektedir. Kardeş Mısır halkına taziyelerimi iletiyorum. Mısır, Orta Doğu'da yükselen demokrasi talebinin umududur ve Türkiye her zaman Mısır halkıyla dayanışma içinde olacaktır."

"Ticari sıkıntı yaşanmasın diye elimizden geleni yapıyoruz"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır ile yaşanan ticari sorunların Bakanlar Kurulu'nda gündeme geldiğini belirterek, "Mısır'la yaşanan ticari sıkıntıyı aşmak için elimizden geleni yapıyoruz. Koridorun açık tutulabilmesi için her türlü çabayı sarf ediyoruz" dedi.

Türkiye'den Mısır'a, Mersin-İskenderiye, İskenderun-Port Said güzergahı yanında Süveyş kanalından olmak üzere 3 güzergah bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Özellikle Suriye'de yaşadığımız sıkıntılar dolayısıyla büyük ölçüde buraya doğru kanalize olmuştu ulaşım. Her şeyden önce güvenlik sıkıntıları dolayısıyla bazı aksamalar var ama bunları aşmaya çalışıyoruz. Her halükarda Süveyş üzerinden yapılacak ulaşımı daha da teşvik edebilmek için alınabilecek tedbirleri dün Bakanlar Kurulumuzda görüştük. Gaziantep'ten de diğer şehirlerimizden de Mersin ve İskenderun'u kullanarak Mısır üzerinden mallarını Ortadoğu'ya ileten bütün şirketlerimize şunu söylemek isterim; bu koridorun açık tutulabilmesi için her türlü gayreti sarf ediyoruz. Bundan sonra da inşallah ulaşımın aksamaması için ne gerekiyorsa, hükümetimiz yapacak. Sayın başbakan bu konuda gerekli talimatları verdi."


Bozdağ da Twitter'dan açıklama yaptı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, Mısır'daki saldırı ile ilgili olarak Twitter hesabında açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, "Mısır'da sabah namazında yaşanan katliamı, bu katliamı yapanları ve yaptıranları şiddetle lanetliyorum ve kınıyorum. Mısır'daki darbeye darbe demeyerek destek verenler; darbeye desteğini açıklayanlar ile darbeyi coşkuyla kutlayanların vicdanları rahat mıdır?" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS