Erdoğan'dan Times tepkisi

Erdoğan'dan Times tepkisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Times gazetesinde yayınlanan ilana, "Bunlar düşüncelerini fikirlerini kiraya vermiş tipler" diye tepki gösterdi.

Erdoğan, Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi'nden çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

PYD Başkanı'nın Salih Müslim'in Türkiye ziyaretine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, "Bu konuyla ilgili olarak son gelişmeler ve bu konuda alınan bir karar gereği MİT, kendileriyle gerekli olan görüşmeleri yapıyorlar ve görüşmeleri yapacaklar ve attıkları bu adımların yanlış, tehlikeli adımlar olduğu noktasında da kendilerine gerekli uyarılar bu noktada yapılacak. Çerçevesi budur" dedi.

Erdoğan, "Demokratikleşme Paketi"ne yönelik soru soran gazeteciye "Muhalefetin eleştirileri nedir?" sorusunu yöneltti. Seçim barajı konusunun hatırlatılması üzerine de Erdoğan, şunları söyledi:

"Benim barajla ilgili kanaatim, düşüncem, partimizin kanaati, düşüncesi, bu konuda bellidir. Bu konuda bizim şu anda barajla ilgili herhangi bir oynama, tasarruf gündemimizde yok. Çünkü biliyorsunuz baraj bir defa bizim dönemimizin çıkardığı bir yasa değildir. İki, barajla ilgili bizim düşüncemiz şudur, buna Batı özellikle dahildir; barajların olduğu sistemde güven ve istikrar diye birşey bulamazsınız. Eğer bizim şu son 10,5 yıl Türkiye bir güveni, istikrarı yakalamışsa, gerek demokraside gerek ekonomide bir güven ve istikrar varsa, bunun en önemli sebebi, koalisyonların olmadığı bir hükümet yapısıdır.

Türkiye'de koalisyonların olduğu hükümet yapısında da ülkemizin nasıl geri gittiği de hepimizin malumudur. Bunları gözardı etmemiz anlamsızdır. Biz, ülkemize bu tür sancıları çektirmek istemiyoruz. Milletimizin birliğinin, beraberliğinin, dayanışmasının demokratik ve ekonomik alandaki yakaladığı şu performansı kaybetmesini de istemiyoruz. Onun için tecrübe edilmiş, yaşanmış olan bu süreci devam ettirmek istiyoruz. Bu barajlarla ilgili düşüncem.

Ama demokratikleşme paketiyle ilgili daha ortada açıkladığmız herhangi birşey yok. Şu anda çalışma safhasındadır. Bu çalışma safhasında arkadaşlarımla önce bir toplantıyı bizzat kendim yönettim, onu yaptım. Ondan sonra da bir ekip çalışması halinde şu anda çalışma devam ediyor. Çalışma bitirildikten sonra arkadaşlarımız tekrar bu paketi önümüze getirecekler. Ondan sonra kamuoyuna biz demokratikleşme paketimizi açıklayacağız.

Şu anda gazetelerde çıkan haberlerin hepsi, bana göre hayalidir, sızma veya sızdırma haberlerdir ama gerçek şey inşallah bitirdikten sonra belki bizzat kendim açıklayacağım. Açıkladığım zaman da zaten AK Parti olarak bizim demokratikleşme paketimizin ne olduğu ortaya çıkacaktır. Bunun yalnız ben bir ipucunu vereyim. O ipucu da şudur: Son yaptığımız, büyük kongremizde aslında bunun çok önemli ipuçlarını orada verdik demokrasiyle ilgili adeta bir manifesto açıkladık. O manifesto çevresinde yine yürüyecektir ve son çalışmalarla adeta biz bunu güncelleyeceğiz. Güncellemek suretiyle de açıklamalarımızı yapacağız."

The Times'daki ilan

İngiltere'de bazı ünlülerin The Times gazetesine verdikleri ilanla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Bunlar düşüncelerini, fikirlerini kiraya vermiş tipler. Bunlar gerçekten demokrasiye inanmış tipler olsa, bu ülkede yüzde 50 ile oyla iktidar olmuş bir partinin liderine diktatör deme ahlaktan yoksunluğunu gösteremezlerdi.

Bu danışmanımın da ifade ettiği şekliyle dört dörtlük bir densizliktir. Sen bizi nereden tanıyorsun, Tayyip Erdoğan ile kaç kere görüştün? Nasıl bir bir diktatör ki bu, bütün Türkiye'deki öyle medya grupları var ki, ağıza alınmayacak her türlü küfrü yapıyorlar, hakareti yapıyorlar ve bunları rahatlıkla yaparken şu anda kalkıp 'medya Türkiye'de mahkum, gazeteciler içeride' diyorlar. Nasıl içeride olan gazeteciler ki, bu yayınlarını bu kadar rahat yapabiliyorlar. Şu anda bu tür yayın organlarının yaptığı yayınlar ortada, nasıl hakaret ettikleri ortada.

Bunların bir çoğu yalan yanlış haberler ama Türkiye'yi tanımadıkları ve bilmedikleri için bu tür haberleri yapıyorlar. 'İftira at tutmazsa iz bırakır' mantığıyla bunu yapıyorlar. Parayla Times kendi sayfasını kiraya veriyor. Bu Times'ın da çok ciddi ahlaki zaafıdır. Şu anda Times ile ilgili de gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklar. Diğerleriyle ilgili de hukuki girişimlerde bulunackalar."

"Suriye'de sınır bölgesinde devam eden çatışmalarla son değerlendirmenizi alabilir miyiz?" sorusuna Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Değerlendirmelerimiz orayla ilgili de hassasiyetle devam ediyor. Biliyorsunuz geçen hafta içinde dar çerçeve bir toplantı yaptık. Şu anda gerek Genelkurmay gerek Dışişleri gerekse Milli İstihbarat Teşkilatımız bir çalışmanın içindeler. Bu hafta içerisinde zannediyorum salı günü tekrar bir araya geleceğiz ve oradaki gelişmeleri masaya yatırmak suretiyle atacağımız adımları tekrar tespit edip, böylece yol haritamızı çıkarmış olacağız."

Mısır'da gergin cuma

Başbakan Erdoğan, Mısır'da yaşanan gerilime ilişkin bir soruyada da, "Sayın Mursi'yle ilgili açıklama yapılıyor. Namaz kılarken öldürüyorlar. Askeri bir darbe yaşanıyor Mısır'da. Darbeyi yapan kişi taraftarlarını sokağa dökmek istiyor. Bunlar yolsuzlukların veya yolsuzluklarının üzerine örtmek için bu tür bir yaklaşım içine giriyorlar. Mısır'ın geçmiş dönemdeki en büyük talihsizliği yolsuzluklardır. Bu yolsuzlukların dışında çok ciddi Mısır'ın gayrımenkullerinin parselasyonu söz konusuydu. Bütün bu parselasyonlar 'el verecek, meydana çıkacak' diye aslında endişeler var. Ama asıl bunlara yol vermeyen sandıktır. Sandıktan niye çekiniyorlar, neden korkuyorlar? Sandıktan çıkamayacaklarını görüyorlar. Sandıktan çıkamayacaklarını görenler, her zaman darbe yollarını seçerler. İşte buna halklar artık müsaade etmiyor, etmeyecek" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS