Başsavcılıktan Ali İsmail Korkmaz açıklaması

Başsavcılıktan Ali İsmail Korkmaz açıklaması

Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesiyle ilgili açıklama yapan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, "Soruşturmaya iddia edildiği gibi 2 gün sonra değil derhal başlanılmıştır" denildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında aşağıdaki konu ile ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmakla; basın açıklaması yapılması zarureti ortaya çıkmıştır. Olay tarihi olan 03.06.2013 günü saat 00.15 civarında maktül Ali İsmail Korkmaz'ın, elinde beyzbol sopası ve jop olan kimliği belirsiz 2-3 kişi tarafından ilimiz Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak üzerinde darp edilmesi, olayı ile ilgili olarak 'kasten öldürme' suçundan soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2013/15656 numaralı dosyası üzerinden devam etmektedir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, yürütülen soruşturmaya ilişkin olarak, Cumhuriyet Başsavcılığınca olay yeri yakınında bulunan çevre esnaf, kamu kurum ve kuruluşları, MOBESE görüntülerini içerir 40 adet CD temin edildiği, olay yeri görüntülerini içerir 40 adet CD, kamera görüntülerinin kayıt edildiği recorder, harici harddiskler üzerinde gerekli bilirkişi incelemelerinin yaptırıldığı vurgulandı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında şu bilgilere yer verdi: "Söz konusu kamera görüntülerinin bulunduğu 40 adet CD, recorder ve kamera kayıtlarının tutulduğu hard diskler üzerinde gerekli incelemeler yapılması için 28.06.2013 günü Ankara Jandarma Kriminal Labaratuvarlarına gönderilmiştir. Yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 19.06.2013 günü olay yeri olan ilimiz Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak üzerinde keşif işlemi icra edilmiş olup, olay yeri yakınlarında bulunan 3 esnaf tanık olarak dinlenmiştir. Ali İsmail Korkmaz 'ın yaralanması olayında ihmali olduğu iddia edilen Eskişehir Yunusemre Devlet Hastanesinde görevli polis memurları ve doktorlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2013/16195 ve 2013/18121 sırasında kayıtlı soruşturma dosyaları bulunmaktadır. Bu dosyalarda şikayet edilen görevliler ile ilgili olarak 4483 sayılı yasa hükümlerine göre dosyaları, Eskişehir Valilik makamına ve Eskişehir Tepebaşı Kaymakamlığına gönderilmiştir."

Olayla ilgili çok sayıda tanık dinlendi

İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılarak Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüne sebebiyet veren kişi yada kişilerin tespit edilmesi istendiği ve araştırmaların halen devam ettiği kaydedilen açıklama şöyle:

"Olayla ilgili çok sayıda tanık dinlenmiştir. 5726 sayılı 'Tanık Koruma Kanunu'nun 3. maddesine göre, gizli tanık olduğu iddia edilen kişinin 'gizli tanık' prosedüründen faydalanmak istediği yönündeki talebinin 'Şüpheliye isnat edilen suçun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlardan olmaması nedeniyle talebinin reddine yasal engel nedeniyle karar vermek gerekmiştir. Kaldı ki, bu karar ilgiliye tebliğ edilmesine rağmen bugüne kadar verilen karara karşı halen itiraz edilmemiştir.

Maktül Ali İsmail Korkmaz'ın suç tarihinde üzerinde bulunan kıyafetleri üzerinde gerekli moleküler genetik incelemeler yapılması için, kıyafetleri Kriminal Labaratuvara gönderilmiştir. Ali İsmail Korkmaz'ın yaralanması olayına ilişkin olarak yürütülen soruşturma devam etmekte iken, 10.07.2013 günü Ali İsmail Korkmaz'ın yaşamını yitirdiği öğrenilmiştir. Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından maktul üzerinde gerekli adli ve tibbi inceleme yapılmış, yapılan inceleme sonucunda kişinin ölümünün 'kafa travmasına bağlı beyin kanaması sonucu husule geldiği' tespit edilmiştir.

Yürütülen soruşturma dosyası halen derdesttir. Gerçek olmayan haberler ile ilgili olarak, soruşturmaya iddia edildiği gibi 2 gün sonra değil derhal başlanılmıştır. Olay ilk önce kasten yaralama şeklinde oluştuğu için, olayın öğrenilmesi ile soruşturma derhal başlatılmıştır. Yukarıda belirtildiği gibi gizli tanıklık talebi yasal engel nedeni ile ret edilmiştir. Soruşturma halen devam ettiği için, her zaman her türlü tanık dinlemek mümkündür. Bütün kamera görüntüleri üzerinde gerekli inceleme, bilirkişiler ve Jandarma Kriminal Laboratuvarı tarafından hassasiyetle yerine getirilmektedir. Meçhul şüpheliler
titizlikle araştırılmaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS