CHP'den şartlı, MHP'den koşulsuz destek

CHP'den şartlı, MHP'den koşulsuz destek

Başbakan Erdoğan'ın "Uzlaşılan 48 maddeyi birlikte geçirelim" önerisine, CHP'den "başkanlık sistemi teklifini geri çekin" şartı, MHP'den ise koşulsuz destek açıklaması geldi.

Başbakan Erdoğan'ın, yeni anayasa çalışmaları konusunda muhalefete, ''Uzlaşmaya varılan 48 maddeyi birlikte meclisten geçirelim" önerisine CHP lideri ''şartlı evet'' dedi. Kılıçdaroğlu, "Uzlaşma Komisyonu isterse olur" cevabını verdi.

Milliyet Gazetesi'nden Fikret Bila'ya konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, ''eğer Anayasa Uzlaşma Komisyonu, bize 48 madde yeter veya 65 madde yeter, bunları yasalaştıralım diye oybirliğiyle bir karar verirse, bizim buna itirazımız olmaz'' görüşünü açıkladı.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın, "Başkanlık teklifini çeksinler diyor, samimi olduğunu bilsem, oturur konuşurum" sözlerine de cevap verdi.

CHP lideri, Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarının başkanlık sistemi teklifi yüzünden tıkandığını, 40 maddenin görüşülmediğini söyledi.

''Başkanlık sistemi teklifini geri çeksinler, o zaman CHP'nin samimiyetini görürler. Bu teklifi çekerlerse en az 40 madde daha görüşülür ve uzlaşma sağlanan madde sayısı da hızla artar'' mesajını verdi.

MHP'den koşulsuz  destek

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır ise yaptığı açıklama ile "Milliyetçi Hareket Partisi, yeni anayasa için üzerinde uzlaşılan 48 maddeye koşulsuz destek verecektir" dedi.

Şandır, yeni anayasa yapımında 48 maddelik uzlaşmayı önemli bulduklarını belirterek, "Bunun kanunlaştırılması için MHP hazırdır. Sayın Başbakanı samimi, ciddi olmaya davet ediyoruz. Bir iftar yemeğinin havasında, sokak ağzıyla, meydan okurcasına, muhalefeti samimiyete davet etmeye hakkı yoktur" diye konuştu. Şandır, şunları söyledi:

"MHP'nin şartı şurtu yok, hodri meydan. Bu teklif Sayın Devlet Bahçeli'ye ait. Anayasayı değiştirmek, yenilemek, tüm partilerin, siyaset kurumunun topluma karşı taahhüdür. Meclis Başkanı'nın ziyaretinde Sayın Genel Başkanımızın, komisyonu başarılı bulduğunu söyledi, gayretlere teşekkür etti, uzlaşılan konuların mümkün olduğu kadar artırılarak kanunlaştırılması ama çalışmaya da devam edilmesini söyledi. Bu çalışma devam etmeli, mutlaka sonuçlandırılmalıdır. Ama birlikte varılan sonuçlara da herkesin sahip çıkması gerekir. Ama'sı, fakat'ı, ancak'ı yok bu işin. Toplum, TBMM, siyasi partilerden çözüm bekliyor. MHP olarak biz bu noktadaki türlü gayrete varız, katkıya hazırız. Anayasa millet için yapılmalıdır, eğer birilerinin sorununu çözmek için düşünülüyorsa o da açıkça ifade edilmelidir. Sayın Başbakan'ı samimi, ciddi olmaya davet ediyoruz. Bir iftar yemeğinin havasında, böyle sokak ağzıyla, meydan okurcasına, muhalefeti samimiyete davet etmeye hakkı yoktur. Muhalefet buradadır, ısrarla anayasa yapılmasına katkı veriyor. Ama iktidar partisi, Sayın Başbakan'ın başkanlık hayaliyle ve Kürt sorununu, PKK'nın talepleri doğrultusunda çözmek vadiyle anayasa çalışmalarını tıkıyor. Varılan 48 maddelik uzlaşmayı önemli buluyoruz bunun kanunlaştırılması için MHP hazırdır. Bunu çok daha önceden ifade ettik. Aslında bu teklif Bahçeli'ye ait."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS