Diyarbakır'da uyuşturucu operasyonu

Diyarbakır'da uyuşturucu operasyonu

Diyarbakır'ın Lice ve Hazro İlçesi'nde kenevir ekimi ve uyuşturucu madde yapılan yerlere yönelik uyuşturucu operasyonu düzenlendi

Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Cumhuriyet Başsvcılığı'nın açtığı 'narko terör' soruşturması dosyası kapsamında tespit edilen yasa dışı hintkeneviri ekim alanlarının imhasına yönelik Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'nın sevk ve yönetiminde Lice İlçesi'nin Esenler Köyü ve Eldeğmez Mezrası, Hazro İlçesi'nin Meşebağları, Kırmataş ve Sanerik köyleri ile Kocaköy İlçesi Gözebaşı ve Boyunlu köyleri yakınlarındaki arazide bugün saat 04.00'de kapsamlı bir operasyon başlatıldığını açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Operasyon öncesi İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü'nce kırsal alanındaki suç unsurlarına yönelik yapılan istihbari çalışma neticesinde, belirtilen bölgelerde geniş vadilere yayılmış şekilde yasa dışı kenevir ekiminin yapıldığı tespit edilmiştir. Operasyonda, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde toplam 51 tim ile güvenlik tedbirlerini içeren çember oluşturulmuş, İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık Organize Suçlar Müdürlüğü (KOM) Şubesi ve narkotik timler ve adli jandarma ekipleri ile İl Emniyet Müdürlüğü narkotik ekipleri vasıtasıyla da yasa dışı kenevir ekim tarlalarının imha faaliyeti başlamıştır.

Operasyona, Diyarbakır Jandarma Özel Harekat Taburu, Lice Jandarma Komando Alayı, Silvan Jandarma Komando Alayı, Dicle Jandarma Komando Tabur Komutanlığı, Kocaköy Jandarma Asayiş Komando Bölüğü, Hani Jandarma Asayiş Komando Bölüğü, Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, GKK operasyon timleri ve İl Emniyet Müdürlüğü Polis Özel Harekat (PÖH) ve KOM ekipleri olmak üzere toplam 51 tim kuvvet katılmaktadır. Ayrıca Jandarma Bölge Komutanlığı'nca 1 Sikorsky helikopter, 1 taarruz helikopter kolu, 12 kirpi ve 17 kobra tipi zırhlı araçlar ile destek sağlanmakta ve İHA ile havadan keşif icra edilmektedir."

Valilik açıklamasında operasyonla ilgili adli işlemlerin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen yetkiler kapsamında yürütülüdüğü bildirilirken, "Operasyonda güvenlik çemberinde 770, narkotik müdahale ekiplerin de ise 240 olmak üzere toplam 1010 personel görev almaktadır. 600 jandarma, 200 GKK, 200 polis, operasyonda 10 kilometre uzunluğunda, 7 kilometre genişliğinde bir alanda faaliyet icra edilecek olup, operasyon neticesinde tahmini olarak 3 milyon kök kenevir bitkisinin imha edilmesi hedeflenmektedir" denildi.

6 milyon hint keneviri

Lice, Hazro ve Kocaköy ilçeleri kırsalında sabah başlatılan uyuşturucu operasyonu sona erdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığının sevk ve idaresinde Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerindeki dağlık alanda sabah 04.00'te başlatılan hava destekli operasyon tamamlandı.

Operasyonda 615 dönüm alana ekili 6 milyon 150 bin kök Hint keneviri ele geçirilerek imha edildi. Ruhsatsız bir av tüfeği ile kenevir ekiminde kullanılan 11 jeneratör ile çok sayıda malzemeye de el konuldu.

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Seyfullah Saldık'ın bizzat yönettiği ve bin 10 güvenlik görevlisinin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen 6 milyon 150 bin kök kenevirin piyasa değerinin 311 milyon lira olduğu kaydedildi.

Bu arada, ele geçirilen kenevir miktarının Diyarbakır'da bugüne kadar Jandarma Bölge Komutanlığınca düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen en büyük miktar olduğu bildirildi.

Köylüler zırhlı araçları taşladı

Operasyonun yapıldığı Kocaköy İlçesi'nin Gözebaşı Köyü'nde bir grup köylü ahırlarının yakıldığını sanarak yürüyüş düzenledi. Yaklaşık 150 köyle önlerinden geçen zırhlı araçları taş yağmuruna tuttu. Daha sonra yetkililerin görüştüğü köylüler, yanlış anlaşılmadan olayın kaynaklandığını belirterek, köylerine geri döndü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS