Cumhurbaşkanı Gül'den Mısır mesajı

Cumhurbaşkanı Gül'den Mısır mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, adeta Mısır halkının ikiye bölündüğünü belirterek, "Bu tabii çok kaygı verici bir durum" dedi.

Sultanahmet Camisi'nde cuma namazı kılan Gül, çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin dostu ve kardeşi olan Mısır'da olağanüstü bir dönemin yaşandığını işaret eden Gül, bugün için büyük kitlelerin meydanlara çağırıldığını belirterek, "Adeta Mısır halkı ikiye bölünmüş şekilde. Çok büyük yığınlar sokaklara dökülmüş vaziyette. Bu tabii çok kaygı verici bir durum. Her şeyden önce Mısır'ın istikrarı, huzuru, geleceği sadece Mısırlılar için değil, tüm Arap dünyası ve İslam dünyası için çok önemli. O bakımdan biz Mısır'da bir an önce istikrarı ve huzuru arzu ediyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, son günlerde Mısır'da sokak gösterilerinde hayatlarını kaybedenlerin olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Çok büyük yığınlar sokaklara dökülünce onların muhakkak şiddetten kaçınması ve zorlamalardan uzak durması gerekir. Büyük yığınların her zaman
kontrol altında tutulması mümkün olmaz. Kontrol dışı, Allah korusun istenmedik çok büyük olaylar olabilir, kaoslar, kaotik durumlar ortaya çıkabilir. Bunlar çok kaygı verici. Onun için ben tüm Mısır halkına şunu söylemek isterim; bütün Mısır'daki siyasi liderlere, önderlere, herkese de... Herkes kendi ülkesine sahip çıkmalı ve bir anne çocuğuna nasıl davranırsa öyle davranmalı. Mısır'ın geleceğini kurtarmak gerekir. En kısa süre içinde tekrar Mısır'ın normale dönmesi, demokrasiye ulaşması için herkesin el birliği içerisinde dialog ve uzlaşma içinde olması bu kötü dönemde önemli. Mısır'ın geleceğini kazanmak için uğraşmak gerekir. Olanlar olmuştur ama Mısır'ın geleceğini kaybetmemek gerekir."

Gül, Cumhurbaşkanı Mursi'nin serbest bırakılmasının uzlaşma sürecini çok daha kolaylaştıracağını belirterek, "Herkesin Mısır'ın geleceğine artık dönük işbirliği içine girmesini de çok daha kolaylaştıracaktır. O bakımdan şuanki Mısır liderliğinin de bu anlayış içinde Mısır'ın geleceğini düşünerek herkesi bir çatı altında toplayıp biran önce demokrasiye geçişin çalışmalarını elbirliği içinde yapacakları ortamı hazırlamalarında çok büyük fayda görüyorum" dedi.

Gül, cuma namazı çıkışı basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Mısır'ın çok daha zor dönemlere girmemesi gerektiğini belirterek, "Bugün maalesef İslam dünyasında bu tecrübelerden geçmiş, bazıları başarılı olmuş, bazıları da başarısız olmuş ve çok büyük acılar yaşamış ülkeler var. Bütün bunları göz önüne alarak bugün bu saatten sonra bütün Mısır halkı ve önderlerinin Mısır'ın geleceğini düşünerek işbirliği, uzlaşma ve bir an önce şüphesiz tekrar demokrasiye gidişin yolunu hep beraber yapmaları gerekir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır halkına çağrısının bu olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Şüphesiz ki Cumhurbaşkanı Mursi'nin serbest bırakılması bu süreci çok daha kolaylaştıracak, uzlaşmayı çok daha kolaylaştıracak ve herkesin Mısır'ın
geleceğine artık dönük işbirliği içine girmesini de çok daha kolaylaştıracaktır. O bakımdan şuanki Mısır liderliğinin de bu anlayış içinde Mısır'ın geleceğini düşünerek herkesi bir çatı altında toplayıp biran önce demokrasiye geçişin çalışmalarını elbirliği içinde yapacakları ortamı hazırlamalarında çok büyük fayda görüyorum."

Bir gazetecinin "Gazetelerde Mursi'ye hapis cezası verildiği yönünde haberler var. Nasıl değerlendiriyorsunuz? şeklindeki sorusuna ise Gül, "Ne kadar
doğru bilemiyorum ama önemli olan şey Mısır'ın geleceğini artık kurtarmak gerekir ve Mısır'ın kaos içine girmesine fırsat vermemek gerekir. Çok büyük yığınlar her zaman kontrol edilemez. Birden bire kontrolden çıkar. Hiç ummadık, geri dönüşü olmadık çok büyük yaralar açar. Asla böyle bir şey olmaması gerekir. Mısır'ın zaten kendi sorunları kendisine yeter. Onun için en kısa süre içinde demokrasiye gidişin yolunu el birliği içinde, uzlaşarak, beraber bütün grupların, bütün önemli siyasi akımların işbirliği içinde ve hepsinin seçimlere girebileceği ortamı hazırlamaya çaba harcamanın daha doğru olduğu kanatindeyim."

Cumhurbaşkanı Gül PYD ve Suriye'ye ilişkin soruları ise cevapsız bıraktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS