Bakanlık'tan Öcalan'ın sağlık durumuna ilişkin açıklama

Bakanlık'tan Öcalan'ın sağlık durumuna ilişkin açıklama

Adalet Bakanlığı'ndan Abdullah Öcalan'ın sağlık durumu ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada Öcalan'ın sağlık durumunun iyi olduğuna dikkat çekildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde, "İmralı F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü Abdullah Öcalan'ın sağlık kontrolü için bağımsız bir doktor heyetinin gönderilmesi" yönünde yayınlar yapıldığı anımsatıldı.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için yapıldığı belirtilen açıklamada, ceza infaz kurumlarında sağlık hizmetlerinin, Adalet, Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları arasında imzalan "Üçlü Protokol" kapsamında, Sağlık Bakanlığının görevlendirdiği doktorlar aracılığıyla yürütüldüğü belirtildi.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda da sağlık hizmetlerinin, Bursa Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen aile hekimi ve sağlık memuru tarafından kesintisiz şekilde sürdürüldüğü vurgulanan açıklamada, kurumda barındırılan hükümlülerin, istedikleri zaman kurum doktoruna muayene olabildiği, doktorun gerekli gördüğü durumlarda, Bursa Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen uzman hekim tarafından da gerekli muayene ve tetkiklerin yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, bu kontroller sonrası ihtiyaç duyulması halinde ileri tetkik ve tedavi gerektiren bir durum söz konusu olduğunda tüm hükümlülerin sevk edileceği tam teşekküllü sağlık kuruluşlarının da belirlendiğine dikkat çekildi.

Bunların yanı sıra Türkiye'deki tüm ceza infaz kurumlarının ulusal ve uluslararası denetimlere açık olduğu anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) 1 Şubat 1989 tarihinden bu yana, düzenli aralıklarla cezaevlerinde inceleme yapmakta ve cezaevlerine ilişkin durumu raporlandırmaktadır. Bu kapsamda, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Haziran 2013'te, doktorların da içinde olduğu CPT heyeti tarafından ziyaret edilmiş ve gerekli denetimler yapılmıştır.

Kurum doktoru, CPT heyetlerinin verileri ve 16 Temmuz 2013 günü değişik branşlardan uzman doktorların yaptıkları muayenelere göre, hükümlü Abdullah Öcalan'ın genel sağlık durumuna ilişkin herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Bu bilgilere rağmen, sağlık konusu üzerinden yapılan spekülasyonların çözüm surecini olumsuz etkilemeye yönelik sonuçlarının olabileceği değerlendirilmektedir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS