Taksim Dayanışması üyelerinin evlerinde arama

Taksim Dayanışması üyelerinin evlerinde arama

Gözaltına alınan Taksim Dayanışması temsilcilerinden Mücella Yapıcı ile Ali Çerkezoğlu'nun da aralarında bulunduğu 5 kişinin evlerinde arama yapıldı.

Taksim'de Gezi Parkı'na girmek isteyenlere yönelik müdahale sırasında, Taksim Dayanışması üyelerinin de aralarında bulunduğu 50 kişi dün gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. İşlemlerinin yapılması için Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürülen eylemciler, sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra tekrar emniyete getirilen 50 kişinin işlemlerinin devam ettiği belirtildi. Gözaltındakilerin avukatları, müvekkillerinin bir gün daha gözaltında tutulacağını öğrendiklerini aktardı. Ayrıca, kalp hastası olmasına rağmen Mücella Yapıcı’nın serbest bırakılmadığını ve Taksim Dayanışması’ndan bir kişinin de darp edildiğini söyledi.

Taksim Dayanışması'ndan tepkiTaksim Dayanışması, Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ortak basın metnini okuyan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, "Artık aklın, vicdanın, hukukun ve demokrasinin bittiği yerdeyiz" dedi.

İstanbul'un yöneticilerine ve hükümete seslenen Soğancı, "Buradan tekrar iktidara, bu kentin idarecilerine sesleniyor ve hatırlatıyoruz; Gezi Parkı sizlerin doğa, bilim ve demokrasi karşıtı, rantçı projelerinize karşı halkın, kullandığınız her türlü insafsız şiddetinize rağmen, kararlı ve onurlu mücadelesi ile Park olarak kalmıştır. Orayı var eden de, güzelleştiren de sizler değil, halkın ta kendisidir" diye konuştu.

Soğancı, dünkü olaylarda aralarında TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, Mimar Mücella Yapıcı ve kızı Cansu Yapıcı ile İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'yla beraber toplam 48 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

"Vali'nin çağrısı tuzak mıydı?"

Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Özdemir Aktan da, "Eğer İstanbul halkını bu şekilde Gezi Parkı'na çağırıyorsa Sayın Vali, bunu bir tuzak olarak mı anlamalıyız, bilmiyorum ama bu konunun mutlaka açıklığa kavuşması lazım. Lütfen, hem kendi kafasındaki karışıklığı, hem de bizim kafamızdaki karışıklığı yok etsin. Buradan çıkıp, Gezi Parkı'nı ziyaret edersek, hep beraber gözaltına alınmamız herhalde kimse için şaşırtıcı olmaz" diye konuştu.
 
"Hiçbir şey Hazirandan öncesi gibi  değil"

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, "Bu süreçte Türkiye'de yeni bir dönem başlamıştır. Hiç bir şey artık hiç kimse için özellikle de Tayyip Erdoğan için bu Haziran direnişinden önceki gibi olmayacaktır bu ülkede. Bu sürecin kaybedeni Tayyip Erdoğan'dır, AKP iktidarıdır, sokak kazanandır. Bugün siyasal iktidarın tutumu bütünüyle akıl dışıdır. Başta Başbakan olmak üzere bu sürecin tüm sorumlularını ve bu ülkeyi yönetenleri akıla davet ediyoruz. Bu şekilde siyasal iktidarınızı sürdüremezsiniz. Siyasal iktidara çağrı yapıyoruz; sokaklarda halkın orataya koyduğu bu iradeye kulak verin" şeklinde konuştu.
 


Evlerinde arama yapılıyor

Gözaltına alınan Taksim Dayanışması temsilcilerinden Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ile İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun da aralarında bulunduğu 5 kişiye ait 8 adreste ise bugün polisler tarafından arama yapılıyor.

Mücella Yapıcı’nın Abbasağa'daki evi arandı. Arama gerekçesi olarak, Taksim Dayanışması üyelerine yöneltilen suçlamaya ilişkin avukatlarına bir bilgi verilmediği ve "sürdürülen soruşturma gereğince" denildiği öğrenildi.

"Gezi Parkı'nı yıkmayın derken bu hale geldik"

Yapıcı'nın Beşiktaş Abbasağa Şehit Kazım Sokak 2 numaradaki evinde 14.00'te gelen polis aramalara başladı. Geceden beri gözaltında tutulan Mücella Yapıcı'nın kardeşi Müberra Zöhre, polisin geldiği sırada evde olduğunu belirterek, "Ortada bir şey yok. Gezi parkını korumaktan şu hallere düştük. İnanın ben de şaşkınlık içinde izliyorum. Gayet demokratik bir talep. Gezi Parkı'nı yıkmayın derken şu hallere geldik. Gerçekten şaşkınlıkla, üzüntüyle seyrediyorum. İzliyorum, bakalım nereye gideceğiz? Ben de bilmiyorum" dedi.

"Arama için gerekçe sorduk, kapıyı çilingir ile açarız dediler"

Polisin gayet normal geldiğini söyleyen Müberra Zöhre, "Bir zorlama olmadı. Ama gerekçe sorduk. Gerekçe gösterilmedi. İzin kağıtları var. Savcı çağırdık. Ancak başka aramada olduğunu söylediler. 'Ya kapıyı açarsınız ya da çilingir yardımı ile açarız' dediler. Yanımızda avukat arkadaşlar vardı. Avukat, 'açalım' dedi açtık. Evi arıyorlar. Gerekçeyi bilmiyoruz. Ne aradıklarını da bilmiyoruz. Çanak mı arıyorlar, ne arıyorlar bilmiyorum. Bekliyoruz" dedi.

Mücella Yapıcı'nın sağlığından endişe ediliyor

Gece emniyet müdürlüğünde ablası ile görüştüğünü söyleyen Müberra Zöhre, "Görüştük, keyifleri iyi, gayet iyiler. Hepsi iyi. İçeri alınanların hepsi iyi. Ablam biraz rahatsız. Kalp hastası, şeker hastası. Onun sağlığından endişe ediyoruz. Umarım ablama içeride iyi bakıyorlardır" dedi.

Binanın önüne gelen CHP il başkanı Oğuz Kaan Salıcı da, "Bu hukuk dışı bir arama. Ortada bir mahkeme kararı var. Fakat mahkeme kararında bir suç isnadı yok. Dolayısı ile suç isnadı bulunmayan bir arama yapılamaz. Neden dolayı bu aramanın yapıldığı, mahkeme kararında yazmıyor" diye konuştu.

Saat 14.00’te başlayan arama yaklaşık 4,5 saat sürdü. Polis, Yapıcı'nın evinden ellerinde bir poşetle çıktı.

Binanın önüne gelen CHP il başkanı Oğuz Kaan Salıcı da, “Bu hukuk dışı bir arama. Ortada bir mahkeme kararı var. Fakat mahkeme kararında bir suç isnadı yok. Dolayısı ile suç isnadı bulunmayan bir arama yapılamaz. Neden dolayı bu aramanın yapıldığı, mahkeme kararında yazmıyor" diye konuştu. 

Yapıcı dışında İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Halkların Demokratik Kongresi yöneticileri Haluk Ağabeyoğlu, Ender İmrek ile Beyza Metin'in de aralarında bulunduğu beş kişiye ait adreste de arama yapıldı.

İzmir'de 13 tutuklama

Gezi Parkı protestoları kapsamında İzmir merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda, kamu binaları ve iş yerlerine zarar verdiği ve "örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 15 kişiden 13'ü tutuklandı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışma kapsamında Taksim Gezi Parkı'na yönelik müdahalenin protesto edildiği olaylarla ilgili kamera görüntüleri incelenerek İzmir, Ankara, İstanbul, Manisa ve Batman'da 15 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından "terör örgütü üyesi olmak, kamu malına ve iş yerlerine zarar vermek, halkı tahrik etmek, görevli polis memuruna mukavemet" suçlamasıyla adliyeye sevk edilen şüphelilerden 13'ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 2 kişi ise savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

İzmir, Ankara, İstanbul, Manisa ve Batman'da, 5 Temmuz 2013 tarihinde düzenlenen operasyonda DHKP-C, TKİP, MLSPB üyeleri oldukları öne sürülen 15 kişi gözaltına alınmıştı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS