İstanbul'da şafak operasyonu

İstanbul'da şafak operasyonu

Narkotik polisi, İstanbul'da 38 adrese, özel harekat timlerinin de desteğiyle eş zamanlı operasyon yaptı. Diyarbakır'da 600 güvenlik görevlisiyle hava destekli narkotik operasyonu yapıldı.

İstanbul güne operasyonla başladı. Narkotik Suçlarla Mücadele ekipleri İstanbul Anadolu yakası'nda şafak vakti birçok adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, Üsküdar'da sokakta uyuşturucu sattıkları iddia edilen kişilere yönelik operasyonda 24 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Üsküdar bölgesinde uyuşturucu ticareti yaptığı belirlenen şebekeye yönelik 10 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından operasyon düzenledi. Mali Suçlarla Mücadele, Organize Suçlarla Mücadele ve Terörle Mücadele şube müdürlükleri ekipleri ile özel harekat polislerinin de desteğiyle 38 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda, Üsküdar bölgesinde sokakta uyuşturucu sattıkları ileri sürülen 24 kişi gözaltına alındı.

Polis evlerde yaptığı aramalarda çok miktarda uyuşturucu madde ele geçirdi.

Gözaltına alınan şüpheliler Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi ve sorgulanmak üzere Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Sağlık kontrolüne çıkartılışı sırasında bazı şüpheliler yüzlerini gizlemeye çalıştı.

Diyarbakır Lice'de de uyuşturucu operasyonu

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 600 personelin katıldığı ve havadan da destek sağlandığı uyuşturucu operasyonu başlatıldığı bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan narkoterör dosyası kapsamında, Lice ilçesi Tepe köyünün güney batısında yer alan Hacı Cemil mezrası ile Kabakaya köyünün yakınlarında yasa dışı kenevir ekim alanlarının imhasına yönelik olarak saat 04.00'te operasyon başlatıldığı kaydedildi.

Operasyon öncesi İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce kırsal alandaki suç unsurlarına yönelik yapılan istihbari çalışmalarda belirtilen bölgelerde, geniş vadilere yayılmış şekilde yasa dışı kenevir ekiminin yapıldığının tespit edildiği vurgulanan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Operasyonda, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığının sevk ve idaresinde toplam 33 tim ile güvenlik tedbirlerini içeren çember oluşturulmuş, İl Jandarma Komutanlığı, KOM Şubesi ve Narkotik timler ve adli jandarma ekipleri vasıtasıyla da yasa dışı kenevir ekim tarlalarının imha faaliyeti başlamıştır. Operasyona Diyarbakır ve Mardin Jandarma Özel Harekat Taburları, Silvan Jandarma  Komando Alayı, Lice Jandarma Komando Alayı ve geçici köy korucuları ekipleri olmak üzere toplam 33 tim katılmaktadır. Ayrıca Jandarma Bölge Komutanlığınca bir skorsky helikopter, bir taarruz helikopter kolu, 18 kobra tipi ve 13 kirpi tipi zırhlı araçlar ile destek sağlanmakta ve insansız hava araçlarıyla havadan keşif icra edilmektedir. Operasyon ile ilgili işlemler Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen yetkiler kapsamında yürütülmektedir. Operasyonda güvenlik çemberinde toplam 600 personel görev almaktadır."

Öte yandan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde uyuşturucu ile
mücadele kapsamında Lice ilçesinin Hacı Cemil mezrası ile Kabakaya köyünün civarında yasa dışı kenevir ekim alanlarının imhasına yönelik operasyon başlatıldığı kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS