İzmit'teki Gezi eylemine 4 tutuklama

İzmit'teki Gezi eylemine 4 tutuklama

İzmit'te Gezi Parkı eylemlerine destek yürüyüşüne katılan 17 kişiden 13'ü serbest bırakılırken 4 kişi tutuklandı.

İzmit'te, 31 Mayıs tarihinde başlayıp 3 Haziran'a kadar devam eden 'Gezi Parkı'na Destek Buluşmaları' ve zaman zaman gerçekleştirilen pankartlı sloganlı protesto yürüyüşleriyle katılan 17 genç, 2 gün önce sabaha karşı evlerine yapılan baskınla gözaltına alınıp ifadeleri alınmak üzere Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne götürülmüştü.

Bugün ifadeleri tamamlanan gençler, bugün Kocaeli Adliyesi'ne sevk edildi. Gözaltına alınanların yakınları, Adliye binası önünde beklemek isteyince engel olmak isteyen polisle aralarında gerginlik yaşandı.

14 bin 450 lira ceza

Gösterilere katılan Çağlar Özkan, Okan Başal, Yağız Senem, Fatih Daşğın, Arman Çağan, Uğur Akalın, Yankı Subaşı, Yeşim Çakmak, Hazal Korkmaz ve Samet Mithat Aslan tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

'Memura mukavemet, direnme, yaralama ve kamu malına zarar vermek'le suçlanan gençlere ayrıca 40 metrekarelik granit taşı, 12 metrekarelik çakıl döşeme, 700 metrekarelik çim alan ve bir krom tabelaya zarar verdikleri gerekçesiyle de 14 bin 450 lira para cezası çıkartıldı.

Ayrıca Twitter ve Facebook'ta eyleme destek veren Ali Berk Y. ve Arda Ö.'nün sosyal medya sitelerinde yazdıklarından dolayı gözaltına alındığı kaydedilirken, bu kişilerle beraber Tolga K., Sabri Emre Ş., Merve A., Fırat Deniz D., Ersin D., savcılıkta alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Ayrıca Cumhuriyet Parkı'ndaki levha ve duvarlara 'Tayyip bize gaz yok mu?', 'Kimyasal Tayyip', 'Diren Gezi Parkı', 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Tek yol devrim' ve 'AKP Go home' sloganları da tutanak altına alındı.

Savcılık tarafından serbest bırakılan eylemciler, Adliye çıkışında kendilerini bekleyen yakınlarına sarıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS