CHP'den Adalet Bakanı'na yıldırım telgraf

CHP'den Adalet Bakanı'na yıldırım telgraf

CHP milletvekilleri, Gezi Parkı olayları nedeniyle tutuklanan 8 kişinin durumuna ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e yıldırım telgraf gönderdi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in, TBMM Genel Kurulu'nda konuyu gündeme getirmesinin ardından yaklaşık 30 CHP milletvekili Ergin'e telgraf gönderdi.

Telgrafta, Metris Cezaevi'ndeki 8 kişinin, 8 ayrı koğuşa konularak, cezaevinde kötü muameleye tabi tutulduğu yönünde gelen şikayetlere işaret edilerek, "Cezaevine konulan her tutuklunun canı ve hukuku, devlete emanet edilmiştir. Bu konuda meydana gelebilecek her türlü olumsuz sonuçtan hukuken ve vicdanen sorumlu olacağınızı hatırlatır, derhal önlem almaya davet ederiz" ifadesi kullanıldı.

Adalet Bakanlığı'ndan açıklama

Bu arada Adalet Bakanlığı, Gezi Parkı odaklı olaylarda tutuklanan kişilere işkence yapıldığına dair haberlerin doğru olmadığını, haberde sözü edilen kişilerin işkence iddiaları konusunda herhangi bir şikayetlerinin olmadığının kendi imzaları ile kayıt altına alındığını bildirdi.

Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bazı medya organlarında bugün yer alan "Gezi Tutukluları İşkencede" başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla
açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, görevi yaptırmamak için direnme suçundan İstanbul 13. Sulh Ceza Mahmemesi'nce tutuklanarak Metris Ceza İnfaz Kurumuna gönderilen 8 tutuklunun 5275 sayılı Kanunun 113. Maddesi'nde belirtilen, "tutuklular, maddi olanaklar elverdiğince suç türlerine ve taşıdıkları güvenlik riskine göre ayrı odalarda barındırılırlar. Aralarında husumet bulunanlar ile iştirak halinde suç işlemiş olanlar aynı odalarda barındırılmazlar ve birbirleri ile temas etmelerini engelleyecek tedbirler alınır" hükmü uyarınca ayrı bölümlere alındıkları ifade edildi.

Haberde söz edilen ilgili kişilerin kaldıkları bölümlerde cinayet, hırsızlık, gasp, uyuşturucu ve cinsel suçlardan tutuklu ve hükümlü bulunmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Habere konu edilen kişilerin kaldıkları bölümlerde oruç tutmayanların yanı sıra tutanlarda bulunmaktadır. Bu nedenle de günlük yemek dağıtımı düzenli olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla 'oruç tutan mahkumların yanlarına
yerleştirildikleri için yemek yemelerine de izin verilmediği' iddiası doğru değildir.

Cezaevi yönetimine ve revirine, söz konusu tutukluların darp edildiklerine ilişkin sözlü veya yazılı herhangi şikayet iletilmemiştir. Haberde ismi geçen 8 kişi ile kurum müdürü tek tek görüşmüş ve bu kişilerin, habere konu edilen iddialar konusunda herhangi bir şikayetlerinin olmadığı kendi imzaları ile kayıt altına alınmıştır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS