Gökçek'ten "suda alüminyum" iddialarına yanıt

Gökçek'ten "suda alüminyum" iddialarına yanıt

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'nın suyunda alüminyum miktarının yüksek olduğu iddialarına ilişkin, "Nereden alındığı ve menşei belli olmayan suların tahliline dayanarak Ankaralıları tedirgin etmek suçtur ve kendileri hakkında yasal işlem yapılacaktır" ifadesini kullandı.

Gökçek, yaptığı yazılı açıklamada, basında yer alan "Ankara'nın suyunda kirlilik saptandığına" yönelik haberleri, "Kimya mühendislerinin yalanı üzerine inşa edilmiş bir haber" olarak nitelendirdi.

Kimya Mühendisleri Odasının Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarından çıkmış 4 rapora dayanarak, Ankara'nın suyunda alüminyum miktarının yüksek olduğunu iddia etmesinin gerçek dışı olduğunu belirten Gökçek, şöyle devam etti:

"Öncelikle şunun bilinmesi lazım: Ankara İl Sağlık Müdürlüğü bu numuneleri kendisi almamıştır. Bu numuneleri götüren kişi ve kuruluşlarının adlarının silindiği, Kimya Mühendisleri Odasının basına dağıttığı raporlarda da görülmektedir. Yani numuneler bu oda tarafından gönderilmiş.

Söz konusu oda, bu tezgahı her zaman yapıyor. Nereden alındığı belli olmayan su numunelerini İl Sağlık Müdürlüğüne götürerek tahlil yaptırıyor. Nereden alındığı ve menşei belli olmayan sulara dayanarak, böyle hassas bir konuda Ankaralıları tedirgin etmek suçtur ve kendileri hakkında yasal işlem yapılacaktır."

"Damacana su satışları düştü"

İddia edilen raporlarda sadece Mamak, Çankaya veya Etimesgut gibi adresler bildirildiğini ancak böyle durumlarda su numunelerinin alındığı adreslerin ayrıntılı verilmesi gerektiğini ifade eden Gökçek, "Son zamanlarda Ankara'da pet şişe ve damacana su satışlarının azalmasının nedeni de Ankara halkının sağlıklı musluk suyunu tercih etmesidir. İnsanın aklına 'Kimya Mühendisleri Odası, 'herhangi bir su şirketiyle işbirliği mi yapıyor acaba' diye
sorular geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ankaralıların tedirgin olmadan, temiz ve sağlıklı ASKİ musluk suyunu içebileceğine işaret eden Gökçek, "Yemin ediyorum ki en son aldığım ilacımı bile musluk suyuyla içtim" ifadesini kullandı.

Yetişkul: "Aleminyum sınır değerin üzerinde çıkarsa istifa ederim"

ASKİ laboratuvarlarının bağlı bulunduğu Tesisler Daire Başkanı Erdoğan Yetişkul da Ankara'nın suyunun son derece temiz, sağlıklı ve içilebilir olduğunu, iddiaların aksine alüminyum değerlerinin de normal kriterlerin çok altında bulunduğunu belirtti.

ASKİ Genel Müdürlüğünce devamlı numunelerin alındığını, suyun temiz olduğunun defalarca onaylanarak, kamuoyuyla paylaşıldığını vurgulayan Yetişkul, halen ASKİ'nin internet sitesinde suyun tüm değerlerinin yayınlandığını bildirdi.

Kimya Mühendisleri Odasının iddialarının asılsız olduğunu ifade eden Yetişkul, şunları kaydetti:

"10 gün üst üste noter huzurunda ve basının izlemesiyle Ankara'ya suyun verildiği ASKİ İvedik Arıtma Tesisleri'nin çıkışından su numunesi alalım. Alüminyum miktarı sınır değerinin üzerine bir kez bile çıkarsa ben Daire Başkanlığından istifa etmeye söz veriyorum. Ancak Kimya Mühendisleri Ankara Şubesi yöneticileri de söylediklerini ispat edemezlerse istifa edecekler mi? Meydan okuyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS