Gezi Parkı'na girmek isteyenlere polis "müdahalesi"

Gezi Parkı'na girmek isteyenlere polis "müdahalesi"

Taksim Gezi Parkı'nda evlenmek isteyen bir çift için yapılan çağrı nedeniyle parkı kapatan polis, toplananlara da tazyikli su sıktı.

Akşam saatlerinde Çevik Kuvvet polisleri, Gezi Parkı girişinde önlem aldı. Bazı vatandaşlarca Gezi Parkı'na düğün ve forum için çağrı yapılmıştı. Saat 17.15'ten itibaren park girişinde önlem alan polis içeri girişlere izin vermiyor. Polis barikatının önünde toplanan bir grup ise sloganlarla parkın kapatılmasını protesto etti. Bir kadın ise parkın kapatılmasını protesto ederek polislerle tartıştı. Parka girmeye çalışan kadına polis engel oldu. Ancak kadının ısrarı üzerine polis kadının parka girişine izin verdi. Polis bir süre sonra Gezi Parkı'na girişlerin tümünü kapadı ve girmek için toplananları da iterek meydana doğru uzaklaştırdı. Bu sırada göstericilerle polis arasında arbede çıktı.


TOMA ile müdahale

Gezi Parkı eylemleri sırasında tanışan Nuray Çokol ve Özgür Kaya'nın, Gezi Parkı'nda evleneceklerini duyurmaları üzerine, evlenme törenine katılmak için Gezi Parkı'na girmek isteyenlere izin vermeyen polis, toplananlara dağılmaları anonsu yaptı ve Taksim Meydanı'na doğru itekledi. Parka girmelerine neden engel olunduğunu soran ve engellemenin hukuksuz olduğuna işaret eden İstanbulluları çevik kuvvet polisleri, kalkanları ile iterek İstiklal Caddesi'ne sürükledi. Ardından ayrılmayan gruba, tazyikli su sıktı ve ara sokaklarda kovaladı. Bu sırada koşan bir kişi kaldırımdaki direğe çarptı. Polisin bazı göstericilere tekme attığı görüldü. Tazyikli sudan etkilenen bazı kişiler yere yığıldı. Caddede bulunan akreplerdeki polisler de boyalı mermi attı.Şişli Evlendirme Dairesi'nde evlendiler

Gezi Parkı'nda evlenmeyi planlayan Nuray Çokol ve Özgür Kaya, polisin parka girişlere engel olması üzerine, Şişli Evlendirme Dairesi'nde nikahlarını kıydırdı. Çift nikahlarına başlarına baret takarak geldi. Eylem havasında kıyılan nikaha katılanların ellerindeki dövizler dikkat çekti. Nikah memuru çifte "Güzel dileklerle yaşamınızı paylaşmaya hazır mısınız" diye sordu. Çiftin evet demesiyle alkış tufanı koptu. Nikahın ardından çift araca binerek Gezi Parkı'na doğru yola çıktı.Çift yolda "Heryer Taksim Heryer Direniş" sloganları attı.

Gezi Parkı'na çıktılar

Çift polisin akşama doğru barikat kurarak girişe izin vermediği Gezi Parkı’na, Askerocağı Caddesi’nden girdi. Çiftin Gezi Parkı'na girerek yürümeye başlamasıyla etraflarına yüzlerce kişi toplandı.

Gezi Parkı eylemleri sırasında sahne kurulan bölüme gelen gelin ve damadın etrafına toplanan kalabalık “Her yer Taksim Her yer direniş" sloganları attı. Gelin Nuray Çolak kalabalığı Şişli Evlendirme Dairesi Otoparkı’nda düzenlenen düğün eğlencesine davet etti.

Ardından kalabalık Taksim İETT Peronları’nın bulunduğu bölümden çıkmak istedi. Bunun üzerine polis gruba engel olmak için barikat kurdu. Gelin ve damat kalabalıkla birlikte yürümeye devam edince kısa süreli arbede yaşandı. Polis barikatını aşan çift merdivenlerden inince polis tekrar müdahale etmek istedi. Genç çift bir otelin ön kapısından girip arka kapıdan çıkarak taksiye binip Şişli Evlendirme Dairesi’ne gitti.Gezi'ye renk kattılar

Gezi Parkı'nda öğle saatlerinde aralarında profesyonel ve amatörlerin olduğu yaklaşık 150 ressam toplandı ve Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşananları tuvale döktü. Ressamlara ilham kaynağı olan konular ise gaz maskesi, biber gazı yiyen eylemciler, TOMA, ağaç ve parklar oldu. Ressamlara, sanatçı Orhan Aydın ile bir grup müzisyen ve parkta bulunanlar da destek verdi.

Mesut Eren, ressamların genelde atölyelerinden dışarı çıkmadıklarını, ancak Gezi Parkı direnişiyle bütün sanatçıların sokağa döküldüğünü, bu nedenle ressamlar olarak böyle bir eylem yaptıklarını söyledi.

Ressamların da bir eylem biçimi olarak direnişe renk kattığını ifade eden Eren, "Direnişin yaratıcı yanı o kadar güçlüydü ki direnişle ilgili müzisyenler güzel bir şey yaptılar. Bizler de buna kendi alanımızla ilgili katkı sunmak istedik. Burada yaklaşık 150 ressam buluştuk. Burada çıkan ürünleri 1 Eylül'de Gezi Parkı'nda ve daha sonra yurt genelinde sergilemek istiyoruz" diye konuştu.

Ressamlardan Nihal Martlı gazdan etkilenen bir kadın resmi yaparken, Ayşegül Şibiroğlu da gaz maskesi yaptı. Ressamlara destek için gelen şair Orhan Aydın, ressamların ve müzisyenlerin bir araya gelip Gezi Parkı olaylarını tuvale ve şarkı sözlerine döktüklerini söyledi. Bu sanatsal etkinliklerin artarak devam edeceğini kaydeden Aydın, "Burada şarkılar yapıldı, resimler yapılıyor, şairler gelip şiirler söyleyecek, oyuncular gelip metinlerden replikler okuyacaklardır. Gezi Parkı olaylarıyla sanatın önü de başka bir biçimde açılıyor. Önümüzdeki süreçte Gezi Parkı'nı anlatan yüzlerce öyküden filmler çekilecek, romanlar yazılacaktır. Böylelikle insanlığın onurlu direnişi geleceğe kalacaktır" şeklinde konuştu.

Yaklaşık 2 saat boyunca resim yapan ressamlar protestolarına siyah bir bez üzerinde boyadıkları ayaklarıyla yürüyerek devam ettiler. Bez üzerindeki ayak izleriyle "karanlıktan aydınlığa yürüyoruz" mesajının verildiği belirtildi. Müzisyenlerle birlikte şarkılar söyleyen ressamlar yaptıkları basın açıklamasının ardından parktan ayrıldılar.

Tutuklu aileleri eylem yaptı

"Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri", tutuklu olan yakınlarının serbest bırakılması için Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi yaptı.

Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri, geleneksel hale getirdikleri oturma eyleminin 3'üncüsünü bugün gerçekleştirdi. Tutuklu yakını yaklaşık 50 kişi saat 17.00'de Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Oturma eylemi yapan katılımcılar, "Gezi tutukluları onurumuzdur", "Her yer Taksim her yer direniş", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" şeklinde slogan attı. Eylemcilere İzmir Yenikapı Tiyatrosu da destek verdi. Tutukluların isimleri okunduktan sonra basın açıklaması yapıldı. Tutuklulardan Çağrı Aydoğan'ın gönderdiği mektup okundu. Göstericiler oturma eyleminin ardından önümüzdeki hafta tekrar buluşmak üzere ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS