Karakol yakınlarında uyuşturucu mu ekiliyor?

Karakol yakınlarında uyuşturucu mu ekiliyor?

Diyarbakır Valiliği, karakol yakınlarında uyuşturucu ekildiği iddiasını yalanladı.

Diyarbakır Valiliği, bazı yazılı basın organlarında "karakol manzaralı uyuşturucu tarlaları" başlıklı haber üzerine açıklama yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, 8 Temmuz 2013 tarihinde bazı yazılı basın organlarında "karakol manzaralı uyuşturucu tarlaları" başlıklı haber yer aldığı, söz konusu haberde, Kayacık Jandarma Karakolu'ndan görülebilecek bölgelerde, gizleme gereği duyulmaksızın kenevir ekimi yapıldığı, yola 50-100 metre mesafede kenevir tarlalarının bulunduğu, karakol tarafından bu tarlalara müdahale edilmediği iddialarına yer verildiği anımsatıldı.

Bu iddialar ile ilgili araştırma yapıldığı kaydedilen açıklamada, "Haberde yer alan resmin karakola 25-30 kilometre mesafeden çekilenle başka bir bölgedeki görüntünün karakol alanına yakın gibi gösterilerek karakolun kenevir tarlalarına müdahalede bulunmadığı algısının maksatlı olarak oluşturulmaya çalışıldığı görülmüştür" denildi.

Açıklamada, bu yıl Diyarbakır bölgesinde başta Lice ilçesi kırsal olmak üzere birçok alanda İl Jandarma Komutanlığı'nca yoğun operasyonlar yapıldığı, bu operasyonlarda toplam bin 104 dönüm arazide ekimi yapılan toplam 11 milyon 808 bin 582 kök kenevir bitkisi ele geçirilerek imha edildiği bildirildi.

Ele geçirilen kenevirin 550 ton kubar esrara eş değer olduğu, piyasa değeri ise yaklaşık olarak 550 milyon lira olduğu vurgulanan açıklamada, şunlara yer verildi: "Söz konusu haberde yer alan, güvenlik kuvvetlerimizin yasa dışı kenevir ekimi yapılan tarlalara müdahale etmedikleri iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Diyarbakır'da bulunan başta jandarma birimleri olmak üzere tüm güvenlik kuvvetlerimiz, yasa dışı ekim ve uyuşturucu madde kaçakçılığı suçları ile mücadele kapsamında gerçekleştirdiği operasyonlara aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS