Şırnak Havaalanı'na sürpriz isim

Şırnak Havaalanı'na sürpriz isim

Başbakan Erdoğan, Şırnak'taki havalimanının yapımının tamamlandığını belirterek, "Şerafettin Elçi Havalimanı'nı açacağız" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan Bingöl Havaalanı'nın açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa, Başbakan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, Bingöl Havaalanı'ndan sonra haftaya Kastamonu ve Şırnak havaalanını açacaklarını bildirdi.

Erdoğan, şöyle konuştu: "Buradan Şırnak'a müjde veriyoruz. Şırnak'ta bu ülkenin eski siyasetçilerinden, eski bakanlarından, Şırnak'ın evladı Şerafettin Elçi Havaalanı'nı açacağız. Zira bizim kitabımızda ayrımcılık yok. Biz farklıyız. Ve bu noktada halkımızın tümünü kucaklıyoruz. 26 havalimanı ile geldik şu anda ise 50'yi aşıyoruz. Hava yolu, halkın yoludur."

Çözüm süreci

Çözüm sürecinin, başarılı şekilde ilerlediğini anlatan Erdoğan, "Aylardır bu bölgelerden acı haberler değil artık müjdeler alıyoruz. Umutların çoğaldığı bir süreçten geçiyoruz. Baharın dağlarımızda, ovalarda, şehirlerimizde, köylerimizde kalıcı hale geldiği bir süreçten geçiyoruz. Gençlerin ölmediği, annelerin gözyaşı dökmediği, acının yürekleri kavurmadığı, herkesin umutla geleceğe baktığı güzel bir süreçten geçiyoruz." diye konuştu.

Bingöl'ün 12 Eylül askeri darbesinden sonra en çok 'hayır' oyu veren il olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bingöl'ün 2010 yılı anayasa halk oylamasında en yüksek 'evet' veren il olduğu unutmadık. Bingöl, terör karşısında da dik durdu. Bingöl, darbeler noktasında da her zaman dik durdu. Bingöl'ün kalbimizde çok ayrı bir yeri var. Sizlerin desteğini, hayır duasını çok ama çok önemsiyoruz. Demokrasi mücadelesinde, çözüm sürecinde Bingöl ile birlikte yürümeyi çok önemsedik" açıklamasında bulundu.

Mısır

Mısırlıların Adeviye Meydanı'nda şiddete başvurmadan, kendilerine yönelik darbeye itiraz ettiklerini ifade eden Erdoğan şunları kaydetti: "Ne diyorlar? 'Benim oyum nerede? Benim oyuma ne oldu?' Bunu soruyorlar. Bu bölgenin insanını koyun zannedenler şu an çok büyük şaşkınlık yaşıyorlar. 'Mısır'da darbeyi yaparız işimize bakarız' diye düşündüler. Ama Mısır halkı bu oyunu bozdu, bu tuzağı alt üst etti. Benzer bir senaryoyu Türkiye'de uygulamak istediler. 'Ağaç' diyerek 'çevre' diyerek insanları sokağa döktüler. Türkiye'de demokrasiye sahip çıkanları 'koyun' olarak gördüler. 'Göbeğini kaşıyan adam' dediler, 'kömürcü, makarnacı' dediler. Bizim değerlerimize hakaret ettiler. Başörtülü kızlarımıza hakaret ettiler. Millet sandığına sahip çıktı. Bu aziz millet meydanlara koşarak milli iradeye sahip çıktı. Artık meydan boş değil şimdi en büyük meydana gidiyoruz. Sandık meydanı."

Elçi'nin ailesi mutlu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bingöl Havalimanı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, yapımı tamamlanan Şırnak Havalimanı'na eski bakanlardan ve Diyarbakır bağımsız milletvekili iken geçen yıl hayatını kaybeden Şerafettin Elçi'nin adının verileceğini belirtmesi Elçi ailesinde heyecan ve mutluluk yarattı.

Şerafettin Elçi'nin oğlu Heja Elçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın Elçi ailesine onur verdiğini söyledi.

"Çok yerinde ve doğru bir karar. Hepimiz onurlandık, şeref duyduk" diyen Elçi, babasının tüm bölge için önemli bir isim olduğunu vurguladı.

Elçi, kararın çözüm sürecine de denk düştüğüne dikkati çekerek, "Bu karar bence gündeme de sürece de denk gelen çok yerinde ve uygun bir karar. Hakikaten çok mutlu olduk. Doğal olarak Şırnak'taki havaalanına Şerafettin Elçi isminin verilmesi son derece önemli. Kararın bölgeyi de mutlu ettiğini düşünüyorum" dedi.

Şerafettin Elçi'nin ağabeyinin oğlu olan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi de, kararın Elçi ailesinin yanı sıra tüm Kürtleri fazlasıyla mutlu ettiğini belirtti. Kararın barış sürecine de katkı sunacağına inandığını vurgulayan Elçi, "İki taraf arasında sarsıntıya uğramış güvenin tamamlanması ve sürecin başarıya ulaşmasına bu karar büyük katkı sunacaktır. Bu, tüm Elçi ailesi ve Elçi'yi sevenleri de fazlasıyla mutlu eden çok isabetli bir karardır" diye konuştu.

Kararı kendilerinin de yeni öğrendiğini kaydeden Nuşirevan Elçi, şöyle dedi: "Şerafettin Elçi bilindiği gibi tüm Türkiye'nin hatta dünyanın kabul ettiği bir siyasetçiydi. Fikri, düşüncesi ve yaklaşımı ile hem Kürtlerin hem de Türklerin büyük beğeni ve takdirini toplayan büyük bir siyaset adamıydı. İsminin havaalanına verilmesi yaptığı siyasetin ve çalışmalarının doğru olduğunu ve bunun takdir edildiğini gösteriyor. Şahsım ve Elçi ailesi adına sayın başbakan ve bu kararda katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS