Mısır'la ilişkiler kesilecek mi?

Mısır'la ilişkiler kesilecek mi?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Mısır'la ilişkilerimiz rölantide devam ediyor, kesmedik, kesmeyi de düşünmüyoruz" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sürüyor.

AK Parti'nin Dışişleri Bakanlığı ile ilgili verdiği önerge üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Arınç, büyükelçiliğin istisnai memuriyet olduğunu ve şartları taşıyorsa meslek dışından da atanabildiğini anımsattı.

Bildiği kadarıyla 10 civarında meslek dışından büyükelçi olduğunu belirten Arınç, şunları söyledi: "Her birisi kendi mesleklerinde temayüz etmiş olan belli şahsiyetler. Türkiye ile o ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla büyükelçi olarak atanmaya başladılar. Geçmişte de bunu örnekleri var, bugün belki sayı itibariyle fazla olmuş olabilir ama bu yadırganacak durum değil. Belli şartları, unvanları taşıyorlarsa, belli kamu görevlerini yapmışlarsa hatta bunlara bile ihtiyaç duyulmadan belli ölçüler içerisinde büyükelçi olarak atanabilirler.

Burada yeni olan husus, bu şekilde atanmış olanların merkeze döndüklerinde nasıl bir görev yapabilecekleridir. Bu düzenlemeyle merkezdeki görevlere de atanabilecekleri düşünülmüş. Bunların tekrar eski görevlerine dönmektense merkezde
görevlendirilmeleri uygun görülmüştür. Meslekten gelenlerin çok başarılı olacakları ama bu şekilde atananların baştan itibaren başarısız olacakları düşüncesi bence bir varsayım olabilir. Buna katılmamız mümkün değil."

"Verilen söz yerine getirilecek"

Mısır'a Suudi Arabistan ve bazı Körfez ülkelerinin maddi katkılarının söz konusu olduğunu belirten Arınç, Türkiye'nin 2 milyar dolarlık bir yardımı öngördüğünü, bunun bir milyar dolarının yapıldığını diğer bir milyar dolarının ise proje karşılığı verileceğini kaydetti.

Bunun iptal edilmesi konusunda hükümette bir görüş olmadığını belirten Arınç, "Evvelce verilen söz yerine getirilecektir. Darbe sebebiyle Mısır'la diplomatik ilişkilerimizi kesmek noktasında değiliz ama orada flu bir durum var. Hükümet kurulmuş değil, seçimler yapılmış değil. Darbeyi öngören koalisyon içerisinde de fikir ayrılıkları var. Dolayısıyla Mısır'la ilişkilerimiz rölantide devam ediyor, kesmedik, kesmeyi de düşünmüyoruz. Bir an evvel Mısır'da demokrasiye geçiş şartlarının olgunlaşmasını bekliyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS