Gaziantep'te saldırıda ölenler, anıtta yaşayacak

Gaziantep'te saldırıda ölenler, anıtta yaşayacak

Gaziantep'te, geçtiğimiz yıl 20 Ağustos'ta Karşıyaka polis merkezinin yanında bomba yüklü otomobil infilak etmiş, saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmişti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ölenlerin anısına olay yerinde anıt yaptırdı.

Gaziantep'te geçen yıl Ramazan bayramının ikinci günü akşam saatlerinde Korutürk Caddesi üzerinde bulunan Karşıyaka Polis Merkezi'nin hemen yanına çekici ile getirilerek bırakılan bomba yüklü otomobilin patlaması sonucu 4'ü çocuk 10 kişi öldü, 64 kişi yaralandı.

Aynı gün saldırıyı duyan ve patlamada oğlunun şehit olduğunu sanan polis annesi Fatma Erdem de beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirdi.

Saldırının ardından başlatılan soruşturmada, 153 ev ve işyeri ile 25 aracın zarar gördüğü patlamanın, 'Firaz' kod adlı PKK'lı Murat Filiz tarafından gerçekleştirildiği saptandı. Soruşturma kapsamında Filiz'in yakalanamadığı saldırıya yardımcı olduğu ileri sürülen 7 kişi tutuklandı.

Ölenlerin adı anıtta yaşatılacak

Bayramın kana bulandığı saldırı sonrası Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, patlamanın meydana geldiği alanda hayatını kaybedenlerin anısına anıt yaptırdı.

Anıta saldırıda şehit olan Onur Fikret Aker, Duygu Aker, Almina Melisa Aker, Süleyman Alkan, Sevgi Gülperi İnanç, Davut Azak, Safi Canbaş, İsmail Daler, Yaşar Bayram ve Sena Büyükkonuk'un doğum tarihleri ile adları yazıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Asım Güzelbey, üzerinde '20 Ağustos Pazartesi günü haince yapılan bombalı saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz' mesajının yer aldığı anıtın önünde dua etti.

Saldırının yıl dönümünde şehit olan 10 kişiyi düzenleyecekleri törenle anacaklarını ifade eden Asım Güzelbey, "Geçen yıl bir bayram günü maalesef şehrimizde bomba patladı. Saldırıda 10 vatandaşımız hayatını kaybetti, onlarca vatandaşımızda yaralandı. Bombanın patlatıldığı yere anıt yaptırma sözü vermiştik. Anıtı yaptırarak buraya yerleştirdik. Saldırının yıl dönümü olan 20 Ağustos'ta ölen vatandaşlarımızı burada anacağız" dedi.

Bomba yüklü otomobilin patlatıldığı alana dikilen anıtın önünden geçen ve saldırıyı lanetleyen vatandaşlar ise, "Anıtı ve üzerinde yazıları görünce yüreğimiz yanıyor. Ölenlere Allahtan rahmet ve bir daha böyle üzücü olaylar olmamasını diliyoruz" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS