PKK'lıya rekor ceza

PKK'lıya rekor ceza

Hınıs İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı saldırıda bulunan PKK'lıya ağırlaştırılmış müebbet ve 77 yıl hapis cezası verildi.

Erzurum'da iki yıl önce Hınıs İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı ve silahlı saldırıda bulunan PKK'lılardan 'Mazlum' kod adlı Mazlum Alan, tutuklu yargılandığı 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış müebbet, 77 yıl hapis, 18 bin TLpara cezasına çarptırıldı.

Hınıs ilçesine 6 Eylül 2011 günü bir kamyonetle gelen bir grup terörist, Emniyet Müdürlüğü bahçesine el bombası atıp, uzun namlulu silahlarla ateş açtı.

Bir polis memurunun parmağından yaralandığı olaya güvenlik görevlileri anında karşılık verdi. Bunun üzerine teröristler geldikleri kamyonete binerek kaçtı.

Saldırıya katılan teröristlerden Mazlum Alan Diyarbakır'da yakalanarak tutuklandı.

Erzurum 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede arıcılık yapan Ertuğrul Öztürk'ün 52 ED 449 plakalı kamyonetini silah zoruyla gasp eden 'Mahir' kod adlı Haşim Kaya, 'Rumet' kod adlı Mehmet Akçakoca, 'Zinnar' kod adlı Ali Akbaş, 'Hakkı' kod adlı Cihan Duman ve 'Mazlum' kod adlı Mazlum Alan'ın eyleme katıldığı belirtildi.

PKK'lı teröristlerden Haşim Kaya, Mehmet Akçakoca, Ali Akbaş, Cihan Duman'ın daha sonra çıkan çatışmalarda öldürüldüğünün belirlenmesi üzerine dosyadan çıkarıldı.

Tutuklu yargılanan Mazlum Alan, ailevi sorunlar nedeniyle BDP aracılığı ile PKK'ya katıldığını, Garzan bölgesinde bir hafta silahlı eğitim gördüğünü bildirdi.

Hınıs İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne saldırı kararını grup sorumlusu 'Rumet' kod adlı Mehmet Akçakoca'nın verdiğini anlatan Mazlum Alan, "Asıl hedefimiz özel hareket timlerine yönelikti. Karakoldaki polisleri yanıltıp yardıma gitmelerine engel olmak istedik" dedi.

4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen karar duruşmasında Mazlum Alan "Yıllarca dağda kalanlara müebbet verilirken bana bu kadar ceza istenmesini anlayamadım. Bana PKK'nın mertebesini yakıştırdınız. Defalarca PKK'lı olmadığımı söyledim, inkar ettim. Ama siz kabul etmediniz. Sırf Kürt, Diyarbakırlı olduğum için böyle yaptınız. Şerefim, namusum üzerine yemin ederim bundan sonra PKK'lı olup onlar gibi davranacağım" diye konuştu.

Mahkeme heyeti Mazlum Alan'ı devletin birlik ve bütünlüğünü bozmaktan ağırlaştırılmış müebbet, kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs, yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak, ateşli silahları bulundurmak suçlarından 77 yıl hapis, 18 bin lira para cezasına mahkum etti. Karar açıklanınca Mazlum Alan'ın gülmesi dikkat çekti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS