Ergin'den "çözüm süreci" yorumu

Ergin'den "çözüm süreci" yorumu

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çözüm sürecine ilişkin, "Bu topraklarda 6-7 aydır esen kardeşlik havası sonucu sürecin güçlenerek devam edeceğini görüyoruz" dedi.

Ergin, katıldığı iftar programının ardından BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile gazetecilerin çözüm sürecine yönelik sorularını cevaplandırdı.

Şerafettin Elçi'nin bu topraklarda doğmuş, büyümüş ve bu ülkeye hizmet etmiş çok değerli bir siyaset adamı olduğunu vurgulayan Ergin, bugünde kendisinin isminin verildiği havalimanını hizmete açtıklarını belirtti.

Havalimanının bölge ve ülke için hayırlı olmasını dilediklerini ifade eden Ergin, şöyle dedi:

"En kötü günümüz bölge olsun, bu ülke ve millet inşallah bu dayanışmayla, kardeşlik havasıyla daha da büyüyerek yürüyecek buna inanıyoruz. Sorunlarımızı, geçmişten gelen bir takım problemlerimizi çözüp geleceğe emin adımlarla yürümek istiyoruz. Bu topraklarda 6-7 aydır esen kardeşlik havası sonucu sürecin güçlenerek devam edeceğini görüyoruz. Türkiye sorunları çözmeye bugün başlamadı, 2012'den bu yana çok köklü reformist adımlar atıyor, bu reformlarla devam edeceğiz."

Kaplan da Elçi'nin barışın ve çözümün mücadelesini verdiğini söyledi.

Elçi'nin isminin havalimanına verilmesinin Cizre'de ve Şırnak'ta sürece daha pozitif bir yaklaşım olduğunu gördüklerini anımsatan Kaplan, şunları kaydetti:

"Umarım çözüm süreci kalıcı bir şekilde sonuca erer ve hepimiz burada daha güzel günlerde bir arada oluruz. Bu dağlarda 7 aydır bir çatışma ve silah sesi duymuyoruz, bu önemli bir şeydir çok iyi anlamak lazım. Türkiye açısından çok önemlidir. Burada barış olunca Türkiye'de adalet, hukuk hepsi olur. Refah ve kalkınma da olur, buna katkılarımızı sürdüreceğiz."

Kaplan, Uludere'nin Gülyazı köyünden gelen bazı ailelerinin iftardan sonra Başbakan Erdoğan'la görüşmeleri olacağını sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS