1.5 milyar liralık Hint keneviri ele geçirildi

1.5 milyar liralık Hint keneviri ele geçirildi

Diyarbakır Valiliği, Lice'de yapılan operasyonda piyasa değeri yaklaşık 1.5 milyar lira olan 28 milyon 500 bin kök Hint keneviri ele geçirildiğini açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen narkoterör soruşturma dosyası gereğince uyuşturucu ile mücadele kapsamında, Lice  ilçesi Tepe köyü güney batısında yer alan Hacıcemil mezrası ile Kabakaya köyünün civar arazisinde yasa dışı Hint keneviri ekim alanlarının imhası amacıyla dün planlı operasyon yapıldığı bildirildi.

Operasyonda, toplam 33 tim ile güvenlik tedbirlerini içeren çember oluşturulduğu belirtilen açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı KOM Şubesi, Narkotik timler ve adli Jandarma ekipleri vasıtasıyla da yasa dışı kenevir ekimi yapılan tarlaların imha edildiği kaydedildi.

Açıklamada, operasyona Diyarbakır ve Mardin Jandarma Özel Harekat Taburları, Silvan Jandarma Komando Alayı, Lice Jandarma Komando Alayı ve Geçici Köy Korucuları (GKK) olmak üzere toplam 33 tim kuvvetinin katıldığı ifade edilerek, ayrıca Jandarma Bölge Komutanlığınca 1 Skorsky helikopter, 1 taarruz helikopter kolu, 18 kobra tipi, 10 kirpi tipi zırhlı araçlarla destek sağlanarak insansız hava aracı ile bölgede havadan keşif yapıldığı belirtildi.

Piyasa değeri yaklaşık 1 milyar 425 milyon lira

Operasyonda, 500'ü jandarma, 100'ü de GKK olmak üzere toplam 600 personelin görev aldığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Operasyon neticesinde, 2 bin 850 dönüm alanda piyasa değeri yaklaşık 1 milyar 425 milyon lira olan bin 425 ton kubar esrara eş değer toplam 28 milyon 500 bin kök Hint keneviri ele geçirildi. Ayrıca 3 ton 200 kilogram toz esrar, 300 kilogram kubar esrar, 15 kilometre uzunluğunda su borusu, 6 su motoru, 3 elek ile bol miktarda yaşam malzemesi bulundu. Kabakaya köyü ve Hacıcemil mezrasında ikamet eden ve uyuşturucu ticareti yaptığı yönünde hakkında istihbari bilgiler olan 6 şüphelinin kimlik bilgileri tespit edilerek haklarında adli işlem başlatıldı. Diğer tapulu parsel arazilerinin koordinatları alınarak sahiplerinin tespiti işlemleri devam etmektedir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS