Sezgin Tanrıkulu'ndan hükümete çağrı

Sezgin Tanrıkulu'ndan hükümete çağrı

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, "Hükümete sesleniyorum, zaman gerçekten de barış aleyhine işliyor. İnsanlarımız kaygılı. Umutlarını boşa çıkarmayalım" dedi.

Tanrıkulu, CHP Diyarbakır İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında TBMM'nin 24. Dönemin 3. yasama yılını kapattığını anımsatarak, bu dönemde, Türkiye'nin Kürt meselesi, demokrasi meselesi noktasında partisince parlamentoda çok etkin bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Yaptıkları çalışmaları Türkiye'nin her yerinde anlatmaya çalıştıklarını, bölgede ise bunu iki kat anlatmak zorunda olduklarını belirten Tanrıkulu, "Partimizin, bütün çabalarımıza rağmen, bölgedeki algısı Türkiye'nin Kürt meselesi noktasında çok pozitif değil" dedi.

Basın toplantısında CHP'nin yasama çalışmalarını anlatan "Toplumsal Barışı Demokrasi ile Güvence Altına Almak" isimli kitabı basın mensuplarına dağıtan Tanrıkulu, tam olarak anlaşılabilmesi için çalışmayı, parlamentoya sundukları şekliyle kitaplaştırdıklarını ifade ederek, "Şimdi ikinci aşama, demokratikleşme deniliyor. Bir gün başbakanın başkanlığında, ertesi gün başbakan yardımcısının başkanlığında toplantılar yapılıyor. Eylülde ekimde veya ağustosta meclis olağanüstü toplanır deniliyor. Hiç toplanmalarına gerek yok. Türkiye'de demokrasinin, Kürt meselesinin anayasa dışında iddia ediyorum, bütün çözüm noktaları milletvekillerimiz tarafından parlamentoya sunulmuş, meclis başkanlığında bekliyor" diye konuştu.

"Hükümeti samimiyete davet ediyoruz"

Tanrıkulu, 30 yıldır bölgede demokratikleşme adımlarının atılmadığını öne sürerek, hükümeti samimiyete davet ettiklerini söyledi. Tanrıkulu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hep şu söylendi (çatışma var, silah var, ölüm var, terör var, adım atılamaz). Şimdi şu söyleniyor; (ikinci aşamadır, örgüt üyeleri çekildi, çekilmedi, yüzde 15 çekildi, yüzde 20 çekildi. Tam çekilmeden olmaz). Türkiye'de hak ve özgürlükler pazarlık konusu yapılamaz. Eğer bu demokrasi meselesi ise bir şeye bağlı olmadan bu adımların atılması lazım. Gelin bir şarta bağlı olmadan, pazarlık yapmadan Türkiye'de demokratik adımları atalım. İnsanlarımızın barışa olan inancını kuvvetlendirelim. Biz Türkiye'de barışı ancak demokrasi ile güvence altına alabiliriz. Başka bir şeyle değil."

"Zaman barış aleyhine işliyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, çözüm sürecinde yol kazaları ihtimaline ilişkin bir soru üzerine "Bizim kaygımız barıştan yanadır. Türkiye'de bu sürecin bozulmasını istemiyoruz. Türkiye'de bu zaman dilimi içinde bir yurttaşımızın yaşamını yitirmemesi büyük bir kazançtır. Bu ortamın devam etmesinden yanayız. Hükümete sesleniyorum, zaman gerçekten de barış aleyhine işliyor. İnsanlarımız kaygılı ve endişeli. İnsanlarımızın umutlarını boşa çıkarmayalım. Bu süreci de boşa çıkarmayalım. Bölge ve Türkiye bir daha ağır bedeli karşılayacak durumda değildir" dedi.

Kürt sorunu konusunda bölgedeki CHP algısının çok pozitif olmadığı yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de Tanrıkulu, olumsuz algıları kırmaya çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu:

"İçeride olan tutukluları CHP mi çıkarmıyor? Hakim bizde değil, savcı bizde değil. Bakan biz değiliz, biz içeri atmadık. 10 yıllık tutuklama süresini Anayasa Mahkemesi 5 yıla indirdi. Anayasa Mahkemesi başkanı, bizim gerekçeli kararımızın yayınlanmasına gerek yok dedi, tahliye kararı vermeniz bakımından. Biz süreyi meclise vermişiz. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da söyledi. Gerekçeli karar yayınlanmadan meclis yasa yapmadan tahliye olmaz dedi. Bunun Türkçesi hükümet diyor ki bırakmayın."

İmralı'ya bağımsız bir doktor heyeti talebine ilişkin soruya, kimliği, sıfatı ne olursa olsun bütün tutukluların azami sağlık koşullarından yararlanması görüşünde olduklarını dile getiren Tanrıkulu, anayasa çalışmaları ile ilgili soruya ise "Mutabakat olması halinde sadece 48 değil, kaç madde varsa çıkarılmasından yanayız" yanıtını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS