Aileler Meclis'te

Aileler Meclis'te

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, Gezi Parkı ve Lice'deki protestolarda hayatını kaybeden 5 kişinin aileleriyle birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Gezi Parkı olaylarında ve Lice'deki karakol protestosunda hayatını kaybeden 5 kişinin ailesi, olayların faillerinin bulunması ve yargıda hesap vermesi taleplerini bir kez de Meclis'te dile getirdi. 

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz ile Lice'deki karakol protestosunda açılan ateşle vurulan Medeni Yıldırım'ın aileleriyle birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

 
Ailelerin acılarının dinmediğini ve "polise şiddet içeren saldırılarda bulundular" denilerek dağlandığını ifade eden Aygün, yargının failleri bulup cezalandırmaması halinde ailelerin kendilerinin hak arama yoluna gideceğini, bunun da barışçıl ve bir arada yaşama açısından büyük tehlike arz ettiğini söyledi.

Eskişehir'de dövüldükten sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel "Oğlumun ne hayalleri vardı. Eli sopalıların darbelerine yenik düştü" dedi. Kokmaz'ın avukat abisi Gürkan Korkmaz da soruşturma dosyasının çok yavaş ilerlediğini, kamera kayıtlarındaki görüntülerde boşluklar olduğunu belirterek, delillerin karartıldığı görüşünde olduklarını savundu. Korkmaz, soruşturma usulünü de eleştirerek, "Protestolarda taş atanlar şafak baskınlarıyla evlerinde gözaltına alınırken, öldürenler çağrı kağıtlarıyla savcılığa davet ediliyor" diye konuştu.Abi olarak büyük acı yaşadığını da dile getiren Korkmaz, bir insanı öldüresiye dövmenin hiçbir şeyle bağdaşmayacağını kaydetti. 

Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş da "Bize dünya sahip çıkıyor, Başbakan '3-5 çapulcu ölmüş' diyor" derken, annesi "Oğlumu 8. ayda askere verecektim, toprağa verdim" dedi.

 Ethem Sarısülük'ün abisi Mustafa Sarısülük de hak aramaktan vazgeçmeyeceklerini ifade ederken, Abdullah Cömert'in abisi Zafer Cömert faillerin sadece polisler olmadığını, talimat veren emniyet yetkilileri, valiler ve polis şiddetini meşru gören Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu iddia etti. 

Lice'deki karakol protestosunda yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım, oğlunun katilinin belli olduğunu ve ortaya çıkarılmasını istedi. Oğlunun üniversite sınavına girdiğini, ancak sonucunu göremediğini anlatan Yıldırım, haklarını hep birlikte arayacaklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS