Beykoz'da bu kez 4 farklı noktada yangın

Beykoz'da bu kez 4 farklı noktada yangın

İstanbul Beykoz'da yine 4 farklı noktada orman yangın çıktı.Yangınların 21 Haziran'dan bu yana aralıksız sürdüğü ve kayıtlara "kasıtlı" olarak geçtiği ortaya çıktı.

Beykoz Çavuşbaşı'ndaki ormanlık alanda saat 12.45 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Farklı 4 ayrı noktada çıkan yangına Yangına, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne ait çok sayıda arazöz ve iş makinası ile Çavuşbaşı, Ümraniye, Kavacık itfaiye grupları müdahale etti.

Yangını söndürme çalışmalarına 2 helikopter de havadan destek verdi.

Yangın yerine polis ekibi sevkedildi.Yangın havadan ve karadan müdahaleyle yaklaşık yarım saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.

Yangnda soğutma çalışmaları devam ederken ilk belirlemelere göre yaklaşık 1 hektarlık alan zarar gördü.

Yetkililer, yangının 4 ayrı noktada çıkması ve aynı bölgede Cuma, Cumartesi ve Pazar günü de peş peşe yangınlar çıkması nedeniyle kundaklama ihtimali üzerinde duruyor.

21 Haziran'dan bu yana yangın dalgası

İstanbul Beykoz'da, Elmalı Baraj Havzası'nda 21 Haziran'dan bu yana birbiri ardına yangın çıkıyor. Bugünkü yangında, etkili müdahale sonucu bin metrekarelik bir alan yansa da son yangınlardaki kayıp 10 hektar 121 dönüme ulaştı.

Beykoz Ormanları 21 Haziran'dan bu yana  alevlerle boğuşuyor. Yangının ilk çıktığı tarih 21 Haziran. Tutanaklara ihmal ve dikkatsizlik olarak yansıyan o yangının ardı arkasının kesilmesi bir yana 3 Temmuz'dan itibaren hız kazandı.

10 Temmuz'dan bu güne ise yangın çıkmayan gün olmadı. Yangınların ortak özelliği de çavuşbaşı'ndaki ormanlık alanda çıkmaları, yangının birden çok alanda aynı anda başlaması ve daha da önemlisi yanan kesimlerin harita üzerinde birbiriyle çakışması.

Son günlerde gerek yangın söndürme helikopterleri gerek itfaiye ekiplerinin değişmez adresi haline gelen bölgede en büyük hasar cuma ve cumartesi günü çıkan yangınlarda verildi. İstanbul'un akciğer vazifesi gören Elmalı Baraj Havzası'nda Cuma günü 3 hektar 900, Cumartesi günü de 5 hektar 900 dönüm olmak üzere yaklaşık 10 dönüm alan alevlere teslim oldu.

Kayıtlara "kasıtlı" olarak geçti

Beykoz, Çavuşbaşı Mevkii'nde 21 Haziran'dan bu yana 10 hektar 121 dönüm alan yandı. 21 Haziran'da Kocatepe, Kent ormanı mevkiinde, Kocatepe Mezarlığı mevkiinde ise 28 Haziran'da, 03-05-06-08 Temmuz tarihlerinde kayıtlara "kasıtlı" olarak geçen üç yangın çıktı. 10 Temmuz'da Deve Geçidi mevkii, 11 Temmuz'da Hekimbaşı mevkii yandı. Elmalı Barajı mevkiinde ise 11-12-13 Temmuz'da kayıtlara "kasıtlı" olarak geçen yangınlar çıktı. 14 Temmuz'da ise yine kayıtlara "kasıtlı" olarak geçen yangınlar Kent Ormanı ve Kocatepe mevkilerinde çıkarıldı.

"Kasıtlı olduğu" tutanaklara yansıdı

"Kasıt"lı çıkarıldığı tutanaklara da yansıyan yangınlarla ilgili olarak başlatılan soruşturma İstanbul Valiliği'nce sürdürülüyor.

Didim'de de yangın

Akbük Fevzipaşa Mahallesi yanında çam ağaçlarının olduğu arazide henüz tespit edilemeyen nedenle çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.

Yangına çevre ilçe ve beldelerin itfaiye ekiplerinin yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri arazözler, iş makineleri, dozerlerle karadan, Muğla ve Milas'tan gelen 2 helikopter ve 2 yangın söndürme uçağı havadan müdahale etti.

Bu arada yangın nedeniyle Akbük -Didim karayolu ulaşıma kapanırken, alevlerin sıçradığı Adnan Menderes Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu bahçesindeki bazı ağaçlar yandı.

Yangın, havadan ve karadan yapılan müdahaleyle iki saat içinde kontrol altına alınırken, 15 hektarlık ormanlık alan küle döndü. Soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS