Taksim'de yine polis müdahalesi

Taksim'de yine polis müdahalesi

İstiklal Caddesi'nde toplanan gruba polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu. Çok sayıda kişi gözaltında.

İstiklal Caddesi'nde topanıp Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis izin vermedi.

Polis gruba TOMA aracından tazyikli suyla müdahale etti.

Grup, İstiklal Caddesi'nde Galatasaray'a doğru ve ara sokaklara dağıldı.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir grup, slogan atarak İstiklal Caddesi'nden Taksim yönüne yürüyüşe geçti.

Taksim Meydanı girişinde durdurulan gruba, polis dağılmaları yönünde uyarı yaptı.

Uyarıların dikkate alınmaması üzerine polis, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sırasında gruptaki bazı kişiler de gözaltına alındı.

Müdahalenin ardından, gruptakilerin bir kısmı İstiklal Caddesi yönüne, bir kısmı da ara sokaklara dağıldı.

Olaylar sırasında çevredeki işyerleri kepenklerini indirirken, bazı vatandaşlar da biber gazından etkilendi.Taksim'de polis ablukası

Gezi Parkı'nın boşaltılmasının ardından yüzlerce çevik kuvvet polisi Taksim Meydanı'na çıktı. Giriş çıkışların tamamı kapatılırken, meydana turistler ve gazeteciler dışından kimsenin girişine ve geçişine izin verilmiyor.  Öte yandan, polisin Taksim'i kapatması evine ve iş yerlerine gitmek isteyenleri de mağdur etti. Evine ve iş yerine gitmesi için meydandan geçmesi gerektiğini söyleyenler, polis tarafından geri çevrildi. Zaman zaman bu kişilerle polisler arasında tartışmalar yaşandı. Polis Taksim Meydanı'ndaki ablukası devam ediyor.

Tabipler Odası'ndan açıklama

İstanbul Tabipler Odası'ndan İstikal Caddesi'ndeki müdahaleyle ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: "23 günden bu yana polis barikatları kurularak halka kapatılan Gezi Parkı bugün İstanbul Valisi’nin, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, Beyoğlu Belediye Başkanı’nın katıldığı resmi törenle tekrar 'halka açıldı'. Vali Hüseyin Avni Mutlu, kamuya açık olan bir alanın tekrar kamuya açıldığını ilan ederek bir ilke imza atmış oldu. Akşam saatlerinde yaşanan gelişmelerse, AKP Hükümeti’nin ve Valisi’nin akıl ve vicdan tutulmasının devam ettiğinin göstergesi oldu. Odamızın da bileşenleri arasında yer aldığı Taksim Dayanışması’nın bu akşam 19.00’da yapacağı basın açıklaması yine polisin şiddetli saldırısıyla engellendi."

Açıklama şöyle devam etti: "Odamız Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, üyemiz Dr. Kamil Tekerek, Mimarlar Odası yöneticisi Mücella Yapıcı, TMMOB İKK Sekreteri Süleyman Solmaz’ın da aralarında olduğu (ulaşan son bilgiye göre) 35 kişi gözaltına alındı. AKP Hükümeti ve Valisi’nin demokratik, anayasal hakların kullanımına, kişi hak ve özgürlüklerine karşı giriştiği bu akıl ve hukuk dışı saldırıyı kınıyoruz. Haksız, hukuksuz yere gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, kamuya açık Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’ndaki polis işgaline son verilmeli, meydanlar ve parklar gerçek sahiplerine; halka bırakılmalıdır" denildi.

İstanbul Valisi'nden açıklama

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Gezi Parkı'nın saat 14.30 sıralarında vatandaşlara açılmasının ardından saat 17.30 sıralarında tekrar kapanması ve İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen müdahaleye ilişkin açıklamalarda bulundu. Mutlu, "Elbetteki Gezi Parkımız yine açıktır, halkımıza açık olmaya devam edecektir. Açılışla birlikte Taksim Platformu'nun yine hep birlikte Taksim'e ve Gezi Parkı'na çıkıyoruz yönünde yapmış oldukları çağrı, maalesef yine bugünkü görünen olumsuz tablolara sebebiyet verdi. Gezi Parkı bir parktır. 7-8 bin kişinin doluşup parkın içinde bekleme alanı değildir. Gezi parkı halkın oturacağı nefes alacağı bir alandır" diye konuştu.

Toplanma çağrısı

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı’nın halka kapatılmasına ve Cumartesi günü yaşanan olaylara tepki göstermek amacıyla diğer parklarda yapılan forumları Gezi Parkı’na taşıma kararı almıştı.

Açıklamada “Bugün saat 19.00’da kendiliğinden yeşererek yalnızca İstanbul’a değil tüm Türkiye ’ye bir demokrasi örneği olarak yayılan forumlarımızın ışığını Gezi Parkı’na da taşımaya kararlıyız. Bütün dünyaya örnek olan dayanışmamızdan, taleplerimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmedik ve asla vazgeçmeyeceğiz” denilmişti.

Gezi Parkı kapatıldı

Taksim Dayanışması’nın bu akşam saat 19.00’da Gezi Parkı’nda düzenleyeceğini açıkladığı toplantı öncesi polis Taksim Meydan’da güvenlik önlemlerini yoğunlaştırdı. Öğlen açılan Gezi Parkı yeniden kapatılmış, Gezi'den zıkmak istemeyen bir gruba ise polis, biber gazıyla müdahalede bulunmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS