Milli Eğitim'de "türban" depremi sürüyor

Milli Eğitim'de "türban" depremi sürüyor

Danıştay'ın türbanlı öğretmenin göreve iade kararına itiraz eden Milli Eğitim Bakanlığı'nın hukuk müşavirlerinden ikisi görevden uzaklaştırıldı, biri ise emekli edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda, türbanlı öğretmenin göreve dönüşü üzerinden başlayan deprem sürüyor. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, 28 Şubat sürecinde derslere türbanla girdiği için meslekten çıkartılan öğretmenin mahkeme kararıyla dönüşüne itiraz edilmesi nedeniyle 4 hukuk müşaviri hakkında soruşturma açıldı. İkisi tedbiren görevden uzaklaştırıldı. Birinci Hukuk Müşaviri Osman Çelik ise emekliye ayrıldı.

Danıştay, 28 Şubat'ta ihraç edilen başörtülü öğretmen için göreve iade kararı vermiş ama Milli Eğitim Bakanlığı karara itiraz ederek yasağın sürmesini talep etmişti. İşte tartışma da bu itirazdan sonra başladı. Milli Eğitim Bakanlığı hukuk müşavirlerinin emsal niteliğindeki bu itirazı, Bakan Nabi Avcı'dan habersiz yaptığı iddia edildi. "Bakanın haberi yok" iddiası daha sonra Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından da doğrulandı. Danıştay'a verilen itiraz dilekçesi geri çekilirken, Bakanlığın Hukuk Müşavirliği biriminde de emeklilik ve görevden el çektirmeye kadar giden bir deprem başladı.

Bülent Arınç, açıklamayı yaptığı gün, 1. Hukuk Müşaviri için, "görevden el çektirildi" demişti. Ama, sonradan anlaşıldı ki, 1. Hukuk Müşaviri Osman Çelik Zaten emekliye ayrılmıştı.4 Temmuz itibariyle emeklilik dilekçesini Bakanlığa verdiği ortaya çıktı ama konu kapanmadı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan diğer 4 hukuk müşaviri hakkında da soruşturma başlatıldı.

Bakanlık yetkilileri, itiraz metninde imzası bulunan Hukuk Müşaviri Harun Kaman ile diğer Hukuk Müşavirleri Meral Dağtekin, Süleyman Kılınç ve Seher Kutay hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Soruşturmanın Selameti için Kaman ile Dağtekin'in tedbiren görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. Yani olay sonrası, 5 hukuk müşavriniden biri gitti, ikisi açığa alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS