Suriye sınırında gerginlik: 1 ölü

Suriye sınırında gerginlik: 1 ölü

Genelkurmay, Suriye'den Türkiye’ye yasadışı yollardan girmek isteyen 200 kişilik kaçakçı grubun tespit edildiğini, müdahale sırasında vurulan bir kaçakçının hastanede hayatını kaybettiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı, dün akşam, Suriye'den Türkiye’ye yasa dışı yollardan girmek isteyen 200 kişilik kaçakçı grubun tespit edildiğini, müdahale sırasında kaçakçılardan birinin nöbetçi askerin silahını almaya çalıştığı sırada vurulduğunu ve hastanede hayatını kaybettiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki açıklamada, Türkiye-Suriye hududunda, 1. Hudut Alay Komutanlığı Türkyurdu Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan girmek isteyen ellerinde koli olan 200 kişilik kaçakçı grup ile yanlarında 300 civarında küçükbaş hayvan sürüsünün tespit edildiği belirtildi.

Nöbetçi askerlerin, "dur" ihtarına rağmen kaçakçıların mayınlı sahada tel engellerini aşarak ilerlemeye devam etmesi üzerine, havaya uyarı ateşi açtığı ifade edilen açıklamada, bu ikaza da uymayan kaçakçı grubun, Türkiye’de bulunan Kıvırcık Köyü istikametine doğru ilerlemeye devam ettiği kaydedildi.

Gruba müdahale eden bir hudut nöbetçisinin, kaçakçılardan birini yakalayarak elindeki koliyle yere düşürdüğü vurgulanan açıklamada, yere düşen Suriye uyruklu İlyas Cesim'in hudut nöbetçisinin silahını almaya çalışması üzerine askeri personelin, söz konusu şahıs istikametinde bir el yere doğru ateş ettiği, yerden seken merminin şahsı, sol omzundan yaraladığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu esnada, kaçakçı grup, askerlerimiz üzerine kaleşnikof piyade tüfekleri ile ateş açmıştır. Askerlerimizde herhangi bir zayiat yoktur. Olayı müteakip, yaralı Suriyeli şahıs sivil bir araca bindirilerek Karkamış İlçe Sağlık Ocağı’na, bilahare ambulans ile Nizip Devlet Hastanesine tahliye edilmiş, ancak anılan hastanede saat 21.30 sularında vefat etmiştir.''

Olayla ilgili, 5. ZırhlıTugay Komutanlığı (Gaziantep) Askeri Savcılığı adli soruşturma başlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS