Murat Karayılan gitti Cemil Bayık geldi

Murat Karayılan gitti Cemil Bayık geldi

Eş başkanlık sistemine geçilen KCK'da, Murat Karayılan'ın yerine PKK yöneticileri Cemil Bayık ve Bese Hozat yeni eşbaşkanlar olarak seçildi.

PKK'yı da bünyesinde barındıran Kürdistan Topluluklar Birliği'nde (KCK) sistem değişikliğine gidilirken, Yürütme Konseyi Başkanı olan Murat Karayılan'ın yerine eş başkan olarak Cemil Bayık ve kadın yöneticilerden Bese Hozat getirildi. Karayılan ise örgütün silahlı kanadı Halk Savurma Güçleri'nin (HPG) başına getirildi.

Nuçe TV ve Fırat Haber Ajansı'nda yeralan haberlere göre, Kandil'de 30 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Kongra-Gel genel kurulunda, KCK sisteminde değişikliğe gidildi. Türkiye, Suriye, Irak ve İran'daki Kürt bölgeleri ile yurt dışından 162 delegenin katıldığı toplatıda KCK sözleşmesine bağlılık yemini edildi.

Karayılan HPG'nin başına getirildi

Murat Karayılan'ın yıllardır başkanlığını yaptığı KCK Yürütme Konseyi başkanlık sisteminde, eş başkanlığa geçilme kararı alındı ve eş başkanlıklarına Cemil Bayık ile Bese Hozat seçildi. Karayılan ise örgütün silahlı kanadı HPG'nin başına getirildi.

Öcalan yeniden başkan seçildi

KCK Genel Başkanlığına ise İmralı Cezaaevi'nde ağırlaşırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın yeniden seçildiği yeni sistemde, Başkanlık Konseyi de oluşturuldu. Genel Kurulda, KCK sisteminin temel ayakları olan akademilerin, komün, kooperatif ve meclislerin hızla oluşturularak yaygınlaştırılması kararlaştırılırken; demokratik konfederalizm temelinde demokratik uluslaşmanın yaratılması ve demokratik özerkliğin inşasının tabandan örgütlendirilmesine dönük bir dizi kararın yanında, demokratik çözüm sürecinin Hükümetin olumsuz tavrına rağmen sürdürülmesi de kararlaştırıldı.

Remzi Kartal: "6 kişi de Öcalan'a bağlı"

Değişiklikleri değerlendiren Kongra-Gel eş başkanı ve kapatılan DEP eski Milletvekili Remzi Kartal, görev değişikliklerinin son derece normal olduğunu söyledi. Kartal, eş başkanlar dahil Genel Başkanlık Konseyi'nde yer alan 6 kişinin Abdullah Öcalan'a bağlı olduğunu ve onu temsil ettiklerini belirtti.

KCK içerisinde yapılan görev değişikliklerini PKK ile aynı çizgide yayın yapan Nuçe TV'de değerlendiren Kongra-Gel eş başkanı ve kapatılan DEP eski Mliletvekili Remzi Kartal, yaptıkları genel kurulun 2 yılda yapılması gereken normal bir genel kurul olduğunu, Murat Karayalın'ın görev değişikliği ile ilgili yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Türkiye'deki bazı basın yayın kuruluşlarının Türkiye halkını yanıltığını ve uğursuz bir rol oynadığını söyleyen Kartal, "Genel kurulda yapılan seçimler yine sistemin, mücadelenin ihtiyacı çerçevesinde yapılan seçimlerdir. Sıcak savaşın olduğu dönemde dezenformasyon amaçlı bu haberler hep veriliyordu. Ama şu anda Nevruz ile başlayan silahların sustuğu, barış ve çözüm sürecinin geliştirilmeye çalışıldığı bir süreçte bu yayınları yapanların halk tarafından iyi bilinmesi gerekir. Bunu yapanları kınıyorum. Bunlar sürece karşı olanlardır, süreci akamete uğratmaya çalışaşan çevrelerdir" diye konuştu.

Remzi Kartal, tüzüğe göre başkanlığın 2 dönem yapılabildiğini ancak görev verilmesi halinde uzatılabildiğini de belirterek, "Ektidar eksenli bir yaklaşım içerisinde olmadığı için zamanı geldiğinde bizde görev değişiklikleri son derece normaldir. Genel kurulda Abdullah Öcalan'ın başkanı olduğu Genel Başkan Konseyi'nde eş başkanların ve 4 yardımcılarının bulunduğu 6 kişi yer alacaktır. Bunlar direk Öcalan'a bağlı çalışacaklar ve onu temsil edecekler. Buda karar altına alındı" şeklinde konuştu.

Kartal, eş başkanlık sisteminide geliştirdiklerini bunun kendileri açısından ilkesel bir yaklaşım olduğunu ifade ederek, "Demokratik toplumun oluşturulmasında kadının rolü çok büyüktür. Bütün alanlarda artık bu sistemin oluşturulması gerekiyordu. Bunu gerçekleştirdi. Bütün sistemimizde artık eş başkanlık sistemi esas alınacaktır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS