26 hektar ormanlık alan yandı

26 hektar ormanlık alan yandı

Antalya'nın Kemer ilçesi ile Muğla'nın Milas ve Manisa'nın Turgutlu ilçelerinde çıkan orman yangınlarında toplam 26 hektar ormanlık alan kül oldu.

Yangın, Kemer ilçesine bağlı Ulupınar Köyü Çıralı Kavşağı karşısında bulunan Aktepe Mevkii'ndeki ormanlık alanda saat 20:10'da başladı.

D-400 Karayolu yakınında bulunan Aktepe'deki yangın, Antalya Orman İşletme Şefi Mitat Uyan idaresinde Kumluca, Kemer, Ulupınar, Adrasan Orman İşletme şefliklerine ve belediye itfaiyelerine ait ekipler 4 saatlik bir çalışma sonunda büyük ölçüde kontrol altına alındı. 


Gece yarısından sonra aralıklarla esen rüzgarın etkisiyle zaman zaman yeniden yayılma eğilimi gösteren alevlere karşı hava söndürme desteğinin bulunmaması, çalışmaları güçleştiriyor.

Sabah saatlerinde kontrol altına alınan yangında 10 hektar kızılçam ormanı kül oldu. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor. Öte yandan, Ulupınar Aktepe'de, 2007 Ağustos'undan bu yana sürekli yangın çıkması kamuoyunda kasıt iddialarına yol açıyor.

Milas'ta da 6 hektar ormanlık alan yandı

Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan orman yangınında da 6 hektar ormanlık alan zarar gördü. İlçeye bağlı Ören beldesi Alatepe köyü burun mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle hızla büyüdü. Hava araçları ile müdahale edilemeyen yangına 5 arazöz, 110 orman işçisi ve köyde yaşayan vatandaşlar müdahale etti. Gece kısmen kontrol altına alınan yangına sabah saatlerinde 2 uçak ve 2 helikopter ile müdahale edildi. Havadan yapılan çalışmayla kontrol altına
alınan ve soğutma çalışmalarının başladığı yangında ilk belirlemelere göre 6 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Manisa'da 10 hektar alan yandı

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde ise dört ayrı noktada çıkan yangında 5'i orman, 5'i de tarım ve makilik olmak üzere toplam 10 hektar alan küle döndü. Rüzgarın sık sık yön değiştirmesi nedeniyle söndürme çalışmalarında sıkıntı yaşanan yangınlar, havadan ve karadan yapılan müdahalelerle 3 saate söndürüldü.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS