Gezi gözaltılarının tümü serbest

Gezi gözaltılarının tümü serbest

Gezi Parkı odaklı eylemlerde polise ve esnafa şiddet uyguladıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen 4 kişi serbest bırakıldı.

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 4 kişi, nöbetçi hakimliğe çıkarıldı.

Burada da ifade veren 4 kişinin, adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verildi.

Adli kontrol kapsamında bu kişiler hakkında yurt dışına çıkış yasağı konularak, her hafta karakola gidip imza atmalarına hükmedildi.

Ayrıca savcılıkça adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilen diğer 4 kişi hakkında da yurt dışına çıkış yasağı konuldu ve her hafta karakola gidip imza atmalarına karar verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, Özel Harekat Şube Müdürlüğü polislerinin desteğiyle 16 Temmuz'da yaklaşık 100 adrese gerçekleştirdiği operasyonda gözaltına alınan 29 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilmişti.

Burada savcılıkça ifadeleri alınan 29 şüpheliden 4'ü tutuklama, 4'ü de adli kontrol talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilmiş, 21 kişi ise serbest bırakılmıştı.

Ankara'daki 6 tutuklu tahliye edildi

Bu arada Başkentteki Gezi Parkı odaklı olaylar nedeniyle tutuklanan 6 kişinin tahliyesine karar verildi.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin yürüttüğü soruşturmanın tutuklu şüphelilerinden 21'inin durumları, duruşmalı olarak incelendi.

TMK'nın 10. maddesiyle görevli hakim Halil İbrahim Kütük, şüpheliler ve avukatlarının beyanlarını dinledikten sonra, 6 şüphelinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Bu kişilerin, İbrahim Akyol, Şahin İmğa, Cevayir Özkan, Batuhan Uluergüven, Yoldaş Aydın ve Tamer Morkoç olduğu bildirildi.

Tahliye kararıyla Gezi Parkı odaklı eylemler kapsamında Ankara'da tutuklananların sayısı 23'e düştü. Tutukluluk incelemesi nedeniyle adliye önünde toplanan bir grup sloganlar attı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS