Erdoğan: "Kemirgenlerden farkı yok"

Erdoğan: "Kemirgenlerden farkı yok"

Başbakan Erdoğan esnafa seslendi, "Esnafı tüketerek hükümeti bitirme anlayışı barbarcadır" dedi. Başbakan, sokakların terörize edilerek esnafa zarar verilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) Gölbaşı'ndaki Vilayetler Evi'nde verdiği iftara katıldı.

Erdoğan, iftarın ardından yaptığı konuşmada, ramazanın yarısının bugün geride kaldığını belirterek, bu ayın tüm İslam alemine hayırlı olması dileğinde bulundu.

Erdoğan, esnafın Türkiye için, millet için, toplumsal yapı ve kardeşlik için önemli olduğunu daha önce de söylediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Bizim kültürümüzde, bizim, kadim medeniyetimizde esnaf ekonomik boyutunun ötesinde bir medeniyet inşa eden, bir medeniyet tasavvuru olan kesimdir. Esnaf, bizim tarihimizde 12. yüzyıldan bu yana kadar ahlakın, disiplinin, dayanışmanın adeta yapı taşıdır. Bizde esnaf öyle bir kesimdir ki gönül yapmayı, kar etmeye tercih eder. Bizde esnaf, insanların kalbinde edindiği mertebeyi kasa defterindeki rakamların önünde tutar. Bizim esnafımız, akşam ne kadar para kazandığından çok ne kadar gönül kazandığının muhasebesini yapan kişidir.

Bizim esnafımız sadece kendisini kar ve zararına değil, sokağının mahallesinin, şehrinin, ülkesinin ve milletinin de kar ve zararına hassasiyetle dikkat eden, ülkesinin ve milletinin karını kendi kazandığının çok çok üzerinde gören bir insandır."

"Esnafımız mağdur edildi"

Erdoğan, son günlerde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere bazı şehirlerde yapılan eylemlerde esnafa çok zarar verildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Esnafımız mağdur edildi hatta maalesef esnafımız hedef alındı. Sokakların terörize edilmesi neticesinde çok sayıda esnafın işleri bozulurken bazı sokaklarda dükkanlara saldırıldı. Masa, sandalyeler parçalandı, cam çerçeve kırıldı. Dükkanlar yağmalandı. Bazı dükkan sahipleri bizzat hedef alınmak suretiyle tehdit edildiler. Esnafın son derece duyarlı, aklıselime davet eden uyarıları, ne yazık ki dinlenmedi.

Hatta hakaretlerle şiddetle karşılık buldu. Oysa Türkiye'de esnaf, ahilik geleneğinin bir tezahürü olarak gündelik siyasetin üzerinde duran, sadece ülkesinin, sadece milletinin iyiğilini düşünen, her zaman istikrardan güvenden kardeşlik ve dayanışmadan yana olan kesimdir. 12. yüzyıldan bugüne kadar Türkiye'nin esnafı, her zaman hakkın ve haklının yanında, hukukun yanında, adaletin yanında yerini almıştır. Türkiye'nin esnafı, tarihi boyunca vandallığın, barbarlığın, yağmacılığın şiddetin karşısında durmuştur çünkü esnaf
öngörü sahibidir. Esnaf, hadiselerin iç yüzünü çok çabuk kavrayan, hadiselerin nereden kaynaklandığını ve nereye varmak istediğini çok çabuk anlayan, buna göre tavrını net olarak ortaya koyan kesimdir."

"Bu son olaylarda, esnaf büyük Türkiye'nin hedef alındığını, Türkiye'nin güçlenen ekonomisinin hedef alındığını, Türkiye'de istikrarın, güven ortamının hedef alındığını görmüş, bu eylemlere karşı net şekilde tavrını belirlemiştir" ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ülkelinin yapı taşı olan, Selçuklu'nun, Osmanlı cihan devletinin olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin de adeta çimentosu olan esnafın, yıkanların değil yapanların, gönül kıranların değil gönül kazananların yanında duracağına zaten şüphe yoktur. Bizim vazifemiz güvenliği tesis etmektir, asayişi tesis etmektir. İstikrarı tesis etmek, engelleri kaldıırmak, yolları açmaktır. Esnaf, tüccar, sanatkar, girişimci ihracatçı, hükmetten güvenli, istikrarlı bir ülke inşa etmesini bekler ama bunu sadece biz mi yapacağız? Bunu hep beraber yapacağız. Devlet milletiyle el ele yapacaktır. 10,5 yıl boyunca inanın sadece böyle bir ülke inşa etmenin mücadelesi içinde olduk."

"Bunlar güçlü olmanın alameti"

Türkiye'de esnaf ve zanaatkarın, Halk Bankasından krediyi daha önce yüzde 46-47 faiz oranıyla alabildiğini anımsatan Erdoğan, "Şu anda bunlar bakıyorsunuz 0 ila 7 aralığında. Bu aralıkta dolaşıyor. Böyle bir noktaya geldik. Yani yeniden hesabını yapacak olsanız aradaki fark kimin cebinde kaldı? Benim çiftçimin, benim esnafımın cebinde kaldı. İstikrar ve güven tesisi, düşünün şu anda reel faiz sıfırın altında. Böyle bir noktaya geldik. Dünyanın neresinde var? Şu anda 3-4 ülkede böyle bir netice var. Böyle bir konumdayız. Bunu yakalayan bir ülke, Türkiye" değerlendirmesini yaptı.

Sokakların sistemli şekilde terörize edilerek esnafa, zanaatkara ve tüccara zarar verilmesine göz yummayacaklarını bildiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Bakın İstanbul'da olaylar başladığında ne dediler? '6 ay tüketmeyelim' dediler. dediler mi? '6 ay tüketmeyelim, ekonomiyi durduralım' çağrısı yaptılar. Nasıl gözlerinin döndüğünü görüyorsunuz. Esnafı çökertirsek hükümeti deviririz anlayışı, tek kelimeyle barbarcadır. Bu ülkenin kazanımlarına, bu ülkenin değerlerine, bu ülkenin her bir ferdine nasıl bir düşmanlık, nasıl bir kin ve garaz içinde olduklarını görüyorsunuz.

Hükümetle olan meselesini Türkiye ekonomisini çökermek suretiyle halletmek isteyenler, 76 milyonun içindeki gemisinin tabanına delik açmaya çalışan zavalların, kemirgenlerden hiçbir farkı yoktur Halkla hiçbir irtibatı bulunmayan, halkla gönül bağı bulunmayan, sandık
sonuçlarına saygısı bulunmayan, sandıktan umudu olmayan işte bu şekilde kendi ülkesini çökertmek için çağrılar yapar. Türkiye bunların kirli girişimlerine boyun eğmeyecek kadar büyük bir ülkedir."

"Kemirgenlerden hiçbir farkı yoktur"

Başbakan, İstanbul'da Gezi Parkı odaklı olaylar başladığında birilerinin "6 ay tüketmeyelim" çağrısı yapıp, esnafı çökerterek ekonomiyi durdurmayı amaçladığını söyledi.

"Esnafı çökertirsek, hükümeti deviririz anlayışı tek kelimeyle barbarcadır" diyen Başbakan Erdoğan, "Bu ülkenin kazanımlarına, bu ülkenin değerlerine, bu ülkenin her bir ferdine nasıl bir düşmanlık, nasıl bir kin ve garez içinde olduklarını görüyorsunuz. Hükümetle olan meselesini Türkiye ekonomisini çökertmek suretiyle halletmek isteyenlerin, 76 milyonun içinde bulunduğu geminin tabanına delik açmaya çalışan zavallı kemirgenlerden hiçbir farkı yoktur" diye konuştu.

Halkla hiçbir irtibatı, gönül bağı bulunmayan, sandık sonuçlarına saygısı, sandıktan umudu olmayanların ülkesini çökertmek için çağrılar yaptıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye bunların kirli girişimlerine boyun eğmeyecek kadar büyük bir ülkedir. Türkiye, başta ekonomisiyle bu tür saldırılardan etkinlenmeyecek kadar güçlü bir ülkedir. Başta esnafımız olmak üzere inşallah milletimizin sağduyusu, feraseti bu tür saldırıları etkisiz hale getirecek, bu tür istikrarsızlaştırma girişimlerini boşa çıkaracak güce sahiptir. Milletimiz de esnafımız da inanıyorum ki kimin nerede durduğunu, kimin neyin peşinde olduğunu çok net biçimde görmüştür.

İstanbul, Ankara gibi şehirlerimizin seramikleri, durakları, reklam panoları, kamu araçları, gereçleri, vatandaşımızın araçları yakılıp, yıkılırken acaba bunlarda gerçek manada insani, vatandaşlık duygusu var mı? Bunlarda bir milliyetperverlik, vatanseverlik duygusu olabilir mi? Elinde molotoflarla saldıran, şiddet eğilimiyle saldıranlara acaba biz insan nazarıyla bakabilir miyiz? Bunların talebi, arzusu nedir?

Bunlardan siz bir şey anlayabildiniz mi? Ne istediler bunlar acaba, talepleri neydi? İkide bir 'yaşam tarzımıza karışılmasın' gibi laflar ediliyor, acaba bu iktidar kimin yaşam tarzına karıştı? Acaba kimin giyimine kuşamına karıştı? İstanbul'da biz de iftar soframızı kurduk, Türkiye'nin bütün rengi oradaydı ama dert başka. Sizlerin ve milletimizin desteğiyle hem
bunların hem de bunların arkasındaki çetelerin oyunlarını bozacak, Türkiye'yi her alanda özellikle de ekonomide istikrarlı bir şekilde büyütmeye devam edeceğiz"

"Sandıktan çıkamayanlar terörize etmek suretiyle çıkmak istiyorlar"

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ve dayanışmaya ihtiyacı bulunduğunu, Türkiye'nin 2023'te dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yerini alma hedefine koştuğunu ve bunu başaracağını ifade ederek, bunu başarmak için esnafa çok önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Esnafa son derece güncel bir mesele hakkında çağrıda bulunmak istediğini dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu topraklarda kardeşlik yüzyıllar boyunca en çok da ahiler eliyle, esnaf eliyle güçlendirilmiş, pekiştirilmiştir. Bu toprakların hamurunda ahilik vardır. Yani kardeşlik vardır, yüzyıllar boyunca esnaf bu kardeşliği nasıl muhafaza ettiyse, nasıl korudu, kolladı ve yücelttiyse bugün de esnaftan, ahilerden, bu kardeşliği korumalarını özellikle rica ediyorum. Ahiler, yani esnaf bin yıllık kardeşliğimizi ne kadar yüceltip, pekiştirirse inanın millet de o kadar bir olur, o kadar beraber olur, o kadar kardeş olur, o kadar güçlü Türkiye
olur. Ben, esnafımızdan çok samimi bir ricada bulunmak istiyorum.

Hangi partiye oy verirse versin, gönül verirse versin, hangi inançtan, mezhepten, etnik
kökenden olursa olsun ama her bir esnafımız lütfen ahilik kültürüne, ahilik geleneğine sahip çıksın ve bunu yaymak, yaşatmak için gayret sarf etsin.

Biz, eğer ahilik geleneğini bu topraklarda yeniden hakim kılarsak emin olun hiçbir meselemiz kalmaz. Ekonomiden iç politikaya, demokratikleşmeden dış politikaya, kültürden demokrasiye kadar her meseleyi o kültürün, geleneğin aydınlığında biz rahatça çözeriz. İşte buyurun, 2002 Kasım göreve geldik, şu anda 2013'ün Temmuz'undayız. 10,5 yıl ekonomimiz bire üç büyüdü, dile kolay. Devletin borçlanma faizi yüzde 63'tü ama bakın şimdi nerede, tek haneliye düştü. Bu ülkede yolsuzluğu evelallah biz gündemizden düşürdük. Mafyalar, çeteler bu ülkede çirit atamıyor, bunlar ortadan çekildi. Eğer bunlar ortada olsaydı, gündemi onlar belirleyecekti.

Hükümetleri onlar tayin edecekti, geçmişte olduğu gibi şimdi zaten sıkıntı buradan geliyor. Sandıktan çıkamayanlar mafyavari, çetevari, terörize etmek suretiyle çıkmak istiyorlar."

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinde esnafın en önde olmasını bekledilerini, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in de esnaf adına Akil İnsanlar Heyeti'nde yer aldığını, 63 akil insanın Türkiye'yi dinlediğini, "Ne diyorsunuz, talebiniz ne, isteğiniz ne?" sorularını vatandaşa yönelttiğini anlatarak, "Aylardır Allah'a hamdolsun Doğu ve Güneydoğu'dan terör nedeniyle acı haberler almıyoruz. Aylardır terör nedeniyle ocaklara ateşler düşmüyor, anneler ağlamıyor, babalar ağlamıyor, kadınlar dul, çocuklar yetim kalmıyor. Aylardır Doğu ve Güneydoğu illerinde kepenkler kapanmıyor, kapatılmıyor, esnaf nihayet güven içinde, huzur içinde dükkanını açıyor, kapatıyor" diye konuştu.

"Bu süreci muhafaza etmek hepimizin boynunun borcudur"

"Bu süreci muhafaza etmek, çok daha ileri seviyelere taşımak, kalıcı hale getirmek hepimizin boynunun borcudur" diyen Başbakan Erdoğan, gelinen noktada sadece hükümetin, güvenlik güçlerinin değil, milletin her bir ferdinin, özellikle de esnafın yani ahilerin çok daha fazla sorumluluk alması, yüreklerini ortaya koyması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, "Van'daki bir bakkalın dükkanında ne kadar bereket olursa emin olun Edirne'deki dükkanda da o kadar bereket olur. Ağrı'daki esnaf ne kadar çok kazanırsa Ankara'daki, İstanbul'daki esnafta bundan etkilenir, o da o kadar çok kazanır. Nasıl ki tarihimizde esnaf komşusunun siftah etmesini önemsiyorsa bugün de esnaf komşusunun derdini dert edinmeli, komşusunun, kardeşinin huzur ve güvene ulaşması için mutlaka inisiyatif almalıdır" dedi.

Çözüm sürecinde, Milli Birlik ve Kardeşlik sürecinde başta TESK olmak üzere esnaf örgütlerinden çok daha fazla çaba, duyarlılık beklediğine işaret eden Başbakan Erdoğan, esnafın her alanda sorunlarını çözmek için samimi bir gayret içinde olduklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS