"Yeni doğan bebek ihmal sonucu öldü" iddiası

"Yeni doğan bebek ihmal sonucu öldü" iddiası

Doğum sırasında beyninin oksijensiz kalması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede ölen kız bebek toprağa verildi, bebeğin anne ve babası cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Geçen yıl evlenen Altan (36) ve Berna Yıldırım (23) çiftinin, 18 Temmuz'da Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde, normal doğumla 3 kilo 10 gram ağırlığında kız bebeği dünyaya geldi.

Çiftin Zeynep adını verdikleri bebek, aynı gün doğum sırasında beyninin oksijensiz kalması nedeniyle Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Zeynep bebek, buradaki müdahaleye rağmen sepsis (kan zehirlenmesi) ve akut böbrek yetmezliği nedeniyle 20 Temmuz'da hayatını kaybetti. Doğumu yapan doktor ile ebeleri sorumlu tutan Altan Yıldırım, cumhuriyet savcılığınca suç duyurusunda bulundu.

Baba Yıldırım, kızının mezarı başında gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin 18 Temmuz'da doğum sancıları tutunca hastaneye getirdiklerini ve doğumhaneye alındığını söyledi.

Bebeğinin doğum yaptıran kişiler tarafından toprağa sokulduğunu öne süren Yıldırım, "Buna sebep olanlardan davacı oldum ve gerekli şikayetlerimi yaptım. Herkes elini vicdanına koysun. 'Bunda ihmal yoktur' diye kimse masal anlatmasın. Gerekli incelemeler yapılsın. Bebeğimizi toprağa koyanlardan Allah rızası için hesap sorulsun. Başbakanımız çocuğu çok sever. '3-4 tane yapın' diyor. Başbakanım görüyorsunuz, biz yapıyoruz ama kucağımıza vermiyorlar " diye konuştu.

Yıldırım, BEÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi morgundan aldıkları bebeklerinin cenazesini doğmadan önce hazırladıkları yatağına yatırmanın kendileri için acı verici olduğunu belirterek, "Ben çok zorlandıysam eşim de zorlandı. Eşimin dokuz ay karnında taşıdığı bebeği toprağa verdiler. Biz sadece küvez içinde bebeğimizi birkaç kez görebildik, bize bu mutluluğu 48 saat yaşattılar" ifadelerini kullandı.

Anne Yıldırım ise hastanenin morgundan aldıkları bebeğinin cenazesini yatağına yatırmalarının kendisine çok büyük acı verdiğini kaydetti.

Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yetkilileri, iddialarla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Sirt'te de ihmal

Bir bebek de Siirt'te ihmal mağduru oldu. Sağlık çalışanı 6 günlük prematüre bebeğin serum bandı yerine yanlışlıkla parmağını kesti. Parmak ameliyatla dikildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS