Muammer Güler: "Er geç çözeceğiz"

Muammer Güler: "Er geç çözeceğiz"

Gezi Parkı eylemlerini, "saldırganlığın en üst düzeye çıktığı bir vandalizm" olarak niteleyen İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesine ilişkin, "Er geç bu işi çözeceğiz" dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Twitter üzerinden, Eskişehir'deki Gezi Parkı protestoları sırasında Ali İsmail Korkmaz'ın uğradığı saldırı sonucu ölümüne üzüldüklerini ve hiç kimse de "Senin ölümün, benim ölümüm" yaklaşımı olamayacağını söyledi. Bakan Güler, Korkmaz'ın saldırıya uğradığı bölgede, farklı yazılımları bulunan 40'a yakın kamera bulunduğunu belirterek, "Tüm verilere bakıp er geç bu işi çözeceğiz" yazdı.

Bakan Güler, Twitter hesabından Eskişehir'de sopalı kişilerin saldırısına uğrayarak yaralanan ve 38 gün süren yaşam mücadelesi ardından kurtarılamayan 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz olayına ilişkin değerlendirme yaptı. İçişleri Bakanı Güler, "Taksim Gezi Parkı odaklı eylemlerde polise karşı sistemli ve tertipli bir kampanyaya dönüşen olaylara tanık" olduklarını, "polis teşkilatının önemli bir sınavdan başarıyla geçtiğini, özellikle çevik kuvvet ekiplerinin amirlerinden aldıkları emir, yasaların kendilerine tanıdığı yetkiyle hukuk ve meşruiyet içinde görevlerini başarıyla yerine getirdiğini" ileri sürdü. Bakan Güler, tweet'lerinde şunları yazdı:

"Türk polisi' demokrasinin dışına çıkmamıştır"
 
"Türk polisi hiçbir zaman demokrasinin dışına çıkmamıştır. Polisimiz bu olayda Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi çok önemli ve çok zorlu bir demokrasi testinden başarıyla geçmiştir. Hepimiz diğer ölümlerde olduğu gibi Ali İsmail Korkmaz adlı gencin ölümüne de çok üzüldük. 'Senin ölümün benim ölümüm' gibi bir yaklaşım hiç kimse de olamaz. 'Kamera kayıtları saklandı, silindi' deniliyor.O bölgede özel sektör de dahi+ olmak üzere 40'a yakın kamera var. Farklı yazılımları olan kameralar var. Tüm verilere bakıp er geç bu işi çözeceğiz.."

"Polis hiçbir hukuk dışı davranış içinde olmadı" iddiası

Dün de Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde şehit yakınları ve gaziler için verilen iftar yemeğine katılan Bakan Güler, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Taksim Gezi Parkı odaklı eylemlerde polise karşı sistemli ve tertipli bir kampanyaya dönüşen olaylara şahit olduk. Ancak bütün bu süreçte polis teşkilatımız hiç şüphesiz önemli bir sınavdan başarıyla geçmişlerdir. Polisimiz özellikle çevik kuvvet ekiplerimiz, amirlerinden aldığı emirle, kendilerine kanunun tanıdığı yetkiyle, hukuk ve meşruiyet içinde kalarak görevini başarıyla yerine getirmiştir. Hepsini tebrik ediyorum. Türk polisi hiçbir zaman demokrasinin dışına çıkmamıştır, hukuku çiğneyecek hiçbir tavır ve davranışın içinde olmamıştır. Polisimiz bu olayda Başbakanımızın da ifade ettiği gibi çok önemli ve çok zorlu bir demokrasi testinden başarıyla geçmiştir. Elbette bu eylemlerde yetki aşımına giren, hatalı işlem yapan arkadaşlarımız olabilir. Ancak polisimizin iyi niyetinden ve görev aşkından hiçbir şüphemiz yoktur, onlarla ilgili de kanuni gereği elbette yapılır. Bireysel hataları bütün bir emniyet teşkilatına yansıtmak mümkün değildir."

"Gezi Parkı eylemleri saldırganlığın en üst düzeyi" iddiası

Gezi Parkı eylemlerini, "şiddet, yıkım ve saldırganlığın en üst düzeye çıktığı bir vandalizme dönüştüğü eylemler" olarak niteleyen Bakan Güler, polise seslenerek, "Görevinin başında gösterdiğiniz sabır, itidal ve tahammülle şüphesiz bu eylemlerin önündeki en güçlü davranışı sergilediniz. Bunu Türk halkı bilmektedir ve sizleri takdirle karşılamaktadır" dedi.

Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Güler, bu süreçte şehit aileleri ve gazileri rencide edecek yaklaşımda olmayacaklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS